Poznań walczy z bezrobociem. Oryginalnie

Takich metod walki z bezrobociem nie ma w Polsce nikt. 21 listopada rozpoczyna się drugi WorkGate, czyli warsztaty połączone w wielką zbiorową rekrutacją dla kończących i tych którzy już ukończyli studia. To najbardziej oryginalny sposób na znalezienie pracy w sektorze BPO/SSC.

I chyba skuteczny: na warsztaty zgłosiło się ponad 1300 chętnych. To  jedyne w Polsce warsztaty firm z sektora BPO/SSC połączone z rekrutacją studentów i świeżo upieczonych absolwentów. Celem jest znalezienie pierwszej pracy dla absolwentów szkół wyższych. Dlatego Poznań wespół z największymi centrami sektora BPO/SSC, takimi jak Lorenz  Bahlsen, Carlsberg Group, IKEA, McKinsey & Company, Franklin Templeton Investments, CIBER, Jeronimo Martins, HAYS, MAN, Savvis, Carl Zeiss, inicjują już po raz drugi warsztaty rekrutacyjne pod nazwą WorkGate. Będzie w nich mogło wziąć udział nawet ponad 300 osób.

Jak mówi prezydent Ryszard Grobelny to, że Poznań, w czasach kiedy świat przeżywa kryzys na rynkach pracy, ma statystycznie najniższe bezrobocie, to między innymi wynik takich działań jak WorkGate.
–  Codziennie musimy bowiem wymyślać nowe sposoby na stymulowanie naszego rynku pracy – mówi prezydent. – A młodzi, wykształceni ludzie to największa siła naszego miasta. Mam nadzieję, że dzięki WorkGate jak najwięcej młodych znajdzie pracę, a wszyscy zdobędą wiedzę i umiejętności, by wygrywać walkę o wymarzone stanowiska w wymarzonych firmach.

W naszym kraju centra BPO/SSC (Business Process Outsourcing/Shared Service Centers) nie są niczym nowym. Pierwsze z nich pojawiły się już w latach dziewięćdziesiątych, jednak najbardziej dynamiczny rozwój tego sektora rozpoczął się wraz z akcesją Polski do Unii Europejskiej – trzy na cztery centra outsourcingowe działające w Polsce powstały po 2004 roku. W Poznaniu sektor ten zatrudnia już prawie 9 tysięcy osób, w 41 firmach. W kolejnych latach planowany jest 20% wzrost zatrudnienia wynikający z pozyskiwania nowych centrów oraz rozwoju obecnie funkcjonujących.

WorkGate w 2013 roku będzie składało się z dwóch części: warsztatów oraz stoisk rekrutacyjnych.  Młodzi ludzie, którzy kończą lub ukończyli studia wyższe mogą zdobyć miejsce na warsztatach,  tym samym przejść proces rekrutacji i zdobyć pracę. Ci którzy nie dostaną się na warsztaty, mogą przyjść w dniu wydarzenia od 10.00 do 16.30 i złożyć swoje aplikacje.