Lepszy Poznań z Okrąglakiem czy bez? Zobacz archiwalne zdjęcia

Jest z poznaniakami od przełomu stycznia i lutego 1955 roku, bo właśnie wtedy Okrąglak został oficjalnie otwarty. Budynek-symbol, bez którego trudno dziś wyobrazić sobie centrum Poznania. Ale śródmieście było możliwe bez Okrąglaka jeszcze w latach międzywojnia. Czy wyglądało lepiej? Oceńcie sami!

Gdyby ktoś, kto żył w Poznaniu w dwudziestoleciu międzywojennym, mógł przenieść się w czasie i zobaczyć u zbiegu ulic 27 Grudnia i Mielżyńskiego budynek zwany dziś popularnie Okrąglakiem, pewnie z niedowierzaniem przetarłby oczy ze zdziwienia. Przed wojną w miejscu, w którym dziś stoi Okrąglak, znajdował się bowiem Bank Cukrownictwa: doskonale pasujący do międzywojennej zabudowy, wyjątkowej urody budynek będący siedzibą jednego z banków branżowych powstałych w pierwszej połowie lat 20. XX wieku (zdjęcie 1). W czasie wojny budynek uległ znacznemu zniszczeniu (zdjęcie 2), wskutek czego tuż po jej zakończeniu został rozebrany..

Niedługo później w tym samym miejscu zaczyna się budowa nowego obiektu. Począwszy od 1948 roku, w górę pnie się charakterystyczny walec. To Okrąglak, realizacja odważnego jak na ówczesne czasy (albo inaczej – jak na ówczesne polskie realia) projektu kontrowersyjnego projektu Marka Leykama. Mniej więcej w tym samym czasie obwieszczono, że panującym kierunkiem w architekturze przez najbliższe lata będzie w Polsce socrealizm. Projekt jednak nijak ma się do socrealistycznych założeń, w sposób bezpośredni nawiązując do tradycji modernistycznych i czystego funkcjonalizmu.

Na przełomie roku 1954 i 1955 Okrąglak stoi już na swoim miejscu. Wszystko stało się jasne: wysoki na dziewięć pięter budynek w kształcie walca z centralnie położoną klatką schodową o średnicy 5 metrów na zawsze zmieni wygląd centrum Poznania. Początkowo uchodzi za najnowocześniejszy budynek w stolicy Wielkopolski. Przez wiele lat pełni funkcję domu towarowego, uchodząc za wyznacznik „zakupowego luksusu”. Pojedyncze sklepy i punkty usługowe znajdują się w nim jeszcze w 2009 r. W latach 2011-2012 budynek przechodzi gruntowny, w pełni zasłużony remont. Obecnie w Okrąglaku swoje siedziby mają w nim banki i kancelarie prawne. W środku znajduje również się popularna restauracja i szkoła językowa.

Okrąglak jako przykład peerelowskiego modernizmu w 2003 r. został wpisany na listę zabytków. W 2005 otrzymał nagrodę Złotego Quadro w konkursie na najlepszy poznański budynek półwiecza 1955-2005. W połowie stycznia 2016 r. projekt Okrąglak został sprzedany inwestorowi, którego siedziba mieści się w Londynie. Póki co nazwa inwestora, kwota transakcji i przede wszystkim przyszłe przeznaczenie obiektu pozostają nieznane.