Sobota na Transatlantyku – co się będzie działo?

Sobota 8 sierpnia to drugi dzień wydarzeń na 5. jubileuszowej edycji Transatlantyk Festival. Tego dnia ruszą festiwalowe warsztaty, odbędą się pierwsze spotkania, a na spragnionych X Muzy czeka kilkadziesiąt seansów kinowych i plenerowych.

FILM

O g. 11.30 festiwal zaprasza dzieci i ich rodziców do Multikina 51 na pierwszy pokaz w ramach Dziecięcego Klubu Filmowego. Cykl zainauguruje „LEGO Przygoda”, czyli jedna z najlepiej ocenianych przez krytyków hollywoodzkich animacji ostatnich lat. O g. 14.00 najmłodsi będą mieli okazję obejrzeć przepiękną polską bajkę „Proszę słonia”, a o 17.00 na ekranie pojawi się kolejne zabawne zwierzę – „Baranek Shaun”, czyli wyjątkowo lubiana przez dzieci kreskówkowa postać rodem ze słynnej brytyjskiej wytwórni Aardman Animations.

Sobota na TRANSATLANTYKU to także znakomite dokumenty. O g. 14.00 w Multikinie 51 rozpoczną się seanse epickiej „Irackiej odysei”, portretującej Irańczyków znajdujących się od półwiecza na uchodźstwie, oraz „Virungi”, nominowanej do Oscara historii grupy strażników, którzy ryzykując własnym życiem starają się ocalić jeden z najpiękniejszych parków narodowych, ostatnią ostoję zagrożonych wyginięciem goryli górskich. O g. 17.00 odbędzie się specjalny pokaz dokumentu „Mów mi Marianna”, którego bohaterem jest 40-latka po zmianie płci. Po seansie rozmowę z reżyserką Karoliną Bielawską poprowadzi Jacek Sobczyński. Natomiast o g. 19.30 rozpoczną się seanse kontrowersyjnego dokumentu Ulricha Seidla „W piwnicy” oraz „Badjao. Duchów z morza” Elizy Kubarskiej, filmu, który zapozna widzów ze społeczeństwem tzw. ludzi-ryb – nomadów, zamieszkujących okolice Filipin, Borneo i Indonezji. I wreszcie „Amy” – wielki przebój brytyjskich kin, dokumentalna historia życia Amy Winehouse. Ten film widzowie będą mogli obejrzeć na jedynym seansie o g. 22.30.

Na pierwsze projekcje filmów fabularnych zapraszamy o g. 14.30, kiedy to w Multikinie 51 zostanie wyświetlony „Rok przemocy”, dramat sensacyjny w gwiazdorskiej obsadzie (Jessica Chastain, Oscar Isaac) oraz „Prawie jak matka” z sekcji Niezależni – komedia, której bohaterką jest pomoc domowa pewnej zamożnej rodziny. O g. 17.00 odbędzie się projekcja szwedzkiego dramatu społecznego dotykający problemu anoreksji – „Moja chuda siostra”, a o g. 17.30 – „45 lat”, nagrodzonego na tegorocznym Berlinale obrazu o rozpadzie starszego małżeństwa. O tej samej porze widzowie będą mogli obejrzeć „Młodego tygrysa”, historię o młodym, zagubionym w Paryżu Hindusie. O g. 19.30 wystartuje projekcja „Bridgend” – filmu, którego akcja rozgrywa się w targanym falą samobójstw miasteczku. Pół godziny później odbędą się seanse dwóch głośnych filmów – „Mojej matki” Nanniego Morettiego (opowieść o przeżywającej kryzys reżyserce filmowej) i historii emerytowanego piłkarza „Przybij piątkę”. W bloku nocnym festiwal zaprasza na dramat o homoseksualistach „Skala szarości”, znane z polskich ekranów filmy „Mama” i „Turysta” (g. 22.00) oraz komedię romantyczną prosto z festiwalu Sundance, „Wyniki” (g. 22.30).

Pokazy filmowe będą odbywać się także w innych festiwalowych obiektach. Kino Muza zaprasza na dokumentalny „Everest” (g. 14.30), horror „Towarzystwo” (g. 17.30), społeczno – miejski film „Rowery kontra samochody” (g. 20.00) i krwawą „American Mary” (g. 22.30). Do Kina Rialto będzie można wybrać się na komedię „Drugi Hotel Marigold” (g. 17.30) i religijny dramat „Kalwaria” (g. 20.00). Nowe Kino Pałacowe zaprasza z kolei na klasykę francuskiej kinematografii, obraz „Do zobaczenia, chłopcy” (g. 21.00), a Kino Łóżkowe wyświetli w sobotę same komedie – „Sprzedawców” (g. 20.00), „Diabeł ubiera się u Prady” (g. 22.00) i „Happy-Go-Lucky” (g. 24.00).

