Rowerowe Powitanie Wiosny

Sekcja Rowerzystów Miejskich jak co roku zaprasza na Rowerowe Powitanie Wiosny. Rozpocznie się o godz. 12.30 na ul. Półwiejskiej przy pomniku Starego Marycha. W programie imprezy m.in. wspólny przejazd ulicami Poznania i topienie marzanny. W tym roku w ramach współpracy z Pogrzebem Zimy będziemy topić wspólną marzannę – Niedasię.

Ma ona symbolizować problemy z jakimi stykają się działacze społeczni przy kontakcie z urzędnikami (i nie tylko!) i jakże częstą odpowiedź na pomysły społeczników: “Nie da się”. Topiąc Niedasię chcemy pokazać, że lepsze miasto jest możliwe, a hasłem tego roku będzie właśnie “Da się!”

Trasa tegorocznego przejazdu przez Poznań będzie miała 10 kilometrów: ruszamy spod pomnika Starego Marycha ulicą Wrocławską na Stary Rynek, po którego okrążeniu dalej trasa biegnie ulicami: Paderewskiego – 27 Grudnia – Fredry – most Teatralny – Roosvelta – Głogowska – Hetmańska – Dolna Wilda – Żelazka – Droga Dębińska – Strzelecka – Kazimierza Wielkiego – Mostowa.
Na placu Międzymoście (Mostowa 39) rajd rowerowy dołącza do grupy uczestników Pogrzebu Zimy, skąd wspólnie ruszamy ulicą Chwaliszewo na most Chrobrego gdzie topiona będzie marzanna.

Rowerowe Powitanie Wiosny odbywa się w Poznaniu co roku od 1993 r. Początek wiosny to okazja, by zachęcić poznaniaków do korzystania z rowerów, a zarazem zwrócić uwagę na potrzebę rozwoju i poprawy jakości infrastruktury rowerowej w mieście. Głównym punktem imprezy jest tradycyjnie topienie rowerowej marzanny. Zgodnie ze zwyczajem nie jest to zwykła kukła, ale rekwizyt symbolizujący wybrany problem, z którym zmagają się rowerzyści. W minionych latach rolę marzanny pełniły m.in. wysoki krawężnik, kostka betonowa, kukła złodzieja rowerów, niefunkcjonalny stojak rowerowy, miejski projekt standardów rowerowych dla Poznania oraz przycisk wzbudzający sygnalizację świetlną dla rowerów.