Poznań na weekend: co robić, gdzie się bawić?

Jarmark Świętojański, rodzinne czytanie w Bibliotece Raczyńskich, niemiecki piknik w Starym Browarze, The Color Run, Babi Targ, Wielka Parada z okazji 135 urodzin MPK Poznań, a także koncert TGD – te oraz wiele innych atrakcji i imprez czeka na wszystkich chcących zagospodarować swój wolny czas w naszym mieście. Zapewniamy, że dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego, bo wybór jest naprawdę ogromny.

Piątek

Piątkowy wieczór rozpocznie się iście kulturalnie, bowiem o godz. 19.00 w Klubokawiarni Meskalina zagra zespół Myslovitz. Natomiast godzinę później w Poema Cafe wystąpi zespół Wolny Elektron, którego muzyka osadzona jest w klimatach poezji śpiewanej, czasami z małą domieszką bluesa. Również o godz. 20.00 w auli UAM odbędzie się koncert absolwentów Akademii Muzycznej.

O godz. 21.00 w Bazylice Farnej rozpocznie się koncert z cyklu Ladegast po zmroku. Wyjątkowość tego wydarzenia polega przede wszystkim na bliskości spotkania z zabytkowymi organami farnymi. Atrakcje zapewni także Centrum Kultury Zamek, które o tym samym czasie organizuje nocne zwiedzanie zamku z przewodnikiem.

Poza tym, imprezy zaplanowały też poznańskie kluby. O godz. 21.00 Browar Pub Słodownia zaprasza na Free Fridays, a Club 22 na Latino Polish Night. Natomiast o godz. 22.00 SQ Klub organizuje zabawę pod nazwą All Black Everything!, Pacha Poznań szykuje imprezę Before Ultra Party Camp, z kolei w ArcyKlubie zabrzmi w głośnikach najlepsza selekcja czarnych brzmień od rnb poprzez rap, mash up, party breakz, ghetto funk, aż do dubstepu.

Sobota

Sobota, tak samo jak i niedziela rozpocznie się w Poznaniu na sportowo, bowiem już o godz. 9.00 na boisku OSiR przy ul. Głuszyna – ruszy Turniej Drużyn Podwórkowych w piłce nożnej. Natomiast o godz. 9.30 na os. Rusa 56 (na boisku orlik przy SP 6) rozpocznie się 54 piłkarski turniej charytatywny w kategorii open „Gramy by Pomóc”, którego celem jest pomoc w rehabilitacji dwóch dziewczynek: Gabrysi i Zuzi.

Z kolei o godz. 11.00 w Księgarni z Bajki na os. Przyjaźni 125c będzie miał miejsce poranek literacki z Elizą Piotrowską i Supertatą, którego wymyśliła i wprowadziła do książki “Zmyślacz”. Z pewnością będzie to nie lada gratka dla najmłodszych mieszkańców Poznania.

W tym samym czasie w gmachu Muzeum Archeologicznego, w ramach cyklu „Tajemnice Starego Rynku w Poznaniu”, odbędzie się kolejny wykład popularnonaukowy pt. „Ukryte przejście podziemne z Ratusza – prawda czy mit?”. Wykład wygłosi dziennikarz i popularyzator historii Błażej Wandtke.

W programie sobotnich atrakcji nie zabraknie także wydarzeń familijnych, bowiem również o godz. 11.00 każdy będzie mógł wziąć udział w Rodzinnym Czytaniu w Bibliotece Raczyńskich. Natomiast 15 minut później w Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w ramach programu Muzealna Akademia Dziecięca odbędą się zajęcia pt. „Przygoda X”, które mają formę oprowadzania po ekspozycji muzealnej, połączonej z interaktywnymi zabawami. Podsumowaniem całości będzie warsztat plastyczny.

A równo w południe na ul. Kraszewskiego 4 – odbędzie się bezpłatna lekcja próbna warsztatów fotograficznych „Widzieć więcej”. Także o godz. 12.00 w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci rozpocznie się spotkanie z Poznanem, bohaterem książki „Historia Poznana” autorstwa Magdaleny Sprenger. Poznan to rówieśnik dzisiejszych małych mieszkańców naszego miasta, a jego imię mogło dać początek nazwie grodu na Ostrowie Tumskim. Przygody chłopca, wplecione we wczesnośredniowieczne realia, pozwalają  wyobrazić sobie wyspę katedralną w Poznaniu jako arenę ciekawych i niezwykłych wydarzeń sprzed tysiąclecia.