Dla wszystkich, którzy wolą spędzić wieczór na świeżym powietrzu przygotowaliśmy plenerowy pokaz Transatlantyk: Mobilnego Kina Škody. O g. 21:30 na Moście Jordana będzie można obejrzeć film „Marzyciel” z oscarową muzyką skomponowaną prze Jana A.P. Kaczmarka.

EDUKACJA & INSPIRACJE

W sobotę pełną parą ruszy program edukacyjny tegorocznego Transatlantyku. O g. 11:00 w Nowym Kinie Pałacowym rozpocznie się pierwszy z ponad 20 warsztatów sekcji Edukacja & Inspiracje, czyli Reżyserskie Case Study filmu „Disco Polo”. Wyprodukowany przez Alvernia Studios film jest jedną z najgłośniejszych polskich premier 2015 roku. Genialne kreacje Joanny Kulig, Dawida Ogrodnika, Tomasza Kota, Piotra Głowackiego i Aleksandry Hamkało zachwyciły kinową publiczność. Reżyser Maciej Bochniak, prezentując fragmenty swojego filmu, opowie, w jaki sposób osiągnął tę magiczną atmosferę.
 
Z kolei w Sali Wielkiej CK Zamek o g. 11:00 odbędzie się spotkanie z Joanną Kulig, utalentowaną młodą aktorką, która ma na swoim koncie współpracę z kluczowymi dla polskiego kina reżyserami: Małgorzatą Szumowską, Borysem Lankoszem czy Maciejem Bochniakiem. Joanna Kulig odnosi również znaczące sukcesy na scenie międzynarodowej, grając u boku Ethana Hawke’a czy Juliette Binoche. W Poznaniu opowie o znaczeniu aktorstwa w jej życiu, o międzynarodowych doświadczeniach, o karierze i sztuce.
 
Po spotkaniu z Joanną Kulig rozpocznie się warsztat „Drony w produkcji filmowej”. Od g. 13:00 w Sali Wielkiej CK Zamek zaproszeni goście – Justyna Siekierczak i Karol Nowak z firmy AeroMind oraz operator Waldemar Strażyński – na przykładzie wykorzystywanych przez siebie maszyn, przedstawią genezę zastosowania dronów w produkcji filmowej oraz opowiedzą, jak bardzo przydatne jest to urządzenie w pracy operatora. Warsztat zostanie podzielony na część teoretyczną, prezentację video, zawierają fragmenty poszczególnych produkcji filmowych z użyciem dronów oraz na część praktyczną z wykorzystaniem sprzętu zarówno w przestrzeni CK Zamek, jaki i poza nią.
 
W Nowym Kinie Pałacowym o g. 14:00 odbędzie się bezpłatny pokaz filmu „Babadook”. Po filmie odbędzie się warsztat operatorski. Radek Ładczuk – autor zdjęć do filmu, podzieli się swoimi uwagami dotyczącymi procesu transformowania formy literackiej na obraz filmowy. Omówi poszczególne etapy powstawania koncepcji wizualnej oraz opowie o modelu kreatywnej produkcji filmowej, o współpracy twórczej, a także o ograniczeniach, które dotykają każdego filmowca.
 
O g. 16:30 w Sali Wielkiej odbędzie się jedno z najciekawszych wydarzeń drugiego dnia Transatlantyku. Joe Pantoliano, amerykański aktor charakterystyczny, ulubieniec najlepszych hollywoodzkich reżyserów, znany m.in. z takich obrazów jak „Matrix”, „Ścigany” czy „Rodzina Soprano” spotka się z festiwalową publicznością. Spotkanie poprowadzi Will Tizard.
 
Edukacyjny program festiwalu zwieńczy bezpłatny pokaz „Obietnica Pandory” w Nowym Kinie Pałacowym o g. 18:00. Po filmie zaplanowano otwarte spotkanie z Piotrem Mazgajem z PGE EJ1 pt. „Obiektywnie o atomie”.

Ze względu na zobowiązania zawodowe swój przyjazd na festiwal odwołała Sean Young. W związku z tym nie odbędzie się spotkanie z aktorką zaplanowane piątek 14 sierpnia.

KLUB FESTIWALOWY

Po długim wieczorze pełnym filmowych wrażeń festiwalowa publiczność będzie mogła zrelaksować się w Klubie Festiwalowym na Placu Wolności, gdzie – jak co roku – organizatorzy przygotowali Silent Disco. Impreza potrwa od g. 22:00 aż do 4:00.