Pozwolenie na budowę po nowemu!

Od 4 września zmieniły się wzory wniosków o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę – stare formularze są już nieaktualne. Nowe wnioski są bardziej skomplikowane, jednak dzięki temu cała procedura ma być łatwiejsza.

Informacja o nowych wzorach wniosków o pozwolenie na budowę spadło na Wydział Urbanistyki i Architektury (a tym bardziej poznaniaków chcących coś budować) niemal jak grom z jasnego nieba – okazało się bowiem, że nowe wzory obowiązywać mają następnego dnia po ogłoszeniu rozporządzenia, które je wprowadza, czyli właśnie od 4 września.

Jaki jest nowy wniosek? Przede wszystkim o wiele bardziej dokładny – wprowadzono dwa wzory wniosku: o pozwolenie na budowę i o pozwolenie na rozbiórkę (dotychczas był to jeden druk). Przy tym pierwszym trzeba wypełnić aż 6 stron (dotychczas tylko 2) i podać o wiele więcej informacji. Dzięki temu jednak osoba składająca wniosek otrzyma od razu informację o tym, czy jest on kompletny.

W nowym wniosku zostało również dokładnie określone, które dokumenty są wymagane przy danym typie pozwolenia na budowę. Tutaj równiez wprowadzono rozróżnienie: inwestor będzie musiał dokładnie określić, czy chodzi o budowę nowego obiektu, rozbudowę istniejącego, nadbudowę, odbudowę lub wykonanie innych robót budowlanych.

Andrzej Nowak, dyrektor miejskiego Wydziału Urbanistyki i Architektury podkreśla, że nowy wniosek będzie wymagał nieco więcej refleksji od wypełniającego, ale docelowo ma ułatwić całą procedurę.
– Spodziewam się, że to ułatwi i przyspieszy procedurę administracyjną. Jest to ruch w dobrym kierunku, który wpłynie na większą transparentność całego procesu i mniejszą uznaniowość przy rozpatrywaniu wniosku.

W starym wzorze wniosku o pozwolenie na budowę nie było szczegółów, przez co inwestorzy mieli dużo pytań i wątpliwości, co wpływało na długość rozpatrywania wniosków. Nowak informuje jednak, że mimo to w zdecydowanej większośc przypadków WUiA wydawał decyzję w ciągu miesiąca. wedlug obowiązujących przepisów wydział ma 65 dni na rozpatrzenie wniosku.

Obowiązujące wzory wniosków są już dostępne w kancelarii WUiA oraz na stronie internetowej wydziału. W przygotowaniu jest również dodatkowa informacja o przywołanych w nowym wzorze przepisach.