Challenger ATP Poznań Open 2015: wielki tenis wraca do Poznania!

Poznański challenger jest jedynym z dwóch turniejów zawodowych tenisa mężczyzn tej rangi, rozgrywanym na kortach otwartych w naszym kraju i odbędzie się w tym roku już po raz 12. Tegoroczny Międzynarodowy Turniej Tenisowy ATP zostanie rozegrany w Poznaniu na kortach Parku Tenisowego Olimpia w dniach 11-19 lipca.

– W tym roku challenger po raz czwarty z rzędu odbywa się w tej samej formule. Historia tego turnieju rozpoczęła się w 1992 roku, kiedy to do naszego miasta sprowadził go Wojciech Fibak. To właśnie dzięki niemu jest tutaj ten turniej – mówi Krzysztof Jordan, dyrektor Challengera ATP Poznań Open 2015. – To jeden z największych turniejów w Polsce w tenisie męskim i jeden z dwóch największych challengerów na świecie. Poza tym, mamy wiele światowych nazwisk, a w tym cztery, które znajdują się w pierwszej setce rankingu ATP.

Poznański challenger był w przeszłości okazją do zdobycia pierwszych punktów do rankingu ATP dla polskich reprezentantów i wystąpienia przed własną publicznością. Przez ostatnie lata mieliśmy okazję dopingować w Poznaniu czołówkę krajowych tenisistów, a więc Jerzego Janowicza, Łuksza Kubota, Michała Przysiężnego, a także Marcina Matkowskiego, Mariusza Frystenberga i Tomasza Bednarka, którzy prezentowali się przede wszystkim w grze deblowej.

Natomiast już w pierwszych edycjach imprezy, czyli w latach 2004-2006, mogliśmy cieszyć się ze zwycięstw naszych zawodników w grze podwójnej, które zawdzięczamy kolejno Adamowi Chadajowi (w parze ze Stephanem Robertem), Filipowi Urbanowi i Łukaszowi Kubotowi, oraz Michałowi Przysiężnemu i Tomaszowi Bednarkowi.

– Miło mi, że jesteśmy w Poznaniu i mówimy o tenisie. Kiedy sprowadziłem pierwszy turniej ATP do Polski, najpierw zorganizowałem go w Warszawie, ale tam  mi się nie spodobało. Postanowiłem więc przeprowadzić go do Poznania, mojego rodzinnego miasta – mówi Wojciech Fibak, jeden z najbardziej znanych polskich tenisistów. – Jeśli chodzi o listę zawodników tegorocznego turnieju głównego, to widzę na pierwszym miejscu Hiszpana Pablo Carreno Busta. To młody człowiek, który może awansować do najlepszej 20-stki świata.

Od 2010 roku areną poznańskiego challengera jest Park Tenisowy Olimpia, będący bardzo aktywnym organizacyjnie klubem. Oprócz Poznań Open, klub ma w swojej ofercie zarówno turnieje zawodowe, jak i amatorskie dla dzieci, dorosłych, młodzieży, oraz studentów.
– Jestem wdzięczna, że turniej tak poważnej rangi udaje się zorganizować na naszych kortach rok w rok – mówi Ewelina Sterczewska, manager Parku Tenisowego Olimpia. – Poza turniejami zawodowców, odbywają się tu też turnieje dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych, jak np. Algida Cup, która jest rozgrywana jako impreza towarzysząca poznańskiemu challengerowi.

Przez pierwsze osiem lat impreza była rozgrywana pod nazwą Porsche Open, a od 2012 roku sponsorem tytularnym jest miasto Poznań. W tym czasie wielu znakomitych zawodników gościło na kortach Parku Tenisowego Olimpia.
– Nam jako urzędowi przyjemnie jest uczestniczyć w takim turnieju, a miasto Poznań na dowód jego ważności daje też pewną kwotę pieniężną – mówi Mariusz Kubiak, z Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. – Cieszymy się ze względów sportowych, że możemy tworzyć w naszym mieści warunki sprzyjające polskim tenisistom ziemnym, to znaczy takie, żeby mogli się w tym kierunku rozwijać.

