Miasto dobrze zaprojektowane

Poznań jest najprawdopodobniej jedynym miastem w Polsce, którego strategię rozwoju na najbliższe lata opracowują pod okiem ekspertów sami mieszkańcy. Znamy już następne etapy warsztatów „Poznań  – miasto przyjazne? Oczekiwane obszary zmian”, które w drugim tygodniu stycznia zgromadziły w Concordii Design prawie 200 mieszkańców miasta: społeczników, inwestorów, nauczycieli, studentów czy osoby, które doświadczyły bezdomności.

Kolejny z czterech modułów prac nad nową strategią rozwoju miasta odbędzie się 1 i 2 lutego w Concordia Design. Będzie polegał na wyznaczeniu kierunków rozwoju miasta Poznania w odpowiedzi na problemy wyróżnione przez mieszkańców podczas pierwszych warsztatów.

„Poznań – miasto przyjazne? Kierunki rozwoju miasta” to konsekwencja pierwszego spotkania z mieszkańcami miasta („Poznań – miasto przyjazne? Oczekiwane obszary zmian”). Po raz kolejny warsztatowe spotkanie poprowadzą Anna Wróblewska z działu konsultingu Concordii Design i Rafał Kołodziej – konsultant, strateg, wykładowca SWPS i założyciel firmy Greenhat.

Podczas drugiego etapu pracy nad strategią miasta  mieszkańcy reprezentujący różne grupy społeczne wraz z prowadzącymi będą wyznaczać kierunek rozwoju stolicy Wielkopolski w oparciu o  wypracowaną na poprzednich spotkaniach mapę problemów. Wspólnie postarają się odpowiedzieć na pytania, jak odbudować poczucie współodpowiedzialności za miasto, usprawnić niezbyt komfortową komunikację, zadbać o estetykę i wizualne aspekty krajobrazu miejskiego. Dodatkowo zwrócą uwagę na ułatwienie dostępu wszystkich mieszkańców do dóbr kultury,  a także wykorzystanie wciąż niedocenianego potencjału seniorów.  

W spotkaniach 1 i 2 lutego weźmie udział łącznie 40 osób wybranych na podstawie zgłoszeń. W małych grupach złożonych z reprezentantów wszystkich środowisk uczestnicy zajmą się wyznaczaniem potencjałów, dopracowywaniem priorytetów i ustaleniem kluczowych kwestii, którymi powinno zająć się miasto. W trakcie wspólnych warsztatów zespół projektowy, mieszkańcy, społecznicy, urzędnicy i eksperci wypracują koncepcje, które staną się punktem wyjścia do dalszej pracy nad strategią.