Święto polskiej chóralistyki w Poznaniu

Po raz kolejny Poznań stanie się stolicą polskiej chóralistyki. Tym razem za sprawą VIII Krajowego Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores, który w dniach od 10 do 13 września będzie odbywał się w Poznaniu. Hasło tegorocznego kongresu to Ad fontes, czyli “do źródeł”.

Z początkiem lata Poznań odkrywał swój chóralny potencjał z Międzynarodowym Festiwalem Chórów Uniwersyteckich “Universitas Cantat”, wczesną jesienią natomiast mieszkańcy miasta o sile poznańskiej chóralistyki przekonają się podczas VIII Krajowego Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores.

Federację Pueri Cantores, działającą w blisko 40 krajach świata, tworzą dziecięce i młodzieżowe chóry dziewcząt i chłopców. W tym roku w dniach od 10 do 13 września część z nich zjedzie do stolicy Wielkopolski, by wziąć udział we wspólnym, międzynarodowym święcie chóralistyki, jakim jest kongres Pueri Cantores. Wydarzenie po raz drugi w swojej historii odbędzie się w Poznaniu (po raz pierwszy kongres Pueri Cantores zawitał do Poznania w 2003 r. – przyp. red.). Hasło przewodnie w tym roku brzmi Ad fontes, co oznacza “do źródeł”.

Założyliśmy sobie, że ten kongres odbędzie się pod hasłem Ad fontes. Obejmuje to kilka obszarów – zwrot do źródeł wiary, do źródeł muzyki i do źródeł historii. Myślę, że takie hasło nikogo w Poznaniu nie dziwi w związku 1050 rocznicą chrztu Polski. Do źródeł wiary, bo tu miał miejsce chrzest Mieszka I. Będziemy to wspominali podczas kongresu, będziemy również zaznaczali, że to także powrót do źródeł naszej historii, naszej państwowości. Wreszcie – powrót do źródeł muzyki, a to dlatego, że kiedy do Poznania dotarła Dobrawa, dotarli z nią tu pierwsi mnisi, a wraz z nimi – śpiew.

ks. Prałat Szymon Daszkiewicz, dyrektor Poznańskiego Chóru Katedralnego, przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu Pueri Cantores

Jak mówi ks. Prałat Szymon Daszkiewicz, Katedra Poznańska, w której odbędzie się część wydarzeń znajdujących się w programie kongresu Pueri Cantores, od lat pielęgnuje tradycje poznańskiej chóralistyki. Teraz będzie okazja, by zaprezentować je w pełnej krasie, otworzyć dla mieszkańców Poznania, nie zawsze mających świadomość, jak wielkie znaczenie w tym zakresie ma stolica Wielkopolski. Wszystkie atrakcje przewidziane w ramach kongresu są bezpłatne. A jest ich naprawdę wiele.

W kongresie udział weźmie 800 artystów zrzeszonych w 22 zespołach, będzie więc komu śpiewać. Uroczyste otwarcie kongresu odbędzie się w czwartek 10 września o godz. 17.30 w kościele pw. Nawiedzenia NMP. Na piątek 11 września w pięciu poznańskich świątyniach zaplanowano koncerty nawiązujące do źródeł: wychowania, ewangelizacji, radości, wiary i modlitwy. Pierwszy koncert o godz. 18.30 w Kościele Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych przy ul. Wronieckiej 9, kolejne – m.in. w Kościele oo. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła i w Kościele Św. Wojciecha na Wzgórzu Św. Wojciecha (pełna rozpiska koncertów na www.puericantores.pl).

W weekend atrakcji związanych z chóralistyką również nie zabraknie. W sobotę 12 września o godz. 10.45 w poznańskiej Katedrze rozpocznie się Nabożeństwo Odnowienia Przyrzeczeń Chrzcielnych, o godzinie 15 uczestnicy kongresu wezmą udział w pikniku chóralnym, zaś o godz. 20 w poznańskiej Farze rozbrzmi prawykonanie Kantaty “Ad Fontes” skomponowanej specjalnie na tę okazję przez Bartosza Chajdeckiego (autor muzyki m.in. do serialu “Czas honoru” i filmu “Bogowie”). W niedzielę 13 września o godz. 10 w poznańskiej Katedrze odprawiona zostanie uroczysta msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Grzegorza Balceraka. Będzie to ostatnie wydarzenie w ramach kongresu.

Organizatorami kongresu są Polska Federacja Pueri Cantores oraz Poznański Chór Katedralny. Honorowym patronatem wydarzeniem objęli arcybiskup Stanisław Gądecki, wojewoda wielkopolski Piotr Florek, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Jacek Jaśkowiak i prezydent Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores ks. Robert Tyrała.

Kongres Pueri Cantores jest współfinansowany ze środków Miasta Poznania oraz dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2015.