Noc Muzeów 2015 w Poznaniu

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w sobotę, 16 maja i weźmie w niej udział blisko 40 instytucji, galerii i organizacji z Poznania i okolic. Tego dnia instytucje kulturalne zapewniają nie tylko bezpłatny dostęp do stałych ekspozycji i wystaw (z wyjątkiem World Press Photo w CK Zamek), ale również bogatą i różnorodną ofertę imprez towarzyszących, które uatrakcyjnią szeroki i bardzo różnorodny program wydarzeń planowanych specjalnie na ten wieczór.

Z roku na rok liczba uczestników Nocy Muzeów rośnie, a w Poznaniu osiągnęła w minionych latach blisko 70 000! Koncepcja Nocy Muzeów zakłada otwarcie muzeów, galerii oraz innych instytucji kulturalnych w nietypowych godzinach i tym samym udostępnienie ich jak największej liczbie zainteresowanych. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend, w okolicy 18 maja. Tego dnia bowiem od 1977 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów.

W tym roku w Poznaniu planowanych jest ponad 150 wydarzeń. Uczestnicy będą musieli wybrać najciekawsze dla siebie miejsca i stworzyć indywidualną trasę zwiedzania. Z pewnością pomoże w tym uruchomiona specjalnie na ten wieczór bezpłatna linia tramwajowa M obsługiwana zabytkowym taborem. Jedno jest pewne, w przygotowanej ofercie programowej każdy znajdzie coś dla siebie.

1.MUZEUM UTRACONE  
Brama Poznania, ul. Gdańska 2
Od  2010  roku  Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Ad Artis Fundacja Sztuki SAR wraz z MKiDN realizują projekt Muzeum Utracone, w którym przywracają pamięć o dziełach zaginionych i zrabowanych z terenu Polski podczas II wojny światowej. Co roku powstaje nowy film, zawierający kolekcje dzieł utraconych, który prezentowany jest w całej Polsce w  Noc  Muzeów. O  godzinie 21.30 prezydent Jacek Jaśkowiak, przedstawiciel Muzeum Narodowego oraz Robert Mirzyński, dyrektor Bramy Poznania powitają zgromadzonych gości i zaproszą na 30-minutowy pokaz, który wyświetlany będzie na jednej ze ścian Bramy Poznania. Pokaz będzie powtarzany do godziny 1.00.

2. MUZEUM NARODOWE Gmach Główny
Galeria Malarstwa i Rzeźby, Al. Marcinkowskiego 9
Wyprzedaż wydawnictw MNP
Godz. 14.00 – 1.00
Wyprzedaż wybranych wydawnictw Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zapraszamy do Księgarni muzealnej.

Nocny Poznań w blasku neonów (28 marca –7 czerwca 2015)
Godz. 17.00 – 01.00
Na wystawie zaprezentowana zostanie historia poznańskich neonów, od najstarszych świetlnych napisów przez pierwsze neony z lat międzywojennych, neonowy boom lat 60. XX wieku, aż po upadek tej formy dekoracji miejskiej przestrzeni, który nastąpił w latach  80. XX wieku. Poza fotografiami pokazane zostaną także projekty. Ekspozycję wzbogaci prezentacja kilku poznańskich neonów, które wyremontowane, znów będą świecić.
Kuratorka: dr Magdalena Mrugalska–Banaszak
Aranżacja plastyczna: Rafał Górczyński

Bunt –ekspresjonizm –transgraniczna awangarda. Prace z berlińskiej kolekcji prof. S. Karola Kubickiego
(19 kwietnia –31 maja 2015)
Godz. 17.00 –01.00
Wystawa zaprezentuje blisko 100 prac – rysunków i grafik – autorstwa członków Buntu (J. Hulewicza, M. i S. Kubickich, J. Panieńskiego, W. Skotarka, S. Szmaja, J. J. Wronieckiego) z lat 1916-1924. Będzie to pierwsza odsłona serii wystaw,  kolejne prezentowane będą w Bydgoszczy, Dreźnie i Wrocławiu. Pretekstem do zorganizowania ekspozycji jest wspaniały dar przekazany przez prof. S. K. Kubickiego syna małżeństwa artystów Margarete i Stanisława Kubickich.
Kuratorka: dr Lidia Głuchowska, Agnieszka Salamon-Radecka (MNP)

SPOTKANIA na wystawie „BUNT…”
Godz. 18.30
Oprowadzanie kuratorskie dr Lidia Głuchowska
Godz. 20.00, 22.30
Oprowadzanie kuratorskie Agnieszka Salamon-Radecka

“Bunt” i ekspresjonizmy europejskie w sztukach plastycznych
Godz. 21.30
Artyści „Buntu” weszli na szlak sztuki przetarty przez francuskich fowistów oraz niemieckich twórców z kręgu  „Die  Brücke” i “Der  Blaue  Reiter”.  Wraz z krakowskimi formistami byli twórcami polskiego ekspresjonizmu. Spotkanie ma na celu uwypuklenie punktów stycznych i swoistości twórczości Buntowców wobec innych ekspresjonizmów.

SPOTKANIE/WYKŁAD
Teraz albo nigdy, Spotkanie z numizmatami
Godz. 17.00 –01.00
Prezentacja dotąd niepokazywanych, bardzo ciekawych obiektów z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego m.in. starodruków numizmatycznych oraz wybranych numizmatów w nich zilustrowanych lub opisanych.
Agnieszka Murawska, Witold Garbaczewski

Nowo odkryty rysunek Camille’a Pissarro
Godz. 17.15, 19.00, 21.00
W Gabinecie Rycin MNP od 1956 r. znajduje się rysunek wykonany kolorowymi kredkami i przedstawiający młodą kobietę przy pracy. Przez wiele lat uchodził za dzieło J.-F.  Milleta. Według najnowszych badań jest to dzieło innego francuskiego malarza, Camille’a Pissarro. Ten jeden z czołowych impresjonistów wykonał liczne prace ukazujące życie na wsi. Szkic ten, ze względu na jakość artystyczną i rangę autora, można zaliczyć, obok Plaży w Pourville Claude’a Moneta, do najciekawszych dzieł sztuki francuskiej końca XIX w. w zbiorach MNP.

Tajemnice egipskich sarkofagów
Godz. 22.00
Dla starożytnych Egipcjan śmierć oznaczała oddzielenie się elementów duchowych – ba i ka – od ciała. Jednak duch człowieka po śmierci nadal żył w łączności z ciałem i w zależności od niego. W ten sposób sarkofagi egipskie stały się nie tylko miejscem spoczynku ciała ale również mieszkaniem dla ducha i wypełnione były magicznymi znakami i formułami, które zapewniały dalsze szczęśliwe życie zmarłemu. Te wszystkie rytuały, mumie zwierząt i sarkofag z Iret-Hor-iru zostaną zaprezentowane słuchaczom podczas prezentacji Tajemnice egipskich sarkofagów – dr Inga Głuszek.

Tajemnice Galerii Sztuki Polskiej XVI-XVIII wieku
Godz. 20.00
Znajdujące się w zbiorach Galerii Sztuki Polskiej XVI-XVIII w. obrazy i rzeźby niejednokrotnie trafiały do muzeum w bardzo tajemniczych okolicznościach…  Dlaczego niektóre z eksponowanych zabytków, mimo że stworzone były na potrzeby religijnego kultu, zostały wyrwane z pierwotnego kontekstu miejsca i stanowią dziś muzealia? Dodatkową atrakcją spotkania będą smoki, dotąd dzieła magazynowe, które właśnie wyszły na muzealną scenę po konserwacji – Adriana Podmostko-Kłos

Odyseusz i syreny –czyli o magicznej potędze muzyki w starożytnej Grecji
Godz. 21.00
Punktem wyjścia będzie obraz Friedricha Prellera Odyseusz i syreny. W trakcie spotkania zostanie wyjaśnione, dlaczego starożytni Grecy wierzyli, że muzyka może mieć władzę nad człowiekiem, dlaczego może uzdrowić, ale i zabić, dlaczego może uciszyć burzę na morzu i sprawić, że drzewa zatańczą, a dzikie bestie staną się łagodne niczym baranki – dr Marcin Broniewski.

Koło Naukowe Studentów Historii Sztuki – spotkania przy obiektach
Godz. 18.30 –20.30, 20.30 –22.30
O dziełach sztuki znajdujących się w muzeum opowiedzą członkowie Koła Naukowego Studentów Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Wykorzystując warsztat historyka sztuki studenci spróbują przybliżyć zwiedzającym wizualne aspekty obrazów oraz dokonać ich analizy. Widzowie dowiedzą m.in.: jaki przekaz niosą obrazy, kim były przedstawione na nich
postaci i jakie role przypisał im artysta, jakie są cechy charakterystyczne danego stylu, jaką rolę dziełu sztuki przypisywano w okresie jego powstania oraz jak czytać sztukę niefiguratywną. Studenci przybliżą również sylwetki artystów oraz cechy charakterystyczne ich twórczości.

Papierowe skarby w archiwum grafika
Godz. 20.30
Roman Cieślewicz (1930-1996), polski grafik i plakacista, który od 1963 roku żył i pracował w Paryżu nie tracąc jednocześnie kontaktów z krajem pozostawił po sobie ogromne archiwum. Jest ono przechowywane w specjalistycznym centrum IMEC (Institut Mémoires de l’édition conte mporaine), które udostępniło materiał do badań na miejscu. W jego skład wchodzą zbierane przez grafika osobiście  materiały i dokumenty z całego okresu życia. Największą część stanowią źródła  ikonograficzne bezpośrednio związane z jego pracami tworzonymi w technice kolażu i fotomontażu. Zaglądając do archiwum poznajemy tajniki warsztatu grafika pracującego w epoce przedkomputerowej – Anna Grabowska-Konwent

OPROWADZANIE
Jak się stać przyjacielem muzeum? Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego
Godz. 17.30
Oprowadzania po ekspozycjach stałych muzeum. Oprowadza Wrócisława  Bergandy (prezes) oraz członkowie towarzystwa.

