Urzędnicy odwołani, urzędy do kontroli

Są pierwsze efekty kontroli nieprawidłowości przy gospodarowaniu miejskimi lokalami. Już wcześniej ta sprawa doprowadziła do zmian w poznańskiej Platformie Obywatelskiej, teraz jednak konsekwencje będą o wiele bardziej dotkliwe.

Przypomnijmy – wszystko zaczęło się w połowie 2015 roku od sprawy zamiany mieszkań pomiędzy Tadeuszem Czyżykiem, członkiem poznańskiej Platformy Obywatelskiej i urzędnikiem miejskim, a Filipem Kaczmarkiem, ówczesnym szefem poznańskiej PO. Sprawę jako pierwszy opisał Głos Wielkopolski – według gazety Czyżyk najpierw pozyskał miejskie mieszkanie w niejasnych okolicznościach, a następnie zamienił je na inne, którego właścicielem był właśnie Kaczmarek. Po publikacjach tej gazety Kaczmarek zrezygnował z szefowania miejskim strukturom partii, choć uparcie twierdził, że do żadnych uchybień z jego strony nie doszło. To jednak nie wszystko – w urzędzie miasta wszczęto kontrolę w sprawie spornego mieszkania, ale też innych lokali będących w dyspozycji miasta. Teraz przyszedł czas na pierwsze efekty kontroli.

W ciągu 7 dni UMP przekaże sprawę do prokuratury, by sprawdzić te wątki, których – ze względu na brak odpowiednich uprawnień – nie byli w stanie sprawdzić miejscy kontrolerzy z Biura Audytu Wewnętrznego i Kontroli.

Kwestia priorytetowa to wprowadzenie rozwiązań systemowych. Biuro Spraw Lokalowych koordynuje przegląd obowiązujących procedur prawnych dotyczących zamiany lokali, pod kątem rozpatrzenia celowości dokonywanych zamian, zwłaszcza w kontekście zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych poznaniaków. Pozostałe jednostki zaangażowane w przegląd to Wydział Gospodarki Nieruchomościami i zespół obsługi prawnej UMP oraz Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych Sp. z o.o. Wyznaczonym celem jest modyfikacja obowiązujących aktów prawa miejscowego, tj. uchwał Rady Miasta regulujących proces sprzedaży mieszkań, by skutecznie wyeliminować aspekt uznaniowości i wprowadzić transparentne rozwiązania prawne. W efekcie analizy opracowana zostanie jednolita procedura oraz stosowne projekty uchwał do przedłożenia Radzie Miasta.

Przeprowadzono także analizę odpowiedzialności personalnej. Decyzje kadrowe zostały podjęte przez zarządy jednostek miejskich.

Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej S.A. – z uwagi na prawa pracownicze nabyte przez kierownika Biura Obsługi Mieszkańca – mógł jedynie postanowić o przeniesieniu pracownika na inne stanowisko, niezwiązane z dotychczas realizowanymi obowiązkami.

Natomiast Prezes ZKZL Sp. z o.o. podjął decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem z Dyrektorem Pionu Zasobów Lokalowych, z uwagi na utratę zaufania.

Ponadto w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami UMP toczy się postępowanie mające na celu sprawdzenie prawidłowości działania pracowników wydziału odpowiedzialnych za ten obszar. Jak informują pracownicy Biura Prasowego UMP, stosowne decyzje zostaną podjęte po uzyskaniu dodatkowych opinii prawnych.