Przypomnijmy, że jeden przetarg, który miał wyłonić firmy mające zająć się odpadami poznaniaków, został już zorganizowany, rozstrzygnięty, a następnie unieważniony w grudniu 2013 roku. Okazało się bowiem, że firmy, które przegrały, zaskarżyły decyzję o wyborze oferty konsorcjum FB Serwis. Ta zaś nie potrafiła skutecznie odpowiedzieć na wszystkie zarzuty.
Od tamtego czasu śmieci w Poznaniu (i kilku okolicznych gminach) były wywożone w trybie „awaryjnym”, tzn. przez usługodawców wybranych przez GOAP bez przetargu. W praktyce były to firmy, które zajmowały się wywozem śmieci jeszcze przed „śmieciową rewolucją”, czyli zmianami w ustawie o odbiorze i gospodarce odpadami komunalnymi.
Sprawa przetargu ciągnęła się dość długo – ale w końcu, 6 czerwca 2014 roku, niemal rok po tym, jak nowe prawo weszło w życie, konkurs został rozstrzygnięty. Tym razem konsorcjum firm FB Serwis oraz Cespa Espaniola zwyciężyło tylko w czterech sektorach: na Grunwaldzie, Piątkowie, Winogradach oraz Ratajach. Natomiast na Nowym Mieście (Północ i Południe), Jeżycach, Starym Mieście, sektorze Morasko-Umultowo-Kiekrz-Krzyżowniki, sektorze Spółdzielnia Grunwald i Wildzie-Dębiec odpadami zajmie się konsorcjum firm Remondis Sanitech, Alkom, PUK Zys, EKO-TOM, Hemar, Ordo, Sita Zachód i VIKOM. Remondis Sanitech i Alkom były największymi przegranymi poprzedniego przetargu.
Firmy, które uczestniczyły w przetargu mają 10 dni na zaskarżenie wyników przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej.