Studenci porozmawiają o Ukrainie

O kwestiach społecznych, politycznych i gospodarczych porozmawiają studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wszystko w ramach konferencji „Ukraina kilku perspektyw”, która odbędzie się 20 marca w Collegium Maius.

Organizatorzy konferencji chcą zająć się nie tylko perspektywami rozwoju Ukrainy w kontekście obecnych wydarzeń i uwarunkowań dziejowych. Dodatkowo chcą również wywołać dyskusję na temat roli Polski w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie. Konferencja jednak będzie pokazywała możliwości, nie opowiadając się za konkretną opcją.

„Ukraina kilku perspektyw” zorganizowana jest przez pełnomocnika ds. Mobilności Studentów PSS UAM, Radę Samorządu Studentów Wydziału nauk Społecznych UAM we współpracy z Europejskim Centrum Współpracy Obywatelskiej. Wydarzenie swoim patronatem objął Dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. dr hab. Zbigniew Drozdowicz oraz Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa prof. dr hab. Tadeusz Wallas.

Słabe i mocne strony Ukrainy przedstawione przez pryzmat nie tylko mieszkańców ale również Polski, Unii Europejskiej oraz Rosji przedstawi sześciu prelegentów. O czym będą mówić? Dr Ida Musiałkowska z Uniwersytetu Ekonomicznego przedstawi gospodarczą sytuację współczesnej Ukrainy, Igor Ksenicz z Biura Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego zastanowi się dlaczego przemiany ustrojowe udały się tylko w Polsce a nie na Ukrainie. Andrii Gladii – doktorant Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z pochodzenia Ukrainiec, opowie o początkach Majdanu i jego ewolucji.

Oprócz prelekcji będzie można zobaczyć również nagrania wywiadów z Ukraińcami, mieszkającymi w Polsce lub osobami, które mieszkały na Ukrainie. Przez całą konferencję , którą zakończy występ chóru, prowadzona będzie zbiórka na rzecz mieszkańców Ukrainy.

Konferencja odbędzie się 20 marca o godzinie 12 w Auli Mickiewicza w budynku Collegium Maius przy Fredry 10.