“Piszczyk” w Teatrze Polskim jeszcze tylko w ten weekend!

Spektakl “Piszczyk” 12 i 13 września będzie grany na deskach Teatru Polskiego po raz ostatni przed wyjazdami na festiwal Nówka Sztuka oraz program Teatr Polska.

NÓWKA SZTUKA to przegląd najlepszych inscenizacji współczesnych polskich tekstów dramatycznych. W programie festiwalu znalazły się spektakle teatralne zakwalifikowane do finału 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, które nie były dotąd prezentowane w Warszawie.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego.

Tegoroczny program NÓWKI SZTUKI poszerzony został o wydarzenia towarzyszące: koncerty, warsztaty dla dzieci, młodzieży i nauczycieli oraz imprezy w klubie festiwalowym.

NÓWCE SZTUCE towarzyszy wydanie jubileuszowej publikacji podsumowującej 20 lat Konkursu oraz uroczyste wręczenie Nagród Specjalnych im. Kazimierza Dejmka, które odbędzie się ostatniego dnia festiwalu.

Program TEATR POLSKA został zainicjowany w 2009 roku w celu ułatwienia dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia mogą ubiegać się o dofinansowanie prezentacji spektaklu w małych miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego, ale które posiadają infrastrukturę umożliwiającą prezentację przedstawienia.  

Inspiracją dla powstania TEATR POLSKA był Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, który w okresie Drugiej Rzeczpospolitej organizował tournées spektakli po ziemiach polskich. W repertuarze znalazła się wówczas klasyka światowa (Szekspir, Molier) oraz polski repertuar – dawny i współczesny (Słowacki, Fredro, Żeromski). Przedsięwzięcie miało na celu zaktywizowanie środowisk małych miasteczek i przybliżenie mieszkańcom najważniejszych osiągnięć kultury polskiej w tamtym okresie. Objazdy odbywały się sezonowo w okresie zimowym i letnim. W ramach “teatru objazdowego” zespół Reduty przemierzył cały obszar ówczesnych ziem polskich.  

Do programu TEATR POLSKA 2009 zgłosiło się 77 spektakli. Spośród nich Komisja Artystyczna wyłoniła 20 przedstawień, które tym samym zakwalifikowały się do drugiego etapu. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 16 teatrom. Objazdy trwały od 12 września do 13 grudnia 2009. Teatry odwiedziły 73 miejscowości w Polsce, odbyło się w sumie 107 przedstawień, które zobaczyło ponad 21 tysięcy widzów. Przygotowana została baza blisko 200 ośrodków kultury posiadających sale teatralne, która jest nadal rozbudowywana.  

Program TEATR POLSKA organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego  ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  

Piszczyk
Jan Czapliński, Piotr Rowicki
    
Reżyseria: Piotr Ratajczak
Dramaturgia: Jan Czapliński
Opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak
Scenografia: Matylda Kotlińska
Kostiumy: grupa Mixer
Ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko
Reżyseria świateł: Bary
Projekcje wideo: Aleksander Grzebalski
Asystent reżysera: Piotr Kaźmierczak
Inspicjent: Elżbieta Bednarczyk

Prapremiera: 25-05-2013
Scena: Duża scena

Obsada:

Łukasz Chrzuszcz /Jan Piszczyk/
Barbara Prokopowicz /Barbara Skoczyńska, żona/
Teresa Kwiatkowska /Janina Piszczyk, matka/
Wiesław Zanowicz /Cezary Piszczyk, ojciec/
Anna Sandowicz /Nata Springer/
Mariusz Adamski /Ksiądz Jacek/
Piotr Kaźmierczak /Zygmunt Florczak-Wieniawski, były oficer SB/
Michał Kaleta /Janusz Wilhelm, dyrektor/
Piotr B. Dąbrowski /Zbyszek „Zigi” Bauer, przyjaciel, aktor/
Andrzej Szubski /Kolega z PZPR/

Obywatel Piszczyk, zarówno w literackiej wersji Jerzego Stefana Stawińskiego, jak i w filmowej interpretacji Andrzeja Munka, to kanon polskiego kina i literatury – prawdziwie polski bohater XX wieku. Jan Piszczyk pragnie być wzorowym obywatelem polskiego państwa, stara się dostosować do wszystkich norm i wzorców dyktowanych przez narodową i kulturową rzeczywistość. Konformizm Jana Piszczyka nie wpisuje się w pędzącego ducha historii, zmieniające się warunki polityczne i społeczne. Piszczyk zawsze przegrywa i nigdy nie udaje mu się być tym normalnym, przeciętnym obywatelem. Twórcy spektaklu wskrzeszają postać Jana Piszczyka i starają się pokazać go w dzisiejszej przestrzeni społecznej i politycznej, począwszy od lat 80. po pierwszą dekadę XXI wieku. Kim byłby dziś Jan Piszczyk? A może wszyscy po trochu jesteśmy takimi tragikomicznymi konformistami?
Piotr Ratajczak