O tym samym czasie też Centrum Kultury Zamek przygotowało coś dla dzieci, a będzie to zwiedzanie zamku z przewodnikiem. Również o godz. 12.00 na Starym Rynku w Poznaniu, w ramach jubileuszowego 40. Jarmarku Świętojańskiego, rozpocznie się Dzień Tańca, który zakończy koncert Katarzyny Skrzyneckiej.

Natomiast o godz. 13.00 na terenie parku przy Starym Browarze rozpocznie się piknik rodzinny, który zapewni dobrą zabawę i będzie doskonałą okazją do zasięgnięcia informacji na temat Niemiec. Z tej okazji Goethe-Institut wraz z partnerami przygotował propozycje nie tylko dla tych, którym niemiecki nie jest obcy, ale także dla tych, którzy dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z tym językiem. Poza tym, uczestnicy pikniku będą mogli m.in.: wybrać się w interaktywną podróż, odwiedzić świat baśni, wcielić się w rolę architekta, piłkarza, ekologa i projektanta, wziąć udział w grach i zabawach, w debatach prowadzonych po niemiecku, a także w quizach i konkursach z wyjątkowymi nagrodami. A na spragnionych odpoczynku czekać będzie strefa relaksu w otoczeniu zieleni.

Również o godz. 13.00 nowe miejsce na kulturalnej mapie Poznania – Centrum Zjawisk Teatralnych przy ul. Golęcińskiej 9, organizuje “Teatralny Golęcin”. W programie przygotowano warsztaty teatralne oraz tańca współczesnego, które są skierowane zarówno dla młodzieży, dorosłych, jak i seniorów.

Atrakcji nie zabraknie także dla miłośników sztuki widowiskowej. Otóż o godz. 17.00 w Teatrze Polskim odbędzie się premiera spektaklu „Spowiedź szaleńca”. Bohaterem przedstawienia jest sam Strindberg – poeta, człowiek teatru, wagabunda, skandalista, podrywacz i pijak. Nie mógłby nim być nikt inny, bowiem jest to spowiedź w pierwszej osobie. Z kolei o godz. 19.00 Teatr Muzyczny zaprasza na spektakularny i jedyny w swoim rodzaju spektakl „Kobieta Pierwotna”, który wkroczy na jego deski po niemalże dwuletniej przerwie, i to na specjalną prośbę samych widzów. W roli tytułowej wystąpi Hanna Śleszyńska.

Niewątpliwie tradycją niemalże każdego weekendu w Poznaniu są koncerty, na które warto się wybrać. I tak też koncertowe granie rozpocznie przy wejściu do Starego ZOO (ul. Zwierzyniecka) – o godz. 18.00 – zespół Disco Pogo, który stanowi połączenie sił artystów z różnych kapeli i kręgów muzycznych. Następnie o godz. 19.00 zagra niemiecki zespół Moop Mama, który zadba  o odpowiednie zakończenie pikniku w Starym Browarze. Natomiast godzinę później w PoemaCafe odbędzie się koncert „Słowiańska dusza”, a o godz. 21.00 w Blue Note Jazz Klub zagra Jan „Ptaszyn” Wróblewski.

Z kolei o godz. 20.00 w Klubie Pod Minogą odbędzie się pierwszy rasowy roast w Poznaniu, w wykonaniu m.in. Krzysztofa Jahnsa. Grupa zaprzyjaźnionych komików w sposób ostry i dosadny rozprawi się z gościem wieczoru oraz innymi stand-uperami na scenie.

Gorączka sobotniej nocy rozpocznie się o godz. 21.00, wtedy też wystartują równocześnie trzy imprezy. I tak też Muchos Patatos zaprasza na szaloną zabawę do rana, czyli na imprezę Viva La Fiesta, podczas której nie zabraknie gorących i energetycznych rytmów z całego świata. O tej samej porze Browar Pub Słodownia zaprasza na Sobootę, którą wypełnią najnowsze przeboje oraz hity z lat 80-tych i 90-tych. Z kolei Club 22 zachęca do udziału w imprezie Club Hits.

