Nowa książka o średniowiecznych fortyfikacjach Poznania

Z wynikami badań archeologicznych przeprowadzonych na północno-zachodnim odcinku murów miejskich w Poznaniu można zapoznać się w najnowszej publikacji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Dla wszystkich zainteresowanych historią stolicy Wielkopolski jest też cyfrowe wydanie książki!

W latach 2002-2004 przeprowadzono badania wykopaliskowe północno-zachodniego odcinka średniowiecznego systemu obronnego miasta Poznania. Obecnie to rejon ulic Masztalarskiej, Wronieckiej i 23 lutego, zatem ścisłe centrum. Mało kto dziś pamięta, że dawne mury miejskie otaczały teren wokół Starego Rynku nieprzerwanie od średniowiecza po czasy nowożytne. Ich postępująca rozbiórka trwała od końca XVIII wieku.

śreRedaktorem i współautorem tomu jest Piotr Pawlak, pracownik Działu Archeologii Historycznej Miasta Poznania. Opracowanie podzielono na dwie części. W pierwszej przedstawiono wyniki badań z uwzględnieniem analiz archeologicznych i architektonicznych. Skoncentrowano się w nich szczególnie na zagadnieniach dotyczących genezy i rozwoju średniowiecznego systemu obronnego miasta. Część druga zawiera opracowania poszczególnych kategorii zabytków ruchomych. Archeolodzy w czasie wykopalisk znaleźli m.in. liczne fragmenty wyrobów szklanych, ozdobnych kafli, z których zbudowane były piece,  monet, naczyń ceramicznych, a nawet fajek czy XIX-wiecznego obuwia. Zespół autorów tworzyli pracownicy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 Celem badań było rozpoznanie architektoniczne elementów konstrukcyjnych nieznanych dotąd partii fortyfikacji, ustalenie chronologii oraz zachodzących w ich obrębie przeobrażeń budowlanych. Następny kierunek analiz dotyczył archeologicznego kontekstu kulturowego. Odsłonięte relikty dawnych umocnień pozwoliły na ich rewaloryzację i częściową rekonstrukcję, a dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stało się możliwe opracowanie wyników badań w formie publikacji, która jest zwieńczeniem kilkuletnich prac terenowych.

Książkę „Średniowieczny system obronny miasta Poznania. Odcinek północno-zachodni” można pobrać tutaj: http://www.muzarp.poznan.pl/dzialalnosc-naukowa/publikacje/wydawnictwa-muzealne/seria-bibliotheca-fontes-archaeologici-posnanienses/tom-15/