Poznań mocno wspiera pozarządową kulturę

Poznań stawia na kulturę dostępną, tworzoną jak najbliżej mieszkańców, także tych mieszkających poza ścisłym centrum miasta. Stąd znacząco wyższe środki na projekty w przestrzeni publicznej, a także obniżenie wymaganego wkładu własnego.

W 2016 roku Poznań przeznaczy na współpracę z fundacjami i stowarzyszeniami kulturalnymi 10,5 miliona złotych. W odniesieniu do wszystkich miejskich wydatków bieżących na kulturę, NGO otrzymają zatem 13 procent całego poznańskiego budżetu na kulturę.
– W stosunku do całego budżetu na kulturę to najwięcej w Polsce – podkreśla Marcin Kostaszuk, wicedyrektor Wydziału Kultury UMP. – To więcej niż Warszawa (4 proc.) i Wrocław (8 proc.).

Wydział Kultury UMP zorganizuje w tym roku trzy główne konkursy dotacyjne. Pierwsza zmiana (zwłaszcza dla niewielkich organizacji) dotyczy wymaganego wkładu własnego do projektu: od 2016 roku wymagany on będzie na poziomie 8 procent, przy czym 5 procent będzie można rozliczyć wkładem osobowym wolontariuszy, a tylko 3 procent zapewnić trzeba będzie w postaci wkładu finansowego. Do tej pory w zależności od konkursu było to od 5 do 35 procent.

Pod względem finansowym największa zmiana dotyczy priorytetów 1, 2 i 3 (odpowiednio: przestrzeń publiczna, edukacja kulturalna, wydawnictwa i promocja czytelnictwa). W mijającym roku na te trzy priorytety zarezerwowano łącznie 863.000 złotych – w 2016 pula wyniesie 1.800.000 złotych, czyli o prawie milion złotych więcej.

– Nie można zignorować aktywności, którą w ostatnich latach wyzwoliły kulturalne inicjatywy na Łazarzu, Jeżycach, Wildzie, Śródce czy Starym Mieście – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta Poznania. – Szczególnie istotne jest wsparcie organizacji, które prowadzą stałą, cykliczną działalność dla mieszkańców.

Jako pierwszy został ogłoszony konkurs na priorytety 6 i 7, w którym miasto oczekuje projektów związanych z kultywowaniem tradycji historycznych Poznania, a także z jubileuszami 1050-lecia Chrztu Polski i 60-lecia wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Tu również pula wzrosła: z 966.000 zł do 1.050.000 zł. Najwięcej pieniędzy jest do zdobycia w konkursie dla priorytetów 4 i 5 (wydarzenia artystyczne i współpraca międzynarodowa) – blisko 5 milionów złotych.

Konkurs 1 (pula 1.800.000 zł)
– priorytet I: PRZESTRZEŃ PUBLICZNA – poprawa jakości przestrzeni publicznej poprzez działania integrujące społeczność lokalną i wzbogacające życie kulturalne;
– priorytet II: EDUKACJA KULTURALNA – działania z zakresu edukacji kulturalnej;
– priorytet III: WYDAWNICTWA I PROMOCJA CZYTELNICTWA – projekty wydawnicze związane z Poznaniem tematem lub osobą twórcy oraz programy promujące czytelnictwo;
Termin składania ofert: do 8 stycznia 2016

Konkurs 2 (pula 4.900.000 zł)
– priorytet IV: WSPÓŁPRACA ZAGRANICZNA – wzmacnianie współpracy kulturalnej z zagranicą poprzez ułatwianie uczestnictwa przedstawicieli poznańskiego środowiska w wydarzeniach kulturalnych za granicą;
– priorytet V: PROJEKTY ARTYSTYCZNE, FESTIWALE, KONKURSY, WARSZTATY – wzbogacanie życia kulturalnego Poznania poprzez działania artystyczne z uwzględnieniem międzynarodowych i ogólnopolskich przedsięwzięć interdyscyplinarnych, wykorzystujących lokalny potencjał;
Termin składania ofert: do 21 stycznia 2016

Konkurs 3 (pula 1.050.000 zł)
– priorytet VI: PAMIĘĆ I TRADYCJE KULTUROWE – kultywowanie pamięci o zasłużonych dla miasta, regionu i kraju wybitnych postaciach, miejscach i wydarzeniach historycznych oraz ochrona i popularyzowanie tradycji kulturowych Poznania;
– priorytet VII: ROCZNICE CHRZTU POLSKI I POZNAŃSKIEGO CZERWCA – działania kulturalne związane z obchodami 1050. Rocznicy Chrztu Polski i Polskiej Państwowości oraz 60. Rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r.
Termin składania ofert: do 30 grudnia 2015

Pozostałe środki z kwoty 10,5 miliona złotych są zarezerwowane na projekty wieloletnie, wyłonione w konkursach z lat poprzednich (m.in. Konkurs im. H. Wieniawskiego, Scena Robocza, Trzeci Teatr Lecha Raczaka, konwent Pyrkon), a także na program małych grantów (prawie 30.000 zł).