To jednak jeszcze nie koniec sobotnich pląsów, bowiem o godz. 22.00 rozpoczną się kolejne imprezy. Na jedną z nich – Taste It! Beat It! – zaprasza ArcyKlub, z kolei Pacha Poznań w tym samym czasie zorganizuje imprezę Lost In Paradise. Również o tej samej porze w Klubie Czekolada fajną zabawę zapewni OH PAPI.

Niedziela

Niedzielny poranek w Poznaniu rozpocznie się na sportowo, bowiem już o godz. 10.00 wystartuje na Malcie „The Color Run”, znany też jako „Najszczęśliwsze 5 km na świecie”. Jest to unikalny kolorowany bieg, który celebruje szczęście i indywidualność. Głównym jego celem jest zarażenie ludzi pozytywnym myśleniem oraz zainteresowanie ich aktywnością fizyczną i zdrowym stylem życia.

To jednak nie jedyna okazja do ruchu, i to w familijnym gronie, gdyż o godz. 11.00 rozpocznie się w Poznaniu pierwsza rodzinna parada rowerowa. Do udziału w paradzie cyklistów organizatorzy zapraszają wszystkich poznaniaków. Na trasie wydarzenia odbędzie się również szereg innych atrakcji. I tak też na Golęcinie będzie można obejrzeć m.in. spektakl teatru rowerowego “Porywacze Ciał” oraz akrobacje rowerowe, a na Plaży Miejskiej na os. Piastowskim zabawić się przy muzyce pop. Uczestnicy imprezy, którzy w najbardziej fantazyjny sposób umają swoje rowery, zostaną nagrodzeni za swe stylizacje.

O tej samej godzinie rozpocznie się też spływ kajakowy „Z biegiem rzeki”. Początek spływu zostanie zlokalizowany na nabrzeżu rzeki Cybiny przy Bramie Poznania ICHOT – organizatora tego wydarzenia.

Również o godz. 11.00 rozpocznie się huczna impreza urodzinowa na pływalni Chwiałka, na którą wszystkie dzieci i młodzież do 18 roku życia będą mogły wejść bezpłatnie. Obchody 50-tych urodzin Chwiałki potrwają do godz. 17.00.

Nieco później, bo o godz. 11.30 będą miały miejsce kolejne dwie imprezy. Jedna z nich odbędzie się w Bibliotece Raczyńskich, gdzie znana dziennikarka telewizyjna i radiowa Marzena Rogalska przeczyta fragment książki „Wymiar Pe, czyli świat według Lusi” autorstwa Mariusza Niemyckiego.

W tym samym czasie na ul. Zwierzynieckiej rozpocznie się też Wielka Parada z okazji 135 urodzin MPK Poznań, podczas której organizatorzy będą chcieli odtworzyć fragmenty dziejów poznańskiej komunikacji. Parada wyruszy z Mostu Teatralnego i poprowadzi przez śródmieście do najnowocześniej zajezdni tramwajowej Franowo. A na czele korowodu pojazdów będzie oczywiście orkiestra miasta Poznania i tramwaj konny prowadzony m.in. przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Ozdobą Parady będzie z pewnością pieczołowicie odrestaurowany tramwaj Carl Weyer z 1905 roku. Będzie to jego premiera, gdyż tak szeroko nie był prezentowany jeszcze ani razu.

Kolejno o godz. 12.00 na Torze Poznań rozpocznie się Poznań Cycling Maraton. Jest to otwarta impreza sportowa, której głównym celem jest promocja zdrowego trybu życia, aktywnego wypoczynku, a także powiatu poznańskiego. Jej zamierzonym efektem ubocznym jest również popularyzacja imprez rowerowych w regionie oraz kraju.

O tej samej porze w Hali Arena w Parku Kasprowicza rozpocznie się też Babi Targ, czyli akcja wietrzenia szaf, która jest nie lada gratką nie tylko dla szafiarek czy miłośniczek niebanalnych ubrań, ale też i zwyczajnych kobiet lubiących zmieniać często swoją garderobę. Babi Targ to lokalna odmiana znanych i coraz bardziej popularnych w Polsce swapping parties, polegających w głównej mierze na wymianie ciuchów, butów, biżuterii i innych dodatków. To również doskonała okazja, by za niewielkie pieniądze upolować coś naprawdę niepowtarzalnego.