WARSZTAT
Spotkanie z baśniami
Godz. 17.30 –18.30
Zapraszamy rodziców oraz dzieci (lat 6+) na spotkanie z polskimi podaniami z ilustracją muzyczną. Baśnie polskie z książki “Cudowna Studzienka” wyd. Media Rodzina opowie grupa opowiadaczy Baśnie Właśnie. Liczba miejsc ograniczona, wymagane wcześniejsze zapisy (e-mail: mayer@mnp.art.pl). Warunkiem udziału jest otrzymanie mailowego potwierdzenia – Sabina Mayer, Barbara Górecka

MUZEUM UTRACONE
Projekcje filmów Muzeum Utracone
Godz. 17.00 – 01.00
W trakcie Nocy Muzeów będzie prezentowana kolejna edycja filmu Muzeum Utracone, realizowanego przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR pod patronatem MKiDN.

3. Muzeum Historii Miasta Poznania (Ratusz)
Oddział Muzeum Narodowego, Stary Rynek 1
WYSTAWA
Majówki w dawnym Poznaniu
Godz. 17.00 –01.00
Na wystawie pokażemy pocztówki, fotografie oraz obiekty. Przedstawiać one będą poznaniaków, wypoczywających w popularnych podmiejskich miejscach wycieczkowych. Na wystawę zapraszać będzie zdjęcie przedstawiające dzieci szkolne w drodze na majówkę w momencie przechodzenia przez Bramę Dębińską, pochodzące z około 1905 roku.
Kurator: Waldemar Karolczak

PREZENTACJA
Poznań jakiego nie znasz
Godz. 17.00 –01.00
Tym, co nadal w sposób szczególny przyciąga uwagę i interesuje poznaniaków, jest wygląd miasta w przeszłości. Aktualnie portale społecznościowe tworzone głównie przez pasjonatów pełne są widoków miasta, pocztówek, zdjęć, pojawiają się przy tym często pytania, gdzie, kiedy i przez kogo dana fotografia została wykonana. Odzew na tego typu posty jest zawsze bardzo duży, zdjęcia cieszą się ogromną popularnością. Nierzadko pocztówki powtarzają się na rozmaitych stronach, powielane są te same wizerunki, propaguje się i rozpowszechnia widoki miasta sprzed  lat. W ramach Nocy Muzeów zostanie  pokazana prezentacja multimedialna złożona z kilkudziesięciu slajdów z widokami miasta, które są mało znane szerszemu gronu odbiorców. Część zdjęć zestawiona będzie z aktualnym wyglądem danego miejsca – Justyna Żarczyńska

4. Muzeum Instrumentów Muzycznych
Oddział Muzeum Narodowego, Stary Rynek 45
MUZYKA
Hejnał na rozpoczęcie
Godz. 17.00
Buisine – kopia średniowiecznej trąby autorstwa R. Webera
Patryk Frankowski

Klemisch Consort – Muzyka epoki renesansu. Koncert
Godz. 21.00    

PRELEKCJA Z POKAZEM
Skarby zza kulis pracowni budowniczego instrumentów muzycznych
Godz. 17.30
Propozycja dla dzieci
Olga Lisiecka, Piotr Cieślak, Mirosław Baran

WYKŁAD
Pionierzy muzyki dawnej – Rainer Weber i Kazimierz Piwkowski
Godz. 17.45
Wykład
dr hab. Alina Mądry, Patryk Frankowski

Średniowieczne i renesansowe korzenie fortepianu
Godz. 18.30
Wykład
Maciej Szarafiński

Rainer Weber – człowiek renesansu
Godz. 19.15, 22.45
Wykład
dr hab. Alina Mądry, Patryk Frankowski, Piotr Cieślak, Mirosław Baran

Rekonstrukcja a kontynuacja tradycji – budownictwo dud historycznych i tradycyjnych (R. Weber – Niemcy, P. Cip – Czechy, J. Dufek, Słowacja i A. Mendlewski – Polska)
Godz. 20.00
Z udziałem Kapeli R. Jędraszaka. Wykład z prezentacją muzyczną na żywo
Janusz Jaskulski

5. Wielkopolskie Muzeum Wojskowe
Oddział Muzeum Narodowego, Stary Rynek 9
WYSTAWA
Odznaka Pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich. 95. rocznica ustanowienia (15.03. – 06.09.2015)
Godz. 17.00 – 01.00
Pierwsza monograficzna prezentacja najpopularniejszej i najbardziej charakterystycznej odznaki nadawanej za udział w Powstaniu Wielkopolskim 1918 – 1919. Z największej w kraju kolekcji źródeł i materiałów do dziejów Powstania Wielkopolskiego i Wojsk Wielkopolskich 1918 – 1919, znajdującej się w WMW, wybrano znaczący zbiór odznak, legitymacji, patentów, dokumentów i fotografii oraz przedmiotów o charakterze pamiątkowym. Zespół uzupełniają obiekty ze zbiorów  wielkopolskiego kolekcjonera  Eligiusza Tomkowiaka. W drugiej części wystawy zaprezentowana jest kolekcja  znaków,  umundurowania i oporządzenia 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni J. Dowbora-Muśnickiego, dziedziczącej tradycje części oddziałów Wojsk Wielkopolskich.
Kurator: Jarosław Łuczak

Spotkanie na wystawie „Odznaka Pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich.”
Godz. 17.00 – 17.45
Oprowadzanie kuratorskie
Jarosław Łuczak

WYKŁAD/PREZENTACJA
Sto lat temu –trudy wojny
Godz. 17.00, 19.00, 21.00, 23.00
Prezentacja multimedialna.
Alina Sokołowska, Anna Szukalska-Kuś

Sto lat temu –rok 1915
Godz. 20.00, 22.00
Wykład
Alina Sokołowska

KONKURS
Wytęż wzrok i odszukaj detale.
Godz. 17.45 –23.00
Po zakończeniu konkursu będą losowane nagrody (godz. 23.00).

Wytęż wzrok i odszukaj detale. Konkurs dla dzieci
Godz. 18.00

INNE
Punkt informacyjny z okolicznościowym stemplem
Godz. 17.00 – 01.00
Zostań celowniczym, pokaz wojskowego sprzętu optycznego
Godz. 17.00 – 01.00
Możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia.

Tajemnice ubioru wojskowego. Pokazy z udziałem Wielkopolskiej Grupy Miłośników Historii „Wiarus” oraz Grupy Rekonstrukcyjnej „Fenrir Hird”.
Godz. 18.00 – 22.00

6. Muzeum Etnograficzne
Oddział Muzeum Narodowego, ul. Grobla 25 (wejście od ul. Mostowej 7)
WYSTAWA
Rzeczy mówią. 100 lat zbiorów etnograficznych w Poznaniu
Godz. 17.00 –01.00
Wystawa jest okazją do przypomnienia dziejów muzeum, ludzi, wydarzeń i zbiorów oraz przedstawienia zbiorów poprzez ich reprezentatywny wybór i sposób wystawienia, sprzyjający „wysłyszeniu  mowy  rzeczy”, a właściwie – nawiązaniu z nimi  rozmowy.  Zbiory muzealne bowiem to nie tylko  przedmioty do podziwiania, ale do poznania i rozumienia innych ludzi, innych kultur, innych światów.  Na tej wystawie, wyodrębnione z kontekstów rzeczy/przedmioty/obiekty, reprezentujące rozmaite kolekcje muzeum, stały się odrębnymi bohaterami, każdy z własną „biografią”, własną historią do opowiedzenia. Wydobycie tej historii inicjują trzy, z rozmaitych punktów widzenia prowadzone opisy. Do stworzenia czwartej historii zapraszamy widzów.
Kuratorka: Aneta Skibińska
Aranżacja plastyczna: Rafał Górczyński
[NIE]znane. Aneks do wystawy Rzeczy mówią…
Godz. 17.00 – 01.00

Na wystawie prezentujemy przedmioty z historią – artefakty kultur bliskich i odległych, świadectwa dawnych, być może zapomnianych, sposobów życia. Do czego mógłby służyć np. pokrzywiony kawałek gałęzi? Czy ktoś zgadnie? Pokazujemy wiele tajemniczych (a może nie?) przedmiotów, a widz będzie mógł odgadnąć ich funkcję, nazwę i znaczenie.
Kuratorka: Barbara Jancz-Kostuch

Donum – dar. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu dla Muzeum Etnograficznego
Godz. 17.00 – 01.00
Wystawa ukazuje owoce współpracy muzealników i pasjonatów. Z ponad 200 eksponatów, których pozyskanie do zbiorów stało się możliwe dzięki wsparciu towarzystwa zaprezentowano 92 obiekty – dary, które wzbogaciły kolekcje ubiorów ludowych,  mebli, ceramiki, sztuki Muzeum Etnograficznego w Poznaniu.

Zabawa konkursowa towarzysząca wystawie „Rzeczy mówią…”
Odkryte na nowo
Godz. 17.00 – 22.00
Proponujemy zabawę w poszukiwanie wybranych przedmiotów znajdujących się na wystawie, poznania ich dotychczasowej funkcji oraz zaproponowania innej, nowej, wymyślonej formy użycia. Nasi goście będą mieli niepowtarzalną okazję zostawić swój ślad w historii  wystawy! Najciekawsze wypowiedzi zamieszczone zostaną na internetowej stronie wystawy!                       

WARSZTAT
Mistrz – uczeń,
Godz. 17:00 – 23:00
Prezentacja wielkopolskiej twórczości ludowej. Pokazy, warsztaty dla publiczności.

W afrykańskim klimacie.
Godz. 17.00 –22.00
Warsztaty plastyczne dla dzieci.

Słodka Cytrynka, pokazy i samodzielne wykonywanie lizaków inspirowanych wzornictwem „etno”
Godz. 17.00 –00.00
Zaprasza Poznańska Manufaktura Zdrowych Cukierków

MUZYKA
Muzyczne rytmy
Godz. 17.30 – 19.00
Prezentacja ludowych zespołów oraz solistów, uczestników XIV Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich.

INNE
Sari, poncho, parandża,…
Godz. 17:00 – 23:00
Stroje z różnych zakątków świata. Możliwość zrobienia sobie zdjęcia w wybranym stroju.

Szalony kapelusznik
Godz. 17.00 –23.00
Nakrycia głowy z różnych stron świata. Możliwość przymierzenia i zrobienia „selfie”.

7. Muzeum Archeologiczne
Pałac Górków, ul. Wodna 27
Noc muzeów –Noc z detektywami.
Termin detektyw pochodzi od dętego oznaczającego odkrywać, wykrywać, wyjaśniać. Bardzo często praca naukowca przypomina  to, czym zajmuje się detektyw, docieka  on prawdy, znajduje odpowiedzi na pytania, szuka powiązań między zjawiskami. Podczas tegorocznej nocy muzeów zapraszamy wszystkich na spotkanie z detektywami. Tajniki swojej pracy zdradzą zarówno prawdziwi detektywi jak i naukowcy – archeolodzy, antropolodzy, fizycy. Opowiemy o tajemniczych wydarzeniach i niewyjaśnionych zagadkach z przeszłości. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach i pokazach, a także zdobyć sprawność  detektywa.  Dorosłych  zapraszamy  na  liczne  prelekcje  i wykłady  oraz  pokazy filmów.

