Senioralia z archeologami

 Nie tylko usłyszycie, co jedli starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie, ale również sami posmakujecie i zrobicie te potrawy! Wykonacie również naczynia w pradziejowej technice. A gdy najdzie was ochota na spacer – wyruszycie na wycieczkę śladami średniowiecznego Poznania!

– Nasze działania są zgodne z zasadą, że warto uczyć się przez całe życie – wyjaśnia dr Agnieszka Mączyńska, kierownik Działu Wystaw i Edukacji w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. – Jednak nasza oferta gwarantuje seniorom nie tylko dostęp do teorii, ale również aktywne uczestnictwo w zajęciach, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu przygotowało bardzo szeroką ofertę spotkań i warsztatów dla Seniorów z okazji trwającej w październiku czwartej edycji imprezy edukacyjnej „Senioralni. Poznań”. Wszystkie propozycje aktywnie włączają naszych Gości do udziału, czy to w postaci spaceru, czy warsztatu. Co najważniejsze – przybyli nie tylko miło spędzą czas, ale jednocześnie nie wydadzą ani złotówki – udział w naszych wydarzeniach nie wiąże się z żadnym wydatkiem, ale na wszystkie nasze propozycje obowiązują zapisy telefoniczne.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SPOTKAŃ I WARSZTATÓW
Muzeum Archeologiczne – ul. Wodna 27

Spacer po średniowiecznym Poznaniu; Zapraszamy seniorów zainteresowanych systemem obronnym w średniowiecznego Poznania. Będzie można dowiedzieć się, gdzie urzędował kat lub co można było znaleźć w średniowiecznej kloace. Spacer poprowadzi pracownik Muzeum Archeologicznego, w Poznaniu – archeolog Paweł Wolff.
Kiedy: 18 października, godz. 12.00
Gdzie: zbiórka w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, ul. Wodna 27  
Zapisy: od 1 do 17 października, tel. 618528251 wew. 206
Koszt: wydarzenie bezpłatne

Warsztaty starożytnego garncarstwa; Zapraszamy seniorów, którzy chcą  zapoznać się z starożytnym garncarstwem od pradziejów aż do późnego średniowiecza. Podczas warsztaty będzie można szczegółowo poznać techniki garncarstwa dawnych Słowian. Każdy z uczestników ulepi gliniane naczynie:  ręcznie i na kole. Będzie można wykonać  również gliniane figurki antropo- i zoomorficzne. Warsztaty w aktywny sposób przybliżą pracę dawnych rzemieślników i ich metody. Lepienie z gliny to nie tylko zapoznanie się z samym surowcem, sposobem jego przygotowania i różnorodnością technik. Formy, o przeróżnych kształtach (naczynia, instrumenty, rzeźby, ozdoby), które można wykonać z gliny, mają swój niepowtarzalny charakter. Jest to również znakomity sposób na zaspokojenie własnych potrzeb artystycznego wyrazu, zajęcie przy którym nie liczy się czasu, bardzo wyciszające i zarazem satysfakcjonujące. Warsztaty poprowadzi archeolog Agnieszka Łukaszyk
Kiedy: 21 października 2014, godz. 13.00
Zapisy: od 1 do 17 października, tel. 618528251 wew. 206
Koszt: wydarzenie bezpłatne

Warsztaty kulinarne pt. „Na stołach Egipcjan, Greków i Rzymian”; Zapraszamy wszystkich głodnych wrażeń do poznania tajników starożytnej kuchni Egiptu, Grecji i Rzymu! Podczas zajęć zajrzymy do starożytnej książki kucharskiej; dowiemy się, co lubili jeść ówcześni smakosze, a które z potraw były zakazane. Zaprezentujemy przepisy dań, które będzie można samodzielnie przygotować podczas naszych zajęć. Zajęcia poprowadzą archeolodzy: Kamila Dolata-Goszcz oraz Sabina Hryniewiecka.
Kiedy: 10 października, godz. 12.00
Zapisy: od 1 do 9 października, tel. 618528251 wew. 206
Koszt: wydarzenie bezpłatne

Rezerwat Archeologiczny Genius loci na Ostrowie Tumskim – ul. ks. I. Posadzego 3
Spotkanie pt. „Średniowieczna kuchnia w Rezerwacie Genius loci”. Będzie to pogawędka o diecie naszych przodków poprowadzona przez archeologa
Kiedy: 16 października – godz. 12.00
Zapisy: od 1 do 15 października, tel. 61 852 21 67
Koszt: wstęp wolny

Spacer pt. „Śladami historii, której nie widać gołym okiem” – archeologiczny spacer po Ostrowie Tumskim przygotowany z myślą o seniorach
Kiedy: 30 października –  godz. 12.00
Zapisy: od 1 do 29 października, tel. 61 852 21 67
Koszt: wstęp wolny