Co wokół Wartostrady? Ściana wspinaczkowa, bunkier, a może…

Wciąż czekamy na kolejne odcinki Wartostrady. Do końca nie wiadomo jeszcze, jak będą one wyglądały, ale wiadomo, że koncepcji na zagospodarowanie terenów przy Wartostradzie nie brakuje. Autorami kilku z nich są poznańscy studenci. Ściana wspinaczkowa, “bunkier” czy futurystyczny “Solaris Warta” to tylko niektóre z ich pomysłów.

Do tej pory zostały wybudowane następujące odcinki Wartostrady: wzdłuż parku Szelągowskieo, ul. Nadbrzeże i ul. Ewangelickiej. Kolejny ma powstać niedługo pomiędzy rzekami Główną i Cybiną. Wartostrady przybywa, a cel jest jasny: ostatecznie ma powstać droga rowerowa prowadząca przez cały Poznań wzdłuż Warty. Póki co jednak trudno sobie wyobrazić, jak taka trasa miałaby wyglądać. I nie chodzi tu tylko o jej nawierzchnię, ale też o zagospodarowanie terenów w jej sąsiedztwie. Pomysłów na rozwój terenów nadwarciańskich nigdy nie brakowało, a w ostatnim czasie pojawiły się kolejne. Ich autorami są studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz Wydziału Urbanistyki i Architektury Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Projekty to prace semestralne zgłoszone do organizowanego przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania konkursu “Zagospodarowanie terenów przy Wartostradzie w Poznaniu”.

– Z pomysłem nawiązania współpracy ze studentami poznańskich uczelni wyszliśmy rok temu, jesienią – o historii konkursu opowiada Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMP. – Chodziło nam o wzajemne pobudzenie siebie do działania, o wzajemną inspirację, o znalezienie ciekawych rozwiązań, które mogłyby być organizowane nad Wartą – wylicza Kurek i dodaje: Badając doświadczenia zagraniczne z zakresu zabudowy nad rzekami, doszliśmy do wniosku, że przy okazji budowy Wartostrady możnaby zastanowić się nad różnymi funkcjonalnościami. Takie funkcjonalności mogłyby uatrakcyjnić wypoczynek nad Wartą i przy okazji być zalążkiem ładnej architektury i ciekawego skomponowania krajobrazowego. Myślę, że teraz trochę nam tego brakuje.

Ogłaszając konkurs dla studentów Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Artystycznego, Wydział Ochrony Środowiska UMP chciał – jak podkreśla Kurek – pokazać nie tylko potencjał samej rzeki i wiodącej wzdłuż niej Wartostrady, ale też możliwości studentów kształcących się w naszym mieścia. A jak się okazuje, te są naprawdę ogromne.

Zwyciężyły trzy prace, które otrzymały równorzędne nagrody (wszystkie trzy prace pod artykułem – przyp. red.). Pierwsza to projekt “bunkra” Dawida Chojnackiego, doceniony ze względu na minimalistyczną formą i doskonałe wkomponowanie w nadwarciańską przestrzeń. Druga to “Alfa Bridge”, czyli koncepcja Joanny Jasiewicz i Jakuba Pakosa, dotycząca utworzenia nad samą Wartą kładki pieszo-rowerowej łączącej Wartostradę po obu stronach rzeki. Szczególnie interesująca wydaje się jednak trzecia nagrodzona praca – “Climbing Mountain Bridge Centrum Factory”. Jej autorzy, Justyna Kamińska i Mikołaj Józefowski, wymyślili ulokowanie w pobliżu Wartostrady ścianki wspinaczkowej.

Ponadto wyróżniono jeszcze trzy inne prace: “Warta River Project” Vicente Fernandez Sinisterra, “Projekt punktu widokowego na rzece Cybinie” i bodaj najbardziej futurystyczną “Solaris Warta”, przedstawiającą pomysł na zagospodarowanie trasy zalewowej Warty przy moście Św. Rocha (praca również pod artykułem – przyp. red.).

Czy zrealizowanie tych projektów jest możliwe? Na pewno nie będzie łatwe, ale jak przekonuje Andrzej Nowak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania, takie konkursy dla studentów i tak organizować warto. W tym kontekście przypomina o konkursie na projekt wodowskazu na Warcie.

– Współpracujemy z Wydziałem Architektury Politechniki Poznańskiej od lat – mówi Nowak. – Staramy się zapoznawać studentów z prawdziwymi wyzwaniami. Oczywiście ich prace mają zawsze taki akademicki charakter, wolno w nich znacznie więcej niż przy realizacji prawdziwych projektów. Ale warto korzystać z kreatywności i świeżego spojrzenia studentów, co pokazuje konkurs na projekt elementu wodowskazu na Warcie zorganizowany przed rokiem przez Uniwersytet Przyrodniczy. W wyniku tego konkursu wygrał wodowskaz, który był nie zwykłym słupem, a rzeźbą przestrzenną z elementami tarasu. Dalszym ciągiem tego konkursu było zamówienie projektu realizacyjnego. W tej chwili jesteśmy na etapie przybliżania się do realizacji elementu z pracy studenta, który wygrał ten konkurs.

Na ile poszczególne projekty są możliwe do zrealizowania, czas pokaże. Jedno jest pewne – świeżego spojrzenia do tematu zagospodarowania terenów przy Wartostradzie, na którym tak bardzo zależało organizatorom, nie zabrakło. Większość nagrodzonych i wyróżnionych prac jest naprawdę oryginalna.