Zapraszamy również do zwiedzania wystawy czasowej „Domasław – nekropola arystokracji z wczesnej epoki żelaza”. Wystawa  prezentować będzie nadzwyczajne rezultaty ratowniczych badań wykopaliskowych przeprowadzonych na ciałopalnym cmentarzysku w Domasławie gm. Kobierzyce.  Na wystawie eksponowane będą liczne ozdoby w postaci naszyjników, bransolet, szpil, brązowe przybory toaletowe, uzbrojenie, głównie miecze, groty oraz różnego rodzaju narzędzia, elementy rzędu końskiego i ceramika. Masa znakomitych zabytków umożliwia zaprezentowanie obrazu zamożnego społeczeństwa na Śląsku we wczesnej epoce żelaza.

8. Muzeum Archidiecezjalne
Akademia Lubrańskiego/Ostrów Tumski, ul. Lubrańskiego 1
Główną atrakcją będzie zorganizowana tylko na tę noc wystawa pt. Nitką wyczarowane. Zaprezentujemy kolekcję zabytkowych  tkanin z najróżniejszymi haftami, niekiedy przyprawiającymi o zawrót głowy. Zaprezentujemy kolejne etapy powstawania tych cudów, a także sposoby ich ratowania, gdy nieubłagany czas daje im się we znaki.

Wystawie towarzyszyć będą prelekcje
godz. 19.00 i o godz. 22.00 – Nie szata zdobi człowieka – prawda czy kłamstwo? Rola stroju w życiu człowieka.
godz. 20.30 – Hiszpańska chorągiew procesyjna – jej wymowa i wartość.

Ponadto proponujemy o godzinie 18, 20, 21, 23 – oprowadzanie po muzeum pod kątem Naj-ciekawszych lub Naj-dziwniejszych
obiektów.

9. Salon Muzyczny Muzeum Feliksa Nowowiejskiego
Al. Wielkopolska 11
Salon  Muzyczny – Muzeum Feliksa Nowowiejskiego swym charakterem i klimatem nawiązuje do przedwojennych tradycji rodziny Nowowiejskich. Otwarty dla publiczności 7 lutego 2008 r., szybko stał się znaną w Poznaniu i Wielkopolsce placówką muzealną, edukacyjną i kulturalną, a także kameralną salą koncertową o niezwykłym klimacie i atmosferze, w którym pragną koncertować zarówno debiutujący, jak i zawodowi artyści.  Funkcjonuje w zabytkowym, rodzinnym poznańskim domu kompozytora, zwanym „Willą Wśród Róż”, w którym Nowowiejski żył i tworzył w latach międzywojennych i w którym zmarł 18 stycznia 1946 roku, po powrocie z wojennej tułaczki.

Podstawowym zadaniem salonu jest działalność muzealna, edukacyjna i artystyczna, w sposób szczególny propagująca życie  i dzieło Feliksa Nowowiejskiego, wielkiego kompozytora, pedagoga, dyrygenta i patrioty, światowej sławy Polaka i poznaniaka z wyboru. By zachować cząstkę świata kompozytora, pozostawiono w salonie pierwotny wystrój wnętrz, układ mebli, instrumentów, dzieł sztuki i przedmiotów codziennego użytku, tak aby dać zwiedzającym możliwość zapoznania się z bogatym zbiorem pamiątek po Feliksie Nowowiejskim.

program:
sobota 16 maja 2015, g. 17.00 – 00.00
g. 17.00 – „Na białych i czarnych” – koncert uczniów POSM I st. nr 1 im.  Henryka Wieniawskiego i warsztaty artystyczne dla dzieci (przygotowanie i prowadzenie – Marlena Pietrzak-Burandt)
g. 19.00 – recital fortepianowy Aleksandry Zagórskiej z POSM II st. im. Mieczysława Karłowicza (w programie utwory J.S. Bacha, L. van Beethovena, F. Liszta, F. Chopina, K.  Szymanowskiego, F. Nowowiejskiego) i prelekcja Iwony Fokt  o Feliksie  Nowowiejskim i jego związkach z Polskim Radiem
g. 20.00  i  21.00 – projekcja filmu „Rota – pieśń dumy i chwały” – z okazji 105. rocznicy powstania i prawykonania pieśni
g. 20.30-23.30 –zwiedzanie muzeum z oprowadzaniem

10. Muzeum Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny
Oddział Biblioteki Raczyńskich, ul. Gajowa 4/8
g. 17.30 – 18.30  „Za  ścianą  zaczarowaną”  przedstawienie  teatrzyku  dziecięcego w oparciu o twórczość K. Iłłakowiczówny, w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Luboniu.
Scenariusz Ewa Pasiciel.
Reżyseria Ewelina Iglewska-Nowik
Po spektaklu przewidziane warsztaty dla dzieci
g. 19.00 – 20.00 „Muzeum trzy dekady później” – prezentacja Mieszkania – Pracowni po renowacji oraz projekcja filmu „Piętno” w reż. Grażyny Banaszkiewicz
do godz. 1.00 zwiedzanie indywidualne z kustoszem muzeum

11. Muzeum Pracownia J.I.Kraszewskiego
Oddział Biblioteki Raczyńskich, ul. Wroniecka 14
godz. 18.00  otwarcie  wystawy Piotra Pandyry – Przystanki  w  podróży.  Obrazy poprzeszywane. Cykl prac inspirowany malarstwem niemieckich ekspresjonistów.
godz. 19.30 prelekcja dr. Michała Larka: Józef Ignacy Kraszewski, scenarzysta HBO. Telewizyjne rozważania o “Sprawie kryminalnej”
Otwarcie  wystawy. Awans detektywa Małejki – ilustrowanej opowieści na planszach z rysunkami Jerzego Flisaka, wg Sprawy kryminalnej J. I. Kraszewskiego
godz. 21.00 koncert Kraszewski i przyjaciele,  wystąpią: Katarzyna Sobek – sopran, Joanna Błażej-Łukasik – fortepian, Paweł  Łukasik –altówka. W programie  min. kompozycje J.I. Kraszewskiego, A. Zarzyckiego, S. Moniuszki, F. Chopina.

12. Muzeum  Literackie H. Sienkiewicza
Oddział Biblioteki Raczyńskich, Stary Rynek 84
Wystawa pt. Ilustracje do twórczości Henryka Sienkiewicza. Na wystawie zaprezentowane zostaną ilustracje ze zbiorów Muzeum:  cykl ilustracji Piotra Stachiewicza do Quo vadis, grafiki Kazimierza Szwainowskiego, Wacław Boratyński ilustracje do Krzyżaków, grafiki i rysunki Włodzimierza Łuskina do Potopu, wydruki wielkoformatowe z albumów Kossaka do Trylogii. W gablotach książki, albumy, pocztówki. Wystawie towarzyszyć będzie projekcja fragmentów adaptacji filmowych utworów Sienkiewicza – wyświetlane zarówno w holu jak i z rzutnika na sali wystaw czasowych.

Imprezy towarzyszące
Dwa spotkania z wnukiem pisarza Juliuszem Sienkiewiczem o godz. 18:00 i 20:00. W czasie spotkania fragmenty z listów Sienkiewicza przeczyta Mieczysław Hryniewicz.
Występ muzyczny studenta Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Prezentacja makiety Kamieniec Podolski z komentarzem Piotra i Jacka Lewandowskich –autorów makiety.

13. Muzeum Powstania Poznańskiego –Czerwiec 1956
Oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych, ul. Św. Marcin 80/82, CK Zamek
Wystawa stała “Powstanie poznańskie 1956 r.. -ocalona pamięć”.
Prezentacja filmu dokumentalnego “13 lat, 13 minut” w reżyserii Marka Maldisa. Film o bohaterze Poznańskiego Czerwca –
Romku Strzałkowskim i o Peterze Mansfeldzie – bohaterze Powstania Budapeszteńskiego w roku 1956.

14. Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919
Oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych, Stary Rynek 3, Odwach
17.00 – 1.00
Zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919
Wystawa stała Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 jest nowoczesną i atrakcyjną dla widza formą przekazu historycznego, i muzealnego o Powstaniu Wielkopolskim. Wystawę uzupełniają liczne multimedia.
Dodatkowo wystawy czasowe:
“O Żołnierzach Tułaczach”,
“Stanisław Barańczak. Widokówki znad morza i nie tylko”,
“Ach jak przyjemnie”. Sport i turystyka w polskim plakacie stalinowskim ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

17.00 –24.00
Projekcje filmu o tematyce Powstania Wielkopolskiego
17.00 – 1.00
Przed gmachem muzeum – lekcje żywej historii z udziałem grup odtwórstwa historycznego: Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman”, Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich.
20.00
Uroczysta odprawa warty honorowej przed gmachem muzeum – Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów.
Na wszystkie wydarzenia Muzeum w dniu 16 maja 2015 -wstęp bezpłatny. Ostatnie wejście do Muzeum odbywa się na pół godziny przed jego zamknięciem.

15. Muzeum Uzbrojenia
Oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych, Cytadela

Noc Muzeów 2015 w Muzeum Uzbrojenia. „Leand-Lease”
W  godzinach 16.00 – 24.00 zwiedzającym udostępniona zostanie podobnie jak w latach ubiegłych ekspozycja plenerowa muzeum. W tym roku hasłem przewodnim będzie „Lend-Lease”. Będzie można zobaczyć pokazy dynamiczne: działa samobieżnego SU-57, transportera opancerzonego M3 Scout Car, wyrzutni rakietowej BM-13 Katiusza, oraz samochodów ciężarowych ZIS-5/12 i Dodge WC 52. Dodatkowo zostaną  udostępnione wnętrza: czołgu średniego T-34/85, działa samobieżnego ISU-122, a także transporterów opancerzonych MTLB, SKOT i PTSM.

