Poznań stolicą polskiej chóralistyki

Pięć najlepszych chórów w kraju powalczy o Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. Zwycięzcę poznamy 27 listopada. Oprócz konkursu głównego organizatorzy przygotowali także liczne wydarzenia towarzyszące, w których bezpłatnie może wziąć udział każdy.

 

Grand Prix Polskiej Chóralistyki odbędzie się już po raz czwarty. Myślą przewodnią bieżącej edycji jest 100-lecie urodzin wybitnego polskiego kompozytora muzyki chóralnej, poznaniaka, Andrzeja Koszewskiego. 

– Zaczynamy chóralny mundial – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – To najważniejsza impreza tego typu w Polsce, bo spotyka się pięć najlepszych chórów, które wygrały w tym roku najbardziej prestiżowe i najstarsze krajowe konkursy.

O Grand Prix powalczą: Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie), Zespół Wokalny “Rondo” z Wrocławia (Ogólnopolski Turniej Chórów “Legnica Cantat” w Legnicy), Chór “Ars Cantandi” Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach),  Chór Mieszany Katedry Wawelskiej z Krakowa (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi) oraz Chór Kameralny “Dysonans” z Poznania (Międzynarodowy Festiwal Chórów “Gaude Cantem” im. Kazimierza Fobera w Bielsku Białe). 

Konkurs głównym odbędzie się w niedzielę, 27 listopada. Wydarzenie odbędzie się w Auli UAM przy ul. Wieniawskiego 1. O godz. 12:00 rozpoczną się przesłuchania, zaś na godz. 17:00 zaplanowano koncert laureatów. Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich. Na kanale YouTube Grand Prix Polskiej Chóralistyki będzie można także śledzić transmisję. 

Nominowani wykonają kilkunastominutowy recital złożony z kilku utworów, w tym przynajmniej jednego napisanego przez wybranego poznańskiego kompozytora. Spośród nich jury konkursu wyłoni zdobywcę Grand Prix, a także laureatów dwóch wyróżnień. Przyznana zostanie także nagroda za najlepsze wykonanie utworu lokalnego kompozytora. 

Warsztaty i koncerty towarzyszące 

Organizatorzy przygotowali także wiele bezpłatnych wydarzeń otwartych dla wszystkich mieszkańców. Odbywają się one w dniach 18-28 listopada. W poznańskich kościołach, ale także na Politechnice Poznańskiej, w Zamku Królewskim czy Akademii Muzycznej będzie można posłuchać koncertów kilkunastu chórów z całego kraju, a także wziąć udział w warsztatach (m.in. z beatboxu) czy panelu dyskusyjnym poświęconym postaci Andrzeja Koszewskiego, któremu dedykowana jest tegoroczna edycja. 

Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie: https://gppch.pl/

Koryfeusz Muzyki Polskiej

Zeszłoroczna, trzecia edycja Grand Prix Polskiej Chóralistyki otrzymała nominację w kategorii “wydarzenie roku” do prestiżowej nagrody Koryfeusz, której celem jest wyróżnienie artystów i instytucji działających w obszarze artystycznej polskiej muzyki.

– Stanęliśmy w szranki z czterema innymi wydarzeniami, takimi jak ubiegłoroczny konkurs Chopinowski, czy 85-lecie radiowej Dwójki. Z takimi tuzami spotkaliśmy się w Warszawie – mówi Marek Gandecki, dyrektor artystyczny wydarzenia. – Skończyło się na nominacji, ale dla nas to było ogromne wyróżnienie. Świadczy to o tym, że nie tylko środowisko chóralne dostrzegło i zaakceptowało Grand Prix Polskiej Chóralistyki, jako największy i najważniejszy konkurs chóralny w kraju, ale także szeroko rozumiane środowisko kultury. 

Organizatorem Grand Prix jest Fundacja Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. Partnerem m.in. Miasto Poznań.