Stary Browar zaprasza: młodzi wirtuozi na Szachownicy

15 maja rozpoczyna się cykl niezwykłych koncertów prezentujących młodych, utalentowanych pianistów. W każdą środę o godzinie 17 Stary Browar zaprasza na spotkanie z muzyką m.in. Chopina, Rachmaninowa i Mozarta w wykonaniu najzdolniejszych uczniów oraz wybitnych, cenionych w Polsce i na świecie absolwentów poznańskich szkół muzycznych.

Ideą cyklu „Młodzi wirtuozi na Szachownicy” jest przedstawienie młodego pokolenia poznańskich pianistów, których pozazdrościć mogłaby chyba każda prestiżowa uczelnia muzyczna na świecie. Na Szachownicy, obok popisów specjalnie wybranych na tę okazję uczniów, wystąpią absolwenci z imponującymi dokonaniami.

Piotr Żukowski (1982), który wystąpi 22 maja, koncertował m.in. we Francji, Anglii, Szwajcarii, Niemczech, Chinach i Japonii. Udzielał kursów mistrzowskich na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Hiszpanii i Brazylii. Jest laureatem niezliczonej ilości konkursów, beneficjentem stypendiów w Polsce i Francji, jurorem. Nagrywał m.in. dla Telewizji Polskiej, Arte i Polskiego Radia.

Laureatami licznych nagród i gwiazdami słynnych na całym świecie sal koncertowych są także kolejni goście Szachownicy w Starym Browarze – Przemysław Witek (1985) i Piotr Szychowski (1981). Ten ostatni ma na swoim koncie m.in. występ z José Carrerasem przed 10 tysięczną publicznością.

Ostatnim z utytułowanych absolwentów poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego, którzy wystąpią w ramach cyklu, będzie Filip Wałcerz (1980) – pomysłodawca i kurator wydarzenia, laureat festiwali i koncertów nie tylko muzyki klasycznej, ale i współczesnej, lider i założyciel an_ARCHE NewMusicEnsamble.

Koncerty w cyklu „Młodzi wirtuozi na Szachownicy” będą miały charakter 45-minutowych otwartych, popołudniowych koncertów, na wzór koncertów w warszawskich Łazienkach. Każdy występ poprzedzi wprowadzenie opiekuna młodych artystów z macierzystej uczelni. Publiczność będzie miała do dyspozycji specjalne miejsca siedzące i okoliczne kawiarnie.

Młodzi wirtuozi na Szachownicy:
10 koncertów, środy o 17:00 od 15 maja do 17 lipca 2013, czas trwania: 45 minut, miejsca siedzące, wstęp wolny, Szachownica w Starym Browarze (Pasaż), Poznań
Kurator: Filip Wałcerz
Program:
15 maja – Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Mieczysława Karłowicza
Wystąpią: Zofia Jamróz, Paula Krauze, Maria Zdziebkowska, Joel Okraku, Mikołaj Suchanek, Adam Witlewski
22 maja – recital Piotra Żukowskiego
29 maja – Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia  im. Mieczysława Karłowicza
Wystąpią: Barbara Pilipczuk, Zuzanna Piskorz, Aleksandra Zagórska, Kuba Matuszczyk, Krzysztof Maliński, Antoni Nowak
5 czerwca – Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu
Wystąpią: Cyprian Sekrecki, Łukasz Byrdy
12 czerwca – recital Przemysława Witka
19 czerwca – Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu
Wystąpią: Piotr Kacperkowiak, Magdalena Szymenderska
26 czerwca – recital Piotra Szychowskiego
3 lipca – Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu
Wystąpią: Mikołaj Thiel, Tomasz Nowacki, Przemysław Kowalski, Ewa Misztal
10 lipca – recital Filipa Wałcerza
17 lipca – Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu
Wystąpią: Jan Mikosz, Filip Grześkowiak