16. Muzeum Unitry –Zespół Szkół Łączności
ul. Przełajowa 4
g. 17.00 – 20.00 prezentacja sprzętów audio Zrzeszenia Unitra
g. 20.00 – 23.00 panel dyskusyjny o firmach z Zrzeszenia Unitry
g. 23.00 – 01.00 “Światło – Dźwięk”  czyli  muzyka  z  czarnych  krążków  z  efektami iluminofonii

17. Muzeum Bambrów Poznańskich
ul. Mostowa 7/9
godz. 18.00 występ zespołu muzycznego
godz. 17.00 – 20.00 – prezentacja strojów bamberskich
godz. 20.00 – 24.00 – możliwość zwiedzania muzeum z oprowadzaniem (o pełnych godzinach)
wystawa historycznych rowerów pt. “Jeżeli dziadkowie mogli rowerem, to ty też ….”

18. Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK
Zajezdnia tramwajowa przy ul. Madalińskiego 17

Specjalna linia tramwajowa M
Na trasę wyjadą dwa zabytkowe wagony: 102N-1 (1969 r.) oraz 102Na-71 (1973 r.)
Możliwość zwiedzania zajezdni Madalińskiego jako jednodniowego Muzeum Komunikacji.

19. Muzeum Motoryzacji
ul. Kościuszki, parking Urzędu Wojewódzkiego
Muzeum Motoryzacji Automobilklubu Wielkopolski nadal nie ma stałej lokalizacji. Kolekcja zabytkowych  pojazdów  powiększa się, a namiastkę zbiorów, około 50 pojazdów, zaprezentujemy podczas Nocy Muzeów na parkingu urzędu wojewódzkiego od godz. 17.00 do 1.00. Pokażemy dostojne limuzyny, samochody sportowe i terenowe – najstarsze z
okresu międzywojennego.

20. Pracownia Muzeum Ziemi
Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu (ul. Dzięgielowa) Kampus Morasko
tradycyjnie: zwiedzanie pracowni, w tym szczególnie kolekcji agatów i meteorytów z największym okazem Meteorytu Morasko
novum: 18.00 – 21.00 warsztaty – Skamieniałości Poznania i okolic – Zobacz i naucz się rozpoznawać skamieniałości, które można znaleźć na terenie Wielkopolski, a także…  w ścianach i posadzkach poznańskich zabytków (możliwość rozpoznawanie skamieniałości przyniesionych przez uczestników warsztatów).

dodatkowo: 18.00-23.00 – gry geologiczne – gry, dzięki którym poznasz historię Ziemi, skamieniałości, procesy geologiczne

Nasze  doświadczenia z zeszłego roku wskazują, że może nas odwiedzić duża liczba uczestników akcji, stąd należy się liczyć z potrzebą rezerwacji miejsc; na stronie internetowej Pracowni Muzeum Ziemi pojawi się komunikat ze wskazówkami.

21. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci
Ostrów Tumski, ul. Ks. I. Posadzego 3
Wystawy stałe: Ekspozycja wałów grodu poznańskiego z X w. i renesansowych murów okalających wyspę tumską

Wystawa czasowa:
Kraina grodów, kurator: Anna Połuboczek
Grodziska to tajemnicze i często zapomniane przez współczesnych ludzi pozostałości obwarowań sprzed wieków. Ukryte w lasach lub pośród pól mają jednak do opowiedzenia własną, ciekawą historię. Wiele z grodów wzniesiono jeszcze na długo  przed objęciem władzy przez Mieszka I. Inne były ściśle związane z powstaniem państwa pierwszych Piastów, kiedy  to  potężne twierdze wznoszone z drewna i ziemi chroniły centra władzy książęcej. Jeszcze inne grody zostały zniszczone i spłonęły, po czym nigdy ich nie odbudowano…
Wystawa “Kraina  grodów” to historia powstania i funkcjonowania grodów na obszarze państwa Piastów, a także ukazanie bliskości i wielości grodzisk w obecnym  krajobrazie, w naszym najbliższym sąsiedztwie, czego sobie często nie uświadamiamy. Specjalnie na Noc Muzeów wystawa czasowa zostanie wzbogacona o ekspozycję posterową projektu Terra Incognita.

g. 13.00 – 14.30 warsztaty dla dzieci. Kraina grodów – wyprawa tropem mieszkańców. Dzieci dowiedzą się, co odkryli  archeolodzy w każdym z godów prezentowanych na wystawie czasowej i do kogo należały tysiącletnie przedmioty.
g. 17.00 – 1.00 bezpłatne zwiedzanie ekspozycji stałej rezerwatu oraz wystawy czasowej Kraina grodów
g. 19.00 – 24.00 Obóz wojów – pokazy strojów średniowiecznych grupy rekonstrukcyjnej Aurea Tempora
g. 21.00 – 1.00 plenerowa prezentacja  multimedialna: Czego z ziemi nie widać, czyli archeologia lotnicza w poszukiwaniu grodzisk wczesnośredniowiecznych.  
g. 21:00 pokaz specjalny grupy rekonstrukcyjnej Aurea Tempora (inscenizacja plenerowa)
g. 11.00 – 17.00 Rezerwat czynny wg stałego harmonogramu

22. Instytut Pamięci Narodowej Poznań
ul. Rolna 45a
Hasło przewodnie „Kobieta w PRL-u”
dojazd do siedziby IPN “Ogórkiem z korniszonkiem”, kursy spod Muzeum Narodowego o godz. 17.00, 18.00, 19.00, 20.00,  21.00, 22.00, 23.00, darmowe bilety w CIM Ratajczaka 44

ekspozycja wystawy zewnętrznej Anna Walentynowicz. Legenda “Solidarności” 1929 – 2010

ekspozycja wystawy wewnętrznej Kobiety internowane. Gołdap 1982

ekspozycja  wystawy o udziale  Stanisławy Sobańskiej, Heleny Przybyłek, Marii Kapturskiej (określanych popularnie mianem tramwajarek) w Poznańskim Czerwcu

rekonstrukcja celi aresztu śledczego wraz ze zdjęciami sygnalitycznymi kobiet więźniarek z Wielkopolski

“Inspiracje modą PRL-u. NOWE POKOLENIE” – wystawa prac studentów Pracowni Ubioru Unikatowego w Katedrze Ubioru na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Prezentowane prace studentów są rezultatem programu /Idea-Proces-Realizacja/ w ramach projektu /”Laboratorium Kreatywnego Ubioru”/ Ideą wystawy jest współczesna interpretacja ubioru w oparciu o kontekst historyczny. Opieka artystyczna: dr hab. Sławomira Chorążyczewska
prof.ndzw.UAP, mgr Elżbieta Cios asystent.

Turniej planszówki „Reglamentacja. Gra na kartki” – nowej gry IPN autorstwa twórcy kultowej „Kolejki”
pokazy filmów dokumentalnych o kobietach w PRL-u
prezentacja materiałów archiwalnych dokumentujących represje wobec kobiet w okresie PRL-u
zwiedzanie archiwum IPN
sprzedaż publikacji i gier wydanych przez IPN
wata cukrowa i oranżada z saturatora

23. Centrum Kultury Zamek
ul. Św. Marcin 80/82
Wystawa „Konkurs World Press Photo”
Od  55 lat stanowi platformę komunikacji między artystami fotografami a widzami. Jego formuła umożliwia zaistnienie fotografii prasowej w niecodziennym, globalnym kontekście, przekazując informacje o wydarzeniach, miejscach i osobach z różnych zakątków świata. To w ZAMKU od wielu już lat wystawa World Press Photo ma swoją polską premierę. Na 58. konkurs zostało nadesłanych 97912 fotografii ze 131 krajów. Jury złożone z 17 profesjonalistów w dziedzinie fotografii, pod  przewodnictwem Michele McNally, dyrektora fotografii w The New York Times, wybrało zdjęcie Madsa Nissena, fotoreportera  gazety  Politiken, przedstawiające Jona i Alexa, gejowską parę w Petersburgu, w Rosji, zdjęciem roku 2014. Ponadto jury przyznało nagrody w 8 kategoriach tematycznych 42 autorom zdjęć z krajów takich, jak: Australia, Bangladesz, Belgia, Chiny, Dania, Erytrea, Francja, Niemcy, Iran, Irlandia, Włochy,  Rosja,  Szwecja,  Turcja,  Wielka  Brytania,  USA  i  Polska – Kacper  Kowalski  otrzymał nagrodę za swoje zdjęcie Efekty uboczne (Side effects).
Sala Wystaw CK Zamek, g. 13.00 – 01.00
Wystawa biletowana, bilety: 6 zł.

Wystawa malarstwa Eugeniusza Gerlacha „Muzyczne Inspiracje”
Autor swoje obrazy buduje płasko kładzionymi płaszczyznami kolorystycznymi, które ogranicza grubym, czarnym konturem. Kontur ten odgrywa w jego kompozycjach istotną rolę, decyduje o równowadze form, a jego rysunek nadaje rytmiczną, dynamiczną i wibrującą wymowę obrazom inspirowanym muzyką.
Galeria Profil, g. 13.00 –01.00
Wstęp wolny

Wystawa „Ja/ty/on/ona/oni”
Artyści: Bogna Burska (PL), Christina Dimitriadis  (GR), Marina Faust (AT), Mathilde ter Heijne (NL), Michal Pashtan (ISR), Salvatore Viviano (IT))
Temat wystawy dotyczy współczesnych (społecznych/tożsamościowych) problemów re/prezentacji fotograficznej. W narracji tej ekspozycji zestawione są ze sobą konceptualne metody re/prezentowania osobistej i innej tożsamości. Pokazując  szerokie spektrum różnorodnych mechanizmów re/prezentacji, postawione zostało pytanie o relację pomiędzy reprezentacją i prezentacją – nie jako problem definicyjny, ale rzeczywisty dylemat warunkujący rozmienienie „ja”  we współczesnej
rzeczywistości cybernetycznej reprodukcji.
Galeria PF, g. 13 – 01
Wstęp wolny

ZAMEK REPORTERÓW – spotkanie z Wojciechem Jagielskim.
Prowadzenie: Marcin Jaworski
Sala Wielka, g. 17
Wstęp wolny

