PSL podsumowuje kampanię: nasi kandydaci to Wielkopolanie!

Bardzo dobrze przyjęty program i udane konsultacje społeczne w całym regionie – kandydaci Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wielkopolsce z listy nr 9 są bardzo zadowoleni z kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego.

Programem “Wielkopolski Punkt Widzenia na UE” na kadencję PE 2014-2019 został bardzo dobrze przyjęty, co potwierdziło, że kandydaci wielkopolskiego PSL do PE doskonale diagnozują oczekiwania i problemy Wielkopolan. Niemniej te konsultacje społeczne były bardzo wzbogacające, co znalazło swoje odzwierciedlenie w programie i sposobie precyzyjnego postrzegania poszczególnych jego punktów.

– W trakcie kampanii wyborczej odwiedzone zostały przez nasz wszystkie powiaty województwa wielkopolskiego, osobiście byłem w 28 powiatach – mówił poseł Andrzej Grzyb, jedynka na liście PSL. – Nasi kandydaci to Wielkopolanie. Wszyscy bardzo intensywnie pracowali i kładli nacisk na spotkania osobiste, które dotyczyły Unii Europejskiej i tego co się dzieje w kraju. Podkreślaliśmy dziesięcioletni dorobek poszczególnych środowisk samorządowych. Chciałbym zaznaczyć, że w trakcie tej kampanii chcieliśmy pokazać, że w licznych sprawach jesteśmy jako PSL i nasi przedstawicieli skuteczni w tej pracy.

Kandydaci odwoływali się również do hasła: “Mniej agresywnej polityki – budujmy fabryki”. W ostatnim czasie w Wielkopolsce powstało wiele nowych inwestycji i miejsc pracy: branża elektroniczna, centrum logistyczne (Sady k. Poznania), branża motoryzacyjna (Września, Poznań) – i tu duża zasługa również pracy wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka, czy branża meblarska – w ubiegłym tygodniu wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, przyjechał do Wielkopolski na uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod fabrykę w Wągrowcu. Te i wiele innych inwestycji są realizowane dzięki bezpośredniemu wsparciu Ministerstwa Gospodarki lub dzięki korzystnemu klimatowi inwestycyjnemu – co warto podkreślić – od blisko 7 lat Ministerstwem Gospodarki kieruje przedstawiciel PSL.

PSL od zawsze działa na rzecz rolnictwa i sektora rolno-spożywczego: dziś już wiemy, że zniesienie embarga przez Ukrainę na wieprzowinę będzie miało miejsce 28 maja. Kolejne odblokowywane rynki to: Japonia, a także Korea Południowa i Singapur. W przyszłym tygodniu do Polski przybędą chińscy inspektorzy, co powinno przyśpieszyć otwarcie potężnego rynku chińskiego. 69. polskich zakładów mleczarskich przeszło certyfikację i będzie eksportować mleko do Chin – to przyczółek i wejście na ogromny rynek, a tego typu działania nabierają szczególnego znaczenia w związku z zbliżająca się likwidacją kwot mlecznych i uwolnieniem podaży.

Andrzej Grzyb odniósł się również do prognozowanej frekwencji w wyborach, zachęcając wszystkich do uczestnictwa w głosowaniu oraz podziękował wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w pomoc przy kampanii wyborczej.
– Wielu komitetów prowadziło kampanię grając na emocjach pozytywnych i negatywnych: powódź, wizyta u papieża – mówił Eugeniusz Grzeszczak, wicemarszałek Sejmu RP, „trójka” na liście. – My jako PSL nie uciekaliśmy się do celebrytów, żeby zwrócić uwagę na nasze listy. Prowadziliśmy kampanię merytoryczną. Mówiło się o tym, co zostało osiągnięte w ostatniej kadencji w Unii Europejskiej: gdzie pracowaliśmy, jakie są efekty. A te efekty tej pracy europejskiej widzimy w Wielkopolsce.

Marszałek Grzeszczak skomentował również informacje co do do procesu w trybie wyborczym z powództwa komitetu wyborczego PSL przeciwko PiS. Sprawa dotyczy informacji podanych w materiale wyborczym PiS, w którym napisano, że Prawo i Sprawiedliwość wynegocjowało na polskie rolnictwo w 2006 roku 32,6 mld euro w perspektywie budżetowej UE na lata 2007-2013, podczas gdy PO i PSL w kolejnej perspektywie – 28,5 mld, czyli “o 4 mld (12 proc.) mniej, niż było dotychczas”. Sąd stwierdził jednak, że łącznie na polskie rolnictwo w budżecie UE na lata 2007-2013 przeznaczono kwotę 28,6 mld euro, a w budżecie na lata 2014-2020 – 32,1 euro.

Sąd nakazał PiS sprostowanie nieprawdziwych informacji, że rząd PO-PSL wynegocjował w perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020 o 12 proc. mniej środków na rolnictwo niż rząd PiS w poprzedniej unijnej perspektywie. “Wynika z tego, że wbrew informacji zawartej w materiale wyborczym PiS to właśnie kwota wynegocjowana na lata 2007-2013 była o 11 proc. niższa od kwoty na lata 2014-2020” – czytamy w uzasadnieniu środowego wyroku sądu.

O licznych spotkaniach ze środowiskiem kobiet mówiła natomiast Mirosława Katarzyna Kaźmierczak – szefowa Forum Kobiet w Wielkopolsce.
– Okres kampanii to kolejna dobra okazja, aby być z ludźmi, poznawać problemy, oczekiwania – mówiła. – Przykładem niech będzie moje poniedziałkowe spotkanie, które odbywało się z okazji Dnia Matki. Zostało tam zauważone, że PSL jest przyjazne ludziom i ma istotny wpływ na politykę społeczną.