Ula Kijak: kto się boi Sybilli Thompson?

Projekt w ramach programu Rezydenci w Rezydencji w Centrum Kultury Zamek. Teraz Poliż w składzie Dorota Glac, Marta Jalowska, Ula Kijak, Emanuela  Osowska, Kamila Worobiej oraz Maria Rumińska i Dominika Skaza pracują nad spektaklem „Kto się boi Sybilli Thompson?”, którego premiera odbędzie się w  czerwcu w CK Zamek.

W ramach projektu zostały zaplanowane 3 wykłady oraz spektakl. W maju odbył się wykład dr Agaty Chałupnik: „Naukowczynie, badaczki, polityczki, aborcjonistki. Bohaterki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w rozdarciu pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.”, W czerwcu dr Jagoda Hernik Spalińska wygłosiła wykład: “Dwa kanony: kobiecy i uniwersalny. Twórczość kobiet a kanon. Czy sztuka kobiet to sztuka feministyczna? Czy twórczość feministyczna może stanowić część tzw. uniwersalnego kanonu kultury/sztuki?”

Ostatni wykład odbędzie się 24 czerwca (wykład prof. Krystyny Duniec: “Reżyserki i dramatopisarki. Sztuka kobiet a sztuka feministyczna w polskim teatrze. Czy w Polsce istnieje teatr feministyczny?”), dwa dni przed finałowym wydarzeniem Rezydencji – premierą spektaklu “Kto się boi Sybilli Thompson?”

Sybilla ma 20 lat, jej wnuczęta to poliamoryści. Jej namiętny kochanek ma lat 80, a mąż strzela by ją unieszczęśliwić. Sybilla ma 89 lat, uprawia gimnastykę artystyczną, jej amanci są rubaszni, ale na szczęście są Europejczykami. Sybilla ma lat 75, ledwo wstaje z krzesła, w szafie obok dżempera wisi duch męża, jej syn ma 4 lata.

Maria zna Piłsudskiego, lat ma 33 czy nawet już wcale nie żyje. Wie dobrze, co wydarzy się za pół wieku.

Teraz Poliż wybrało kanoniczny tekst polskiej kultury, stawiany na równi ze Ślubem, Weselem i Dziadami. Pawlikowska-Jasnorzewska konstruuje futurystyczne narracje, polemizujące z kondycją współczesnego człowieka. Toczy gry z tym, co po niej, a przed nami. Wszystkiego najlepszego z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Twórczynie: Teraz Poliż, w składzie Dorota Glac, Marta Jalowska, Ula Kijak, Emanuela Osowska, Kamila Worobiej oraz Maria Rumińska i Dominika Skaza

Teraz Poliż to kobieca grupa wywodząca się z teatru i rozprzestrzeniająca na inne pola sztuki. Feministki, reżyserki, aktorki, feministki, fotografki, feministki, ilustratorki, malarki, feministki. Pokazują się na wschodzie i na zachodzie. Do współpracy przy tym spektaklu zaprosiły scenografkę Dominikę Skazę i kompozytorkę Marię Rumińską.