Wojciech Jagielski (1960) – reporter, wieloletni dziennikarz i korespondent  „Gazety Wyborczej”, obecnie w Polskiej Agencji Prasowej. Autor książek o Kaukazie („Dobre miejsce do umierania”, 1994), Afganistanie („Modlitwa o deszcz”, I wyd. 2002), Czeczenii („Wieże z kamienia”, I wyd. 2004), Ugandzie („Nocni wędrowcy”, 2009) i Republice Południowej Afryki („Wypalanie traw”,  2012). Jego najnowsza książka  to: „Trębacz z Tembisy”  (2013). Dwukrotnie  nominowany  do  Literackiej Nagrody Nike (2003,  2010)  oraz  do  nagrody  im. Ryszarda Kapuścińskiego (2010). Laureat m.in. nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, międzynarodowej nagrody „Literatura z frontu”, nagrody im. Ks. Józefa Tischnera, nagrody im. Dariusza Fikusa, zdobywca Bursztynowego Motyla w konkursie im. Arkadego Fiedlera. Uhonorowany przez  Ministra Spraw Zagranicznych odznaką honorową Bene Merito. Relacjonował rozpad rosyjskiego imperium, załamanie się  apartheidu w RPA, połączenie Hongkongu z Chinami, wojny, zamachy stanu, upadki dyktatorów w Afryce i Azji. Książki
Jagielskiego są tłumaczone na angielski, włoski, hiszpański i niderlandzki.
„Nie miałem nigdy poczucia, że jadę na wojnę po cokolwiek innego, niż ja opisać. (…) Wojna wybucha i ludzie chcą wiedzieć, co się stało, z czego się wzięła. Od tego mają dziennikarzy.  A dziennikarz porusza  się po  omacku, poddawany indoktrynacji wojujących stron. Nasze współczucie jest po stronie przegrywającego, a powinniśmy się tego wyzbyć. Nie przyjechaliśmy współczuć, tylko dojść prawdy. Tutaj nie ma niewinnych i winnych. Są sami winni”. (W. Jagielski)

Film „Poznań na celuloidzie”
Film dokumentalny zmontowany z unikalnych przedwojennych kronik filmowych z Poznania pokazuje codzienne życie miasta w latach 20. I 30. XX stulecia.
Nowe Kino Pałacowe, g. 19, 19.30, 20, 20.30, 21, 21.30, 22, 22.30, 23.00,
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Centrum Kultury ZAMEK.

Strefa zabawy warsztaty dla dzieci od 3 do 5 lat
Warsztaty „Zaczarowana studnia”
Podczas spotkania ze skrzynią Kamishibai dzieci wyruszą w orientalną podróż. Poznamy piękną Szeherezadę i jedną z jej baśni tysiąca i jednej nocy “Zaczarowana  studnia”. Na pamiątkę po dalekiej podróży pozostanie własnoręcznie wykonany perski dywan. A może uda nam się wyczarować latający dywan? Dzieciom mogą towarzyszyć rodzice.
Prowadzenie: Anna Konieczna
Bawialnia, g.17-17.45,
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Centrum Kultury ZAMEK od 6 maja.

Warsztaty malarskie “Uprawa malarstwa…” dla dzieci w wieku od 6 lat do 12 lat
Prowadzenie: Sylwia Chudy-Leśnik
Nowa pracownia plastyczna 248, g.17-18.30
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Centrum Kultury ZAMEK od 6 maja.

„Mali fotoreporterzy w wielkim Zamku” – warsztaty fotograficzne dla dzieci w wieku 10-15 lat
(Grupa do 10 osób)
Na  warsztatach zastanowimy, się czym jest reportaż i kim jest fotoreporter? Następnie po zapoznaniu  się z aparatami, z których będziemy korzystać, wybierzemy się na spacer po Zamku. Zajrzymy za kulisy w oczekiwaniu gości, którzy odwiedzą Zamek podczas Nocy Muzeów. Każdy z małych fotoreporterów będzie mógł podejrzeć oraz uwiecznić sytuacje, które mają miejsce podczas przygotowywania całego wydarzenia. Nasi fotoreporterzy niezauważenie wmieszają się w tłum, by zarejestrować  emocje  zwiedzających. Stworzą obrazową relację z wydarzenia, będąc jednocześnie jego uczestnikami. Każdy z młodych fotografów wybierze swoje najlepsze zdjęcia, które  umieszczone zostaną na stronach CK Zamek.
Prowadzenie: Kamila Kobierzyńska
Start: sala 8/Pracownia Fotografii, g. 16.15, warsztaty potrwają do19.15
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Centrum Kultury ZAMEK od 6 maja.

Warsztaty z linorytu „T-SHIRT PRINTING” dla dzieci i rodziców  
Podczas warsztatu dzieci wspólnie z rodzicami przygotują linorytowe formy stempli graficznych, które nadrukują
na koszulki. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie białych (lub innych jasnych) koszulek lub toreb, pozostałe materiały zapewniamy.
Nowa pracownia plastyczna 248, g. 19–20.30
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Centrum Kultury ZAMEK od 6 maja.

Zwiedzanie zamku cesarskiego ZAMEK MÓWI
W tym roku w Noc Muzeów zamek będzie można zwiedzić w wybranych przez siebie godzinach, bez konieczności czekania na przewodnika lub odwiedzania przestrzeni w ustalony sposób. W wybranych, najciekawszych miejscach Zamku ustawione  zostaną monitory, z których przewodnicy w wirtualny sposób opowiedzą wszystko to, co usłyszeć można w trakcie normalnego zwiedzania. Nagrania udostępnione będą od godziny 17 do 24, a każde nagranie będzie powtórzone co około 5 minut, tak by każdy chętny mógł usłyszeć historię zamku.
Wstęp wolny

Noc Muzeów na Św. Marcinie
W Noc Muzeów ulica Święty Marcin odkryje przed nami swoje mało znane zakątki. Podczas spacerów z przewodnikiem poznać będzie można historię ulicy, usłyszeć o związanych z nią osobach i wydarzeniach. Zwiedzać będzie można także wnętrza  budynków, od Zamku Cesarskiego, przez Collegium Historicum, kamienice mieszkalne aż po kościół Świętego Marcina. Wyjątkową atmosferę muzealnej nocy podkreśli muzyka. Wykonywane na żywo fragmenty opery Straszny Dwór usłyszeć będzie  można w różnych miejscach wieczornej wędrówki przez ulicę.
Wstęp wolny.

24. Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT
Brama Poznania, ul. Gdańska 2
Zapraszamy do odwiedzenia Bramy Poznania podczas Nocy Muzeów 2015. Proponujemy nieodpłatne zwiedzanie ekspozycji głównej Bramy Poznania oraz wystawy czasowej Kardynał nieznany.

1. Noc Muzeów w Bramie Poznania –informacje praktyczne:
a. Czas trwania wydarzenia:  godz. 17.00 – 1.00.
b. Zwiedzanie Ekspozycji Głównej:
Wstęp na ekspozycję główną będzie możliwy na podstawie bezpłatnego biletu przygotowanego specjalnie na Noc Muzeów 2015.
Bilety będą wydawane w holu budynku głównego Bramy Poznania w godzinach trwania wydarzenia, nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji wejściówki. Kolejka po bilety będzie formowana przed wejściem do budynku od strony ul. Gdańskiej. W trakcie trwania wydarzenia wejście do instytucji zostanie otwarte od strony ul. Gdańskiej. Z kolei wyjście z Bramy Poznania będzie możliwe tylko poprzez Śluzę Tumską, w stronę Ostrowa Tumskiego.
c. Zwiedzanie Śluzy Tumskiej i wystawy czasowej Kardynał nieznany:
Od strony Ostrowa Tumskiego zostanie udostępniona Śluza Tumska. Z przyczyn organizacyjnych przejście kładką w stronę budynku głównego zostanie wstrzymane.
Przez cały czas trwania Nocy Muzeów 2015 będzie możliwe zwiedzanie Śluzy Tumskiej (fragmentu XIX–wiecznej pruskiej fortyfikacji), wstęp  na prezentowaną tam wystawę czasową Kardynał nieznany będzie bezpłatny i nie będzie wymagał wejściówki.

2. Funkcjonowanie Bramy Poznania w weekend 16-17 maja poza Nocą Muzeów 2015:
a. Brama Poznania będzie otwarta dla zwiedzających:
i. 16 maja 2015 r. – w godz. 10.00-16.00,
ii.17 maja 2015 r. – w godz. 10.00-19.00.
b. W godzinach standardowej pracy Bramy Poznania możliwość skorzystania z oferty instytucji będzie odbywała się zgodnie  z obowiązującym cennikiem Bramy Poznania.
c. 16 maja 2015 r. ostatnie wejście na Ekspozycję Główną na podstawie odpłatnych biletów będzie miało miejsce o godz. 16.00.
d. 16 maja 2015 r. o godz. 16.00 nastąpi zamknięcie drzwi wejściowych do instytucji, wyjście z budynku będzie możliwe jedynie poprzez Śluzę Tumską, w stronę Ostrowa Tumskiego. Ponowne otwarcie drzwi wejściowych do instytucji nastąpi  o  godz. 17.00 zgodnie z zasadami Nocy Muzeów 2015 w Bramie Poznania opisanych w punkcie 1.
e. 17 maja 2015 r. instytucja będzie działać zgodnie ze standardowymi zasadami i harmonogramem wejść na Ekspozycję  Główną, dostępnymi na stronie internetowej www.bramapoznania.pl.

25. Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe
ul. Biedrzyckiego 13
17.00-17.15 powitanie gości przez imama i oglądanie sali modlitewnej.
17.15-18.00 rozmowy z mufti Nedal Abu Tabaq z Ligi Muzułmańskiej w RP.
18.00-18.30 zwiedzanie ekspozycji sztuki muzułmańskiej o różnorodnych motywach z wielu zakątków świata islamskiego wraz z przewodnikiem.
18.30-19.00 oprowadzenie po wystawie: ”Podróż nocna proroka Muhammada i jego wniebowstąpienie”.
19.00-20.00 pokaz tradycyjnego tańca palestyńskiego „dabke” w regionalnych strojach.
19.00-20.00 pokazowa lekcja języka arabskiego.
20.00-21.00 warsztat z kaligrafii arabskiej.
20.00-21.00 historia hidżabu połączona z warsztatem wiązania chust na różne sposoby.
21.00-22.00 sławna egipska piosenkarka Umm Kalthum, mity krążące o jej popularności i jej najbardziej znane utwory.
21.00-22.00 pokazowa lekcja języka arabskiego.
22.00-23.00 spotkanie z poezją arabską  rodem z Andaluzji, recytacja wierszy z oprawą muzyczną.
22.00-23.00 warsztat z kaligrafii arabskiej.
23.00- 0.00 pokaz   tradycyjnego tańca palestyńskiego „dabke” w regionalnych strojach.
rozmowy z mufti Nedal Abu Tabaq z Ligi Muzułmańskiej w RP.