Warto również odnotować, że pula nagród pieniężnych tegorocznego challengera wynosi 64 tys. euro, plus tzw. “hospitality” na pokrycie kosztów noclegu dla sędziów i zawodników turnieju głównego. Co ważne, pula ta została zwiększona o 29 tys. euro w stosunku do poprzedniej edycji turnieju.

Wobec tego, zawodnicy 12. edycji poznańskiego challengera mogą nie tylko zarobić więcej pieniędzy, ale także zdobyć więcej punktów do rankingu ATP. W ubiegłym roku zwycięzca turnieju singlowego otrzymał 5,035 tys. euro i 80 punktów do zestawienia ATP. Z kolei w tegorocznej edycji triumfator Poznań Open wzbogaci się o 9,2 tys. euro oraz dopisze do swojego konta 100 punktów ATP.

W turnieju Poznań Open 2015 zostały przyznane przez organizatora tego wydarzenia także tzw. “dzikie karty”, dzięki którym polscy tenisiści będą mieli okazję wystąpić w poznańskim challengerze.
– Dzikie karty upoważniające do zagrania w turnieju głównym otrzymali Andrzej Kapaś, Hubert Hurkacz, Michał Dembek, oraz Cornea Vlad Victor z Włoch – informuje Krzysztof Jordan. – Natomiast dzikie karty do eliminacji dostali Rafał Tuurer  i Norbert Tadyszak. Takie wyróżnienie zdobędzie również zwycięzca ogólnopolskoego turnieju juniorskiego im. Wojciecha Fibaka, i prawdopodobnie też zwycięzca młodzieżowych mistrzostw Polski.

Program turnieju Challenger ATP Poznań Open 2015 (11-19 lipca 2015 r., Poznań, Park Tenisowy Olimpia):

Piątek, 10 lipca
godz. 19.00 – Zapisy do eliminacji Poznań Open

Sobota, 11 lipca
godz. 9.00 – Algida Cup – ogólnopolski turniej tenisowy do lat 12
godz. 10.00 – Gry eliminacyjne Poznań Open

Niedziela, 12 lipca
godz. 9.00 – Algida Cup – ogólnopolski turniej tenisowy do lat 12 (gry finałowe)
godz. 10.00 – Gry eliminacyjne Poznań Open

Poniedziałek, 13 lipca
godz. 10.00 – Gry eliminacyjne Poznań Open – finały
godz. 10.00 – I rudna gry pojedynczej i I runda gry podwójnej

Wtorek, 14 lipca
godz. 10.00 – I runda gry pojedynczej i I runda gry podwójnej

Środa, 15 lipca
godz. 11.00 – II runda gry pojedynczej i I runda gry podwójnej
godz. 21.00 – Players Party – Restauracja Weranda (Stary Browar)
godz. 22.00 – ATP Players Party – klub SQ (Stary Browar)

Czwartek, 16 lipca
godz. 9.00 – Algida Cup – ogólnopolski tenisowy turniej dziecięcy “Tenis 10” kategoria zielona (10 lat)
godz. 11.00 – II runda gry pojedynczej i ćwierćfinały gry podwójnej
godz. 21.00 – Casions Poland Party – Hotel IBB Andersia

Piątek, 17 lipca
Algida Cup – ogólnopolski tenisowy turniej dziecięcy “Tenis 10”:
godz. 9.00 – kategoria pomarańczowa (9 lat)
godz. 10.00 – finały kategorii zielonej (10 lat)
godz. 12.00 – kategoria niebieska (5-6 lat)
godz. 11.00 – Ćwierćfianły gry pojedynczej i półfinały gry podwójnej
godz. 13.00 – Turniej deblowy VIP
godz. 20.00 – Oficjalny Bankiet ATP – Tennis & Wine Party

Sobota, 18 lipca
godz. 9.00 – Algida Cup – ogólnopolski tenisowy turniej dziecięcy “Tenis 10” – kategoria czerwona (7 i 8 lat)
godz. 10.00 – Turniej deblowy VIP
godz. 11.00 – Charity Golf Tournament – Ławica Golf Club
godz. 12.00 – Półfinały gry pojedynczej i finał gry podwójnej

Niedziela, 19 lipca
godz. 12.00 – Finał gry pojedynczej