Również w samo południe na Starym Rynku, w ramach trwającego Jarmarku Świętojańskiego, rozpocznie się Dzień Folkloru, który zainauguruje VI Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folkloru KIDS FUN FOLK.

Poznań przygotował również coś dla czytelników, którzy o godz. 14.00 będą mogli uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Ryszardem Ćwirlejem, promującym jego najnowszy kryminał „Błyskawiczna wypłata”. Pisarz będzie podpisywał swoje książki podczas Jarmarku Świętojańskiego na Starym Rynku na stoisku nr 2.

Następnie o godz. 16.00 w przestrzeni wspólnej Starego Browaru, w części Pasaż na placu Szachownicy odbędzie koncert z cyklu “Młodzi wirtuozi na Szachownicy”, podczas którego wystąpi “La Vita Quartet”. Zespół ten powstał w 2010 roku z pasji do muzyki Astora Piazzolli i jego Tango Nuevo – połączenia tanga argentyńskiego, jazzu, muzyki poważnej i muzyki żydowskiej. Młodzi poznańscy artyści swoją grą przekazują całą energię płynącą z tej żywej muzyki, a każdy ich występ jest doświadczeniem niezwykle ekspresyjnym i emocjonalnym.

Atrakcji nie zabraknie również dla najmłodszych poznaniaków. Otóż o godz. 17.00 na stoisku przy Galerii Miejskiej ARSENAŁ (ul. Jana Baptysty Quadro) Starosta Jan Grabkowski przeczyta fragmenty książeczki Elizy Piotrowskiej “Legenda o poznańskich koziołkach”. Następnie animatorka i bajarka Aleksandra Sulska poprowadzi warsztaty teatralno-plastyczne pt. „Tik tak, tik tak – a w zegarze czegoś brak!”. Podczas tych zajęć dzieci przeniosą się do pracowni zegarmistrza Bartłomieja, który będzie zastanawiać się, jak skonstruować idealny zegar, zdobiący wieżę poznańskiego ratusza. To zadanie może udać się tylko z pomocą kreatywnych asystentów! Dzieci najpierw poznają historię ratuszowych koziołków, a potem rozwiążą zagadki i wykonają zadania, by odnaleźć zaginionych bohaterów najsłynniejszej poznańskiej legendy. Wszystko to odbędzie się w formie kukiełkowego teatrzyku i teatralnej zabawy techniką pantomimy.

W ofercie niedzielnych wydarzeń w Poznaniu znajdzie się też coś dla miłośników sztuki widowiskowej. Specjalnie dla nich o godz. 17.00 w Teatrze Muzycznym odbędzie się spektakl baletowo-akrobatyczny „Kwiat paproci”.

Poza tym, od godz. 19.00 zespół Polskiego Teatru Tańca w ramach Malta Festival Poznań pokaże aż cztery przedstawienia, prezentując je na Dziedzińcu Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej. Wśród festiwalowych spektakli znajdą się trzy choreografie Pawła Malickiego (“Hello, My Friend!”, “Hello, Stranger!”, “Hello. And Goodbye”) i jedno przedstawienie autorstwa japońskiej artystki Takako Matsudy (“Tysiąc kolorów”). Szykuje się zatem zróżnicowany wieczór, w którym “nowy ład światowy”, będący tegorocznym idiomem Malty, ustanawiać będzie taniec.

A na zakończenie weekendu mamy też coś dla wielbicieli muzyki, dla których w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego przy ul. Przybyszewskiego 37a, o godz. 18.00 wystąpi polski pop-gospelowy chór chrześcijański TGD, czyli Trzecia Godzina Dnia. Jest to jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających zespołów w Polsce, które wykonują muzykę z chrześcijańskim przesłaniem.

Ponadto o godz. 19.00 w Klubie pod Minogą zagra brytyjska formacja Bury Tomorrow. Znani ze swojej niesamowitej energii podczas występów na żywo oraz wyjątkowej konsekwencji w całej swej twórczości wystąpią w poznańskim klubie w towarzystwie polskich perełek: łódzkiego Fireball i wrocławskiego April In Pieces.

Informacje o tych wszystkich (i wielu innych) wydarzeniach znajdziecie w naszym Kalendarium, do którego serdecznie zapraszamy!