W Poznaniu będą badać polski internet!

Już za dwa lata ma być gotowy nowy budynek dla Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego. Budynek stanowić będzie część kompleksu, do którego przeniesie się Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Poznańska Internetowa Dolina Warty powoli, lecz systematycznie, staje się rzeczywistością – do działającego już na Piotrowie Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej dołączy wkrótce Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego. Tam przeniesie się Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, które obecnie jest rozsiane po całym Poznaniu.

Chociaż przygotowania do budowy CBPIO rozpoczęły się już ok. 5 lat temu, to jednak budowa ruszyła dopiero w 2013 roku. We wtorek, 18 czerwca, odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek, który powstaje przy ulicy Jana Pawła II. Chociaż uroczystość przebiegała w pogodnej atmosferze, to jednak nie zabrakło przysłowiowej łyżki dziegciu.

– Na tej uroczystości spotykamy się dopiero 5 lat po rozpoczęciu walki o coś, co – jak nam się wydawało – powinno być oczywistym priorytetem, nie tylko zresztą dla nauki i technologii. Dlatego nasza radość zaprawiona jest goryczą i żalem po stracie licznych szans, i to nie dla nas osobiście, ale przede wszystkim dla Polski – podkreslał podczas uroczystości prof. Jan Węglarz, dyrektor PCSS. – Mówię o tym, ponieważ spore grono osób nas w tej walce wspierało, wręcz w niej uczestniczyło, a także ponosiło jej konsekwencje.

Na szczęście wygląda na to, że wszystkie problemy przy budowie zostały już pokonane. Teraz nadchodzi czas budowy – wyjątkowo ambitnej, ponieważ władze PCSS chcą ukończenia inwestycji w ciągu dwóch lat. Co powstanie w tym czasie?

– Przede wszystkim duża serwerownia i laboratoria – tłumaczy Damian Niemir odpowiedzialny za PR w PCSS. – Jesteśmy instytucją, która rozbudowuje się przez ostatnie 20 lat. Zaczynaliśmy od 6 pracowników w 1993 roku, a teraz mamy już 300. Jednak jesteśmy rozproszeni po całym Poznaniu i to jest spore utrudnienie dla prowadzenia różnych projektów. Teraz będziemy pracować w jednym budynku.

Budynek PCSS ma być najnowocześniejszym centrum informacyjno-komunikacyjnym w Poznaniu. To właśnie w nim powstawać będą projekty i innowacyjne działania, które następnie wdrażane będą do codziennego użytku.