W godzinach 18.00-23.00 będzie czynny kącik do zrobienia sobie tatuażu henną na dłoniach, kącik, gdzie będzie można otrzymać napisane pismem arabskim na ozdobnym papierze swoje imię, stoisko z książkami o tematyce islamskiej i kulturze muzułmańskiej, w namiocie na zewnątrz znajdować się będzie minibar z kawą arabską, herbatą marokańską, daktylami, na
stolikach, na półmiskach będzie można spróbować typowych dań kuchni muzułmańskiej.

26. Biblioteka PTPN
ul. Mielżyńskiego 27/29 (wejście z bramy)
Wystawa pt. „Na krańce świata. Podróże i podróżnicy” – Sala Posiedzeń PTPN, g. 17.00 – 24.00
Ekspozycja cennych druków XVI–XIX w. zawierających piękne ilustracje drzeworytowe, miedzioryty i litografie o tematyce  geograficznej i podróżniczej, a także rękopisów i ekslibrisów. Ponadto prezentacja dawnych atlasów (Abrahama Orteliusza, Jana Baptysty Homanna i Emmanuela de Las Cases), map egzotycznych zakątków świata, przewodników (w tym słynnych Elzewirów zawierających opisy wszystkich niemal krajów Europy) oraz dawnej literatury  podróżniczej  (m.in.  Jamesa Cooka, Giovanniego Benaglia, Maurycego Beniowskiego i Jana  Potockiego). Co godzinę zwiedzających oprowadzą po wystawie prelegenci.

Wystawa fotograficzna pt. „Labirynt sycylijski”, autor Paweł Kamza, g. 17.00-24.00
Gra fotograficzna, stworzona z Listów z Sycylii Zygmunta Kraińskiego do Delfiny Potockiej zderzonych z współczesnymi  zdjęciami wyspy. Widzowie, aby poznać zawiłe związki emocjonalno-intelektualne bohaterów wystawy zaproszeni są do odwiedzenia trzech przestrzeni budynku PTPN –Sali Posiedzeń (od 18 maja Biblioteki), księgarni PWN (od 18 maja) oraz
kawiarni „U Przyjaciół”. Wystawa czynna do 29 maja.
g. 18 – specjalne zwiedzanie obu wystaw dla osób niewidomych i niedowidzących
g. 19 – spotkanie z profesorem Jerzym Fiećką (UAM) o podróżach literackich

Teatr „U Przyjaciół” – spektakl „Pociąg do literatury” (literacka podróż magiczna) wystawiany na malowniczym dziedzińcu PTPN. Odwiedzamy stacje: m.in. Drohobycz, Zakopane, Dublin, Praga. Spotkamy na nich bohaterów twórczości Schulza, Witkacego, Joyce’a i Kafki. Odjazd o g. 20.00.

27. Biblioteka Raczyńskich Galeria Atanazego
ul. Marcinkowskiego 23/24

Czynne do godz. 23:00
Wystawa Skarby drukarstwa i introligatorstwa ze zbiorów Biblioteki Katedralnej w Gnieźnie
godz. 18.00 [godzina niepotwierdzona] wykład popularyzatorski: mgr Radosław Franczak: Oprawy z przełomu XVI i XVII w. w zbiorach Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie

28. Galeria Miejska Arsenał
Stary Rynek 6

Godziny trwania: 18:30 – 00:30
W trakcie Nocy Muzeów dla zwiedzających bezpłatnie dostępne są wszystkie wystawy w Galerii Miejskiej „Arsenał”, odbędą się wydarzenia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także kiermasz książek, podczas którego można nabyć  znakomite publikacje o sztuce (w tym końcówki nakładów) w bardzo atrakcyjnych cenach.

Wydarzenia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych
1) Warsztaty dla dzieci z designu [godz. 19:00, Sala Kameralna na I piętrze] Prowadzenie: Julia Grochal, Tomasz Golański
W związku z odbywającymi się w Galerii Miejskiej „Arsenał” Poznańskimi Dniami Designu wszystkie dzieci – te małe, nieco starsze oraz dorosłych, którzy nie zdążyli jeszcze zatracić w sobie dziecka – zapraszamy na warsztaty z projektowania.  Przez kolejne etapy tego procesu przeprowadzą studenci piątego roku Wzornictwa  Uniwersytetu Artystycznego  w  Poznaniu, laureaci konkursów i stypendiów krajowych  oraz zagranicznych, mający już w swoim dorobku pierwsze większe  sukcesy. Ich projekty dyplomowe można znaleźć w Wielkopolskiej Platformie Innowacyjnej. Prowadzący  zachęcają  uczestników zajęć do przyniesienia ze sobą niepotrzebnych, wysłużonych  przedmiotów (puste butelki,  nakrętki, jednorazowe naczynia i sztućce, opakowania  etc.), które w ramach warsztatów poddane zostaną upcyclingowi i otrzymają „drugie życie”.

2) Oprowadzania kuratorskie po wystawie Poznań Design Days 2015 [godz. 20:00, sale ekspozycyjne na I piętrze] Kuratorzy: Ksenia Kaniewska, Marcin Konicki, Marek Owsian

W ramach drugiej edycji Poznań Design Days w Galerii Miejskiej „Arsenał”, zaprezentowana zostanie w dniach 8-31 maja 2015 r. wystawa „Nowe oczekiwania”, odpowiadająca na pytanie, czy design jest w stanie zmienić rzeczywistość, jakim oczekiwaniom w nowoczesnym świecie musi sprostać projektant, by jego dzieło mogło być społecznie użyteczne, a także – czym obecnie jest tzw. design spekulatywny. Tym trzem problemom poświęcona zostanie ekspozycja rozmieszczona w górnych salach Galerii. Podczas oprowadzania kuratorzy opowiedzą, jak zmierzyli się z tymi zagadnieniami: Marcin Konicki z  pomocą Magdaleny Popławskiej przyjrzał się zagadnieniu designu spekulatywnego, prof. Marek Owsian (wraz ze studentami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu) zaprezentował w Galerii przykłady nowoczesnego designu przedmiotów użytkowych, a kuratorka Ksenia Kaniewska skupiła się na statusie projektanta we współczesnym świecie. Kuratorzy opowiedzą zatem o nietypowych projektach, które eksponowane są na wystawie, stanowiącej jeden z kluczowych elementów Poznań Design Days 2015.

3) Prezentacja Antoniego Ruta na temat historii fotoplastykonu oraz stereofotografii [godz. 21:00, Sala Kameralna na I piętrze] Prowadzenie: Antoni Rut
Od października minionego roku w Galerii Miejskiej „Arsenał” dzięki odnowionemu fotoplastykonowi mieszkańcy Poznania  obcować mogą z magią trzeciego wymiaru. Wielu poznaniaków może pamiętać Fotoplastykon Poznański z czasów, gdy prowadzony był jeszcze przez rodzinę państwa Rutów –najpierw Władysława i Zofię, a następnie ich syna, Antoniego. To  właśnie jego były właściciel (ceniony fotografik, którego trójwymiarowe zdjęcia z koncertów, odbywających się w latach 80. eksponowane będą na wystawie od 17 kwietnia), opowie o tym, jak niegdyś funkcjonowało urządzenie i jaką rolę pełniło w czasach, gdy telewizja i kino nie były jeszcze tak popularne.

4) Prezentacja Ryszarda Kai na temat sztuki plakatów [godz. 22:30, Sala Kameralna na I piętrze] Prowadzenie: Ryszard Kaja
Urodzony w Poznaniu autor plakatów w trakcie Nocy Muzeów opowie o swojej twórczości oraz  tym, czym jego zdaniem obecnie jest plakat artystyczny. Ta wciąż często niedoceniana forma sztuki daje niezwykłe możliwości do prezentacji kunsztu autora, umożliwiając pełne napięcia wykorzystywanie grafizmu, koloru i prostych form. Ryszard Kaja projektuje  głównie plakaty, ale zajmuje się również rysunkiem i monotypią.

Wystawy trwające podczas Nocy Muzeów
1) wystawa w ramach Poznań Design Days 2015 w górnych salach Galerii Miejskiej „Arsenał” [trwa od 8 maja do 31 maja br.];
2) wystawa okładek płytowych Rosława Szaybo i Stanisława Zagórskiego w dolnej sali Galerii Miejskiej „Arsenał” [trwa od 8 maja do 24 maja br.];
3) ekspozycja w Fotoplastykonie Poznańskim prezentująca stereofotografie wykonane w latach 80. podczas koncertów („Od Kajagoogoo do Iron Maiden. Muzyczne lata 80. w  3D”)  [trwa od 17 kwietnia do 14 czerwca]. Wystawę będzie można oglądać bezpłatnie w godzinach od 19:00 do 0:00. Z uwagi na czas trwania oglądania ekspozycji ok. 20 minut) ostatnia grupa zwiedzających może zasiąść przy Fotoplastykonie o 23:30.

29. Galeria Lalek Teatru Animacji
Al. Niepodległości 14 (wejście od Al. Niepodległości/Parku ul. Fredry)
Zapraszamy na wystawę z okazji 70-lecia sceny lalkowej w Poznaniu. W Galerii Teatru Animacji będzie można zobaczyć najciekawsze lalki, projekty i elementy scenografii z czasów dyrekcji Leokadii Serafinowicz i Janusza Ryl-Krystianowskiego.

30. Artykwariat
ul. Paderewskiego 8
ZNAKI I ŚLADY. WSPÓŁCZESNA SZTUKA ABORYGEŃSKA
W związku ze zbliżającą się wystawą ZNAKI I ŚLADY. WSPÓŁCZESNA SZTUKA ABORYGEŃSKA, która organizowana jest przez galerię ARTYKWARIAT we współpracy z Centrum Kultury ZAMEK podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów chcielibyśmy przybliżyć tematykę związaną ze sztuką rdzennych mieszkańców Australii. Dzieci i dorośli będą mogli spróbować sił w tworzeniu obrazów oraz wysłuchać opowieści odnoszących się do wielowiekowych tradycji Aborygenów.

Program:
19.00 – spotkanie z Karoliną Leśnik pt. „ZNAKI I ŚLADY. WSPÓŁCZESNA SZTUKA ABORYGEŃSKA”
od 20.00 do 24.00 zapraszamy na warsztaty plastyczne Urszuli Jedynak

31. Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Stary Rynek 95/96

Podczas Nocy Muzeów Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w  Poznaniu zaprezentuje rysunki i grafiki klasyków sztuki współczesnej. Erotyka w sztuce jest tematem uniwersalnym. Dla pokolenia artystów tworzących po II wojnie światowej motyw życia i śmierci nieustannie się ze sobą przeplatał. W  sztuce wybranych autorów temat miłości powraca w odniesieniach do pierwotnej natury człowieka, wątków ze starożytnych mitologii i współczesnych czasów.  Każdy z autorów używał odmiennego języka symboli i malarskiej ekspresji.

Andrzej Czeczot (1933 – 2012)  
Jan Lebenstein (1930 – 1999)
Eugeniusz Markowski (1912 – 2007)
Janusz  Przybylski (1937 – 1998)
Leszek Rózga (ur. 1924)
Franciszek  Starowieyski (1930 –2009)
Antoni Uniechowski (1903 – 1976)
Józef Szajna (1922 – 2008)

32. Galeria  Art. Stations
ul. Półwiejska 42, Stary Browar
Godz. 12.00 – warsztaty dla dzieci (wiek od 5 do 10 lat), prowadzenie: Agnieszka Krupa.
Zapisy mailowe na adres:  k.woynicz@artstationsfoundation5050.com; liczba miejsc ograniczona.
Godz. 18.00 – oprowadzanie po wystawie “Druga jesień”, prowadzenie: Kamila Woynicz
Godz. 21.00 – oprowadzanie po wystawie “Druga jesień”, prowadzenie: Agnieszka Krupa
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
Podczas Nocy Muzeów wszystkie wydawnictwa Art Stations Foundation będą w sprzedaży promocyjnej (-50%).

33. Pracownia Rysunku i Architektury RysunekArchitektura
ul. Półwiejska 23/3
Zapraszamy na wystawę RYSUNEK MALARSTWO ARCHITEKTURA. Wystawa jest prezentacją osiągnięć uczniów, absolwentów oraz nauczycieli poznańskiej szkoły rysunku RysunekArchitektura. Kolekcja prezentowanych prac jest zbiorem ponad 100(!) rysunków i prac malarskich  oraz  dziesiątek fotografii architektury z całego świata. Ekspozycja prezentowana jest  we  wszystkich pracowniach szkoły: rysunkowej, malarskiej, architektury oraz warsztatowej – całościowo stanowią naprawdę  imponujący zbiór. Wystawa jest podsumowaniem dotychczasowej rozbudowy zasobów pomocy dydaktycznych wykorzystywanych podczas zajęć – na ścianach bowiem zaprezentowane są prace, do których nauczyciele odwołują się podczas zajęć, prezentując na bieżąco sposoby realizacji podejmowanego tematu, przybliżając złożony i fascynujący temat rysunku i malarstwa. Jest również podziękowaniem i wyróżnieniem wyjątkowych uczniów – ich trud i cenny, zwłaszcza w klasie maturalnej czas, poświęcony na naukę i doskonalenie warsztatu rysunkowego był tego  wart. W prace uczniów  wplecione  zostały plastyczne wypowiedzi ich nauczycieli – szkice architektury i zieleni architekt Sylwii Golińskiej, multimedialne prezentacje zdjęć architektury i fragmenty wykładów architekta Jana Ciechanowskiego oraz szkice postaci i prace malarskie artysty plastyka Joanny Tomczak.

W Noc Muzeów zapraszamy do pracowni w godzinach od 19:00 do 23:00. Szkoła mieści się przy ul. Półwiejskiej 23/3.

34. Nowa Gazownia
ul. Ewangelicka 1
Czynne do północy
– wystawa fotografii z projektu z seniorami i regionalna kuchnią PYRY Na TACY
– interaktywna wystawa SZTUKA SZYTA NA MIARĘ, która składa się z 3 części projektu mającego swoje zwieńczenie właśnie 16 maja, opis całości poniżej:
16.05 sobota wystawa Sztuka szyta na miarę; interaktywne instalacje złożone z wszystkich trzech elementów: Wyspy, Kokonomuflaże, Sztuczki gotowania. Wszystkiego będzie można dotykać, próbować, wchodzić w kokony, zobaczyć projekcję z warsztatów Sztuka szyta na miarę; tydzień warsztatów, wystaw i spotkań ze sztuką współczesną, którą będziemy poznawać przez doświadczenie, dotyk i dialog.Będziemy tworzyć, szyć i mierzyć sztukę.
16.05 sobota start godz 12.00 warsztaty dla dzieci Sztuczki gotowania; przygotowanie posiłku używając różnego rodzaju tekstylia.
– w części foyer Nowej Gazowni wystawa malarstwa współczesnego

35. Noc Muzeów W Kinie Muza
ul. Św. Marcin 30
„35 mm historii kina”
16 maja 2015
godz. 20.00 –24.00
www.kinomuza.pl
Kino Muza działa od 1908 roku i jest jednym z najstarszych kin w Polsce, a nawet na świecie. W ostatnich latach kino przeszło remont widowni i zostało wyposażone w najnowszy sprzęt projekcyjny w jakości 4K. Projekcje z taśmy 35 mm powoli stają się niecodzienną atrakcją. W związku z tym postanowiliśmy na jeden dzień stworzyć w Muzie muzeum. W tę jedną wyjątkową noc będzie można obejrzeć, jak działa kino i na własne oczy zobaczyć jak jeszcze nie  tak dawno temu wyświetlano filmy na całym świecie. W Noc muzeów kino Muza zaoferuje  widzom  ciekawe  spotkanie z historią  kina – poprzez możliwość wysłuchania opowieści o dziejach taśmy filmowej, zobaczenia i dotknięcia klasycznych sprzętów kinowych. Z głośników przemówi Tomasz Knapik, który będzie przewodnikiem jednodniowego muzeum Kino Muza.
Zapisy:
Zwiedzanie kabiny projekcyjnej kina Muza odbędzie się w ramach Nocy Muzeów 2015, w godzinach od 20.00 do północy.  Wejścia będą odbywały się co 30 min., w grupach 15-osobowych. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.  Zgłoszenia osób chętnych będziemy przyjmować telefonicznie (tel. 61 852 34 03) w dniu wydarzenia, od godz. 12.00. Jedna osoba może  zapisać  maksymalnie  4 osoby.  Każda zapisana osoba zostanie przypisana do konkretnej godziny wycieczki.

36. Noc Muzeów Na Wildzie
Stowarzyszenie WILdzianie

Zajezdnia tramwajowa przy ul. Madalińskiego – wystawa zabytkowego taboru tramwajowego i autobusowego, zwiedzanie z przewodnikiem
Schron Kultury Europa ul. Rolna 24 (wejście  od  podwórza) – osiedlowy dom kultury w prawdziwym schronie przeciwlotniczym – wystawa prac malarskich Jerzego Łuczaka, koncert, oprowadzanie po schronie z opowieścią o historii miejsca

Pracownia GODny ul.  Wierzbięcice 20 – manufaktura  chleba  w  jednym  z  ostatnich  wildeckich  domów fachwerkowych – prelekcja o wildeckiej architekturze, koncert mis i gongów tybetańskich, start wycieczki z przewodnikiem  szlakiem ciekawych  wildeckich  budynków “Ciekawe budynki – ciekawe historie”.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE
37. Wystawa na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania Kolektywu
PIX.HOUSE oraz Zwiazku Polskich Artystów Fotografików OW (04.05.-09.06.2015 r.)

20.00-01.00 Spotkanie z autorami miejsca dla fotografii PIX.HOUSE połączone z oprowadzaniem po ekspozycji na dziedzińcu UMP i pokazem wszystkich 639 fotografii, które wpłynęły na pierwszą wystawę.
21.00-00.00 Prezentacja prac oraz dyskusja poświęcona fotografii z udziałem przedstawicieli Związku Polskich Artystów Fotografików: Mariusza Foreckiego (fotoreportaż), Adriana Wykroty (fotodokument, edycja zdjęć), Zbigniewa Wielgosza (techniki  szlachetne), Andrzeja Dobosza (książki fotograficzne) i innych fotografów ZPAF.

38. NOC MUZEÓW 2015 W LECH BROWARY WIELKOPOLSKI… CZYLI ŁYK PIWNEJ WIEDZY Z GARŚCIĄ CHMIELU I SŁODU W TLE
ul. Szwajcarska 11

Zapraszamy do udziału w wycieczkach po browarze i pokazach degustacji piwa. Nasi goście poznają tajniki warzenia piwa odwiedzając kolejno działy browaru: od warzelni przez piwnice aż po linie rozlewnicze. Wycieczkę oprowadza przewodnik, przekazując fakty i ciekawostki związane z nowoczesnym browarnictwem opartym na bogatej tradycji piwowarskiej. Piwna podróż zostanie zwieńczona  degustacją świeżego piwa prosto z browaru,  a każdy z naszych gości otrzyma niepowtarzalną  pamiątkę,  ale to już niespodzianka!

Oferta w tym dniu podzielona jest na 2 części:
1. Wycieczka po browarze + pokaz degustacji CERVESARIO
15.00-15.45 zwiedzanie browaru z przewodnikiem, pamiątkowy gadżet i 1 piwo
15.45-16.30 pokaz degustacji CERVESARIO
Limit miejsc: 40
15.45-16.30 zwiedzanie browaru z przewodnikiem, pamiątkowy gadżet i 1 piwo
16.45-17.30 pokaz degustacji CERVESARIO
Limit miejsc: 40
Oferta jest bezpłatna, wyłącznie dla osób pełnoletnich. Prosimy o rezerwację miejsca dla max 5 osób na wycieczkę i pokaz, rezerwacja od 11 maja 2015 roku pod nr telefonu 61 66 77 460

2. Wycieczka po browarze z przewodnikiem
Wycieczki  w  ramach Nocy muzeów 2015 będą się odbywały od godziny 17:00 do 23:00. Jedna grupa  może liczyć maksymalnie 20 osób. O godz. 17:00 wyrusza na wycieczkę pierwsza 20-osobowa grupa i co około 20 minut będą wchodzić kolejne
grupy aż do godz. 23:00. Oferta jest bezpłatna, wyłącznie dla osób pełnoletnich. Rezerwacja nie jest wymagana, ale trzeba liczyć się z oczekiwaniem na wejście.

39. Ciuciu Paj w ramach Restaurant Day
ul. Święty Marcin
Łączymy siłę rażenia Restaurant Day oraz Nocy Muzeów! Wychodzi nam wieczorno-nocne obżarstwo połączone z przyjemnym edukacyjnym zwiedzaniem. W rolach głównych serniczki, ciasteczka i inne słodkości, co już niejedno serce skradły. Wytrawnie pokusimy tartami, zupami, chlebowymi smarowidłami i tym, co nam jeszcze do głowy wpadnie, by Wasze podniebienia ucieszyć. Przybądźcie licznie i pochłaniajcie! Czekamy na Was od 17:00 – 22:00

40. DOMIN Poznań
ul. Bolesława Limanowskiego 4/2
W godzinach 17:00-20:00 odbędą się darmowe warsztaty rysunkowe, a następnie, wspólnie ze wszystkimi uczestnikami, będziemy tworzyć wielkoformatową panoramę Poznania. Każdy będzie mógł dodać coś od siebie. Wszyscy, którzy odwiedzą tej nocy naszą pracownię, otrzymają folder rysunkowy lub akwarelowy, a wraz z nim darmowy wstęp na jedne wybrane zajęcia. Nocy Muzeów towarzyszyć będzie WYSTAWA PRAC uczniów i prowadzących z DOMIN Poznań. Będą to rysunki plenerowe i studyjne poznańskiej architektury i najpiękniejszych fragmentów miasta wykonane w różnych technikach rysunkowych i malarskich oraz cała masa innych  prac.

41. Noc Muzeów w Empiku na Placu Wolności
PIOTR  DERLATKA
16.05 godz. 19.00
empik Plac Wolności, Poznań, ul. Ratajczaka 44
Piotr Derlatka w swojej książce „Zdradziecka Osiecka” zmierzy się z jedną z najważniejszych postaci dla polskiej kultury Agnieszką Osiecką. Autor, młody badacz, który podążył jej śladami, nie uwierzył, że piosenki to tylko rymowane słowa, ułożone do melodii, aby łatwiej wpadała w ucho. Potraktował je poważniej i zobaczył w nich zapis najintymniejszych zwierzeń Osieckiej.  Połączył  biografię z jej twórczością i bez ogródek opowiedział nam o jej życiowych rolach. O wszystkim, co było dla niej ważne, choć nie od razu to sobie uświadomiła.

LESZEK ADAMCZEWSKI
16.05 godz. 20.00
empik Plac Wolności, Poznań, ul. Ratajczaka 44
Leszek Adamczewski w  swojej najnowszej książce „Ucieczka przed bombami” zajmuje  się  losem  skarbów  kultury  z  Kraju  Warty,  ewakuowanych  przez  Niemców  z  zagrożonych alianckimi bombardowaniami miast takich jak Poznań, Łódź  czy Gniezno. Autor przedstawia też niektóre wydarzenia z okolic, do których trafiły poznańskie skarby, jak bombardowanie Drezna czy budowę gigantycznej kwatery Adolfa Hitlera koło Wałbrzycha. Opisuje również mało znany epizod, gdy na ewakuacyjnych szlakach otarły się o siebie poznańskie zabytki i  archiwum  katyńskie  oraz  przedstawia  najbardziej  prawdopodobną  hipotezę  dotyczącą zniszczenia tego makabrycznego zbioru.

SOBOTA Z POMYSŁEM  
16.05, godz.13.30 –15.00
empik Plac Wolności, Poznań, ul. Ratajczaka 44
Zapraszamy wszystkie dzieci na cotygodniowe warsztaty z cyklu „Sobota z pomysłem”. Udowodnimy, że czas spędzony w mieście wcale nie musi być nudny. Podczas różnorodnych zajęć każdy znajdzie coś dla siebie.

42. Noc Muzeów na ulicy Św. Marcin
17.00 Kościół św. Marcina
Zwiedzanie z przewodnikiem
Kościół św. Marcina od wieków gromadzi swoich parafian i przyjezdnych. Przez świątynię przetoczyła się, nieraz w sposób dramatyczny, wielka historia naszego miasta. Zapraszamy do zapoznania się z tą historią oraz z samym kościołem, odbudowanym po II Wojnie Światowej, wyposażonym w niecodzienne malowidła  Wacława  Taranczewskiego z lat 50-tych i średniowieczny tryptyk ołtarzowy. Wstęp wolny.

18.00 i 19.00 Ulica Św. Marcin (początek: kościół św. Marcina)
Zwiedzanie z przewodnikiem
Ulica Święty Marcin to przestrzeń, w której swoje piętno silnie odcisnęły najbardziej znaczące doktryny  urbanistyczne  i  architektoniczne  XX  wieku.  To  także  miejsce,  w  którym  wyraźnie widoczne  są  współczesne  procesy  dotykające  śródmieść  polskich  miast.  Zapraszamy  na wędrówkę po ulicy. Wstęp wolny.

19.00 i 21.00 Dyrekcja Poczty (ul. T. Kościuszki 77)
Zwiedzanie z przewodnikiem
Neoromański  gmach  przy  ul.  Kościuszki  funkcję  pocztową  pełni  od  ponad  100  lat. Niezniszczone   przez  wojnę  wnętrza  przypominają  atmosferę  Zamku  Cesarskiego  sprzed przebudowy  nazistowskiej.  Budynek  zdobią  liczne  detale  i  płaskorzeźby,  z  najokazalszą, personifikacją poczty przy wejściu głównym. Wstęp wolny, grupy 50 osobowe.

20.30 Nowa Czytelnia (ul. św. Marcin 69)
Wykład o poznańskiej secesji
Spotkanie wokół poznańskiej secesji odbędzie się w jednej z najpiękniejszych kamienic Poznania. Przed wykładem obejrzymy wspólnie jej elewację i zajrzymy na podwórko. Wstęp wolny.

17.00-21.00 Collegium Historicum
Zwiedzanie z przewodnikiem
Zwiedzanie  dawnej  siedziby  Komitetu  Wojewódzkiego  PZPR  będzie  okazją  do  poznania najciekawszych kart najnowszej historii naszego miasta oraz wniknięcia w niedostępne na co dzień  zakamarki  zaprojektowanego  specjalnie  na  potrzeby partii  gmachu.  Początek zwiedzania co 30 minut, grupy 30 osobowe, wstęp wolny.

17.00-21.00 Collegium Historicum
Pokaz etiudy filmowej „Armii Czerwonej/Święty Marcin w XX wieku. Polityki estetyki. Estetyki przejścia”
Etiuda filmowa poświęcona jest manifestacjom władzy i manifestacjom mieszkańców, które w różnych formach i w różnych momentach historycznych odbywały się na ulicy Św. Marcin/ Armii  Czerwonej.  Etiuda  zrealizowana  została  przez  Instytut  Historii  UAM,  Fundację  TRES i  Centrum  Kultury  Zamek.  Scenariusz:  Izabela  Skórzyńska,  Wojciech  Olejniczak,  realizacja: Wojciech Olejniczak, wykorzystano materiały wizualne udostępnione i za zgodą: IPN oddział Poznań,  Archiwum  Centrum  Kultury  Zamek,  Telewizja  Polska  Poznań,  Jakub  Skutecki (Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu), Jan Kołodziejski. Pokaz co 15 minut, wstęp wolny.

17.00-21.00 Collegium Historicum
„Smaki rodem z PRL-u”
Noc Muzeów otwiera przed zwiedzającymi możliwość zjedzenia posiłku w atmosferze sprzed kilkudziesięciu lat w dawnej stołówce pracowniczej  KW  PZPR. Ogród smaków Pani Marii proponuje  posiłki  podane  na  zastawach  SPOŁEM,  w akompaniamencie  aluminiowych sztućców, herbaty ze szklanek w koszyczkach i dekoracji z epoki. Wstęp wolny.

22.00 Skrzyżowanie ulic Święty Marcin i Gwarnej
LARUM ZEGARUM koncert/interwencja
Uwaga! Ogłasza się stan wyjątkowy na Świętym Marcinie! Czy słyszysz jak zegar z wieży zamkowej bije na alarm? Dziś zbudzi cię koncercik taki.Boisz się? Nie? Zażyj tabaki…

Obserwatorom interwencji nakazuje się nastawienie swych budzików na godzinę 22:12 oraz przybycie  na  róg  ulic Świętego  Marcina  oraz  Gwarnej  punktualnie  o  godzinie  22:00. Wstęp wolny.
Kurator projektu: Zuzanna Głowacka

17.00 – 22.00 dawny Bar Kuchcik (Św. Marcin 75)
Wystawa „Architektura na Marcinie” Zapraszamy  do  obejrzenia zwycięskich  prac  z  zeszłorocznego  konkursu  „Architektura  na Marcine”. Wstęp wolny.

17.00 – 22.00 chodnik pod Alfami
One Day Restaurants

43. Otwarta próba w Teatrze Wielkim
W NOC MUZEÓW, 16 MAJA O GODZINIE 20.00 TEATR WIELKI ZAPRASZA WIDZÓW NA OTWARTĄ PRÓBĘ DO SPEKTAKLU „NABUCCO”
Niezwykle lubiana przez poznańską publiczność opera Verdiego „Nabucco” znajduje się w repertuarze Gmachu pod Pegazem od 1995 roku. Prezentowana kilkakrotnie w czasie każdego  sezonu  artystycznego zawsze wymaga prób wznowieniowych. W Noc Muzeów zapraszamy widzów na otwartą próbę sceniczną, która przybliży pracę śpiewaków, dyrygenta, orkiestry i chóru. Za pulpitem dyrygenckim stanie Tadeusz Kozłowski, nad oprawą reżyserską czuwał będzie Bartłomiej Szczeszek. Usłyszymy między innymi Barbarę  Kubiak, Jerzego Mechlińskiego, Rafała Korpika, Magdalenę Wilczyńską-Goś i Marka Szymańskiego. Publiczność pozna możliwości techniczne poznańskiej sceny, zobaczy pracę akustyka i reżysera światła. Nie zabraknie oczywiście słynnego „Va, pansiero” w wykonaniu chóru Teatru Wielkiego. Wstęp wolny.

44. Zwiedzania Stadionu INEA
Ul. Bułgarska 17
Wycieczki będą odbywać się w godz. 20-22. Punkt startowy: przed głównym wejściem na stadion. I Trybuna od strony boisk treningowych. Wycieczki będą startować CO 15 MINUT. TRASA: Recepcja, Sala Konferencyjna, Korytarz Sław, Szatnia Gości, Tunel, poziom murawy wraz z ławkami rezerwowych. Wycieczki są bezpłatne!