Poznań świętuje Międzynarodowy Dzień Teatru!

Kiedy ostatni raz byliście w teatrze? Teraz jest najlepsza okazja do nadrobienia zaległości i odwiedzenia jednego z poznańskich teatrów. Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest 27 marca od 1961 roku – w rocznicę otwarcia paryskiego Teatru Narodowego. W marcu i kwietniu w tysiącach placówek na całym świecie odbywają się pokazy, prelekcje i przedstawienia o tematyce teatralnej, a publiczność ma okazję porozmawiać z wybitnymi artystami i twórcami spektakli.

“Dotknij Teatru” to ogólnopolska akcja organizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który obchodzony jest 27 marca. Jej celem jest przede wszystkim możliwość spotkania twórców teatru z widzem, ale też walka ze stereotypami w postrzeganiu sztuki i jej promocja. Z roku na rok do akcji przyłącza się coraz więcej miast i instytucji. W Poznaniu w projekcie biorą udział zarówno teatry publiczne, jak i niezależne, z ofertą dla widza dorosłego, ale również dla dzieci.

Wśród propozycji dla najmłodszych jest m.in. przedstawienie “Co to?” Studia Teatralnego Blum. To pierwszy w Polsce dedykowany już kilkumiesięcznym widzom spektakl, którego bohaterami są Hopek i Siupek – dwa przesympatyczne stworki. Spektakl będzie można zobaczyć 2 kwietnia o godz. 10.00 i 11.30 w Concordia Design.

Spektakl “Ojczyzna” w reżyserii Justyny Sobczyk kierowany jest z kolei do osób od lat sześciu. To propozycja, którą od połowy marca możemy oglądać w Malarni Teatru Polskiego. Spektakl powstał na podstawie sztuki Krystyny Miłobędzkiej, która starała się w niej zdefiniować tytułowe pojęcie. Twórcy spektaklu podążają za autorką w jej podróży w świat dziecięcych zabaw. Wyliczanki, rymowanki, słowne gry, wspólne budowanie, rozkładanie i burzenie prowadzą bohaterów krok po kroku do odkrycia wielości znaczeń, które kryją się w słowie ojczyzna. Teatr Polski zaprasza na spektakl 2 i 3 kwietnia o godz. 12.00. Bilety 10/20 zł.

Polski Teatr Tańca zaprasza z kolei całe rodziny na wydarzenie familijne, które odbędzie się 2 kwietnia o godz. 17.00 w Studio PTT na ul. Koziej 4. Tancerze Polskiego Teatru Tańca chcą zabrać dzieci i rodziców w teatralną podróż. Przełamując granicę pomiędzy sceną a widownią, wchodząc za kulisy, chcą obudzić wszelkie zmysły, aby widzowie w pełni dotknęli Teatru. W spektaklu „Śnienie” (fragm.) pomieszają się ze sobą fragmenty przeróżnych spektakli. Widzowie zobaczą, na czym polega sztuka teatru i stojące za nią sztuczki. Jej magicy zaś postarają się nas nią oczarować.

„Podróż” po teatrze zakończy się spotkaniem na spektaklu „Sumo” Agnieszki Fertały, w którym klasyczny ring zastąpiony zostanie przez scenę. Tancerze, niczym zawodnicy sumo, będą zmagać się z przeciwnościami losu, próbując zachować „sportowe zasady”, choć wiemy, że nieunikniona jest ich nieodparta ochota, by zrobić coś daleko wykraczającego poza reguły fair play. Co zrobi sędzia? Co na to publiczność? Bilety w specjalnej cenie 5/15 zł.

Dla młodzieży natomiast zaprezentowany zostanie spektakl “Stopklatka” na podstawie tekstu Maliny Prześlugi. To historia niepełnosprawnego chłopaka, którym zajmują się rodzice. Jedyną pasją w jego życiu jest oglądanie filmów. Reżyserem “Stopklatki” jest Łukasz Chrzuszcz, który wciela się również w postać głównego bohatera. Spektakl będzie można zobaczyć 3 kwietnia o godz. 17.00 na Scenie Wspólnej.

“Po co psuć i tak już złą atmosferę”, którego głównym tematem jest sprawa Wojciecha Kroloppa i jego chóru, to z kolei spektakl, które widz dorosły będzie mógł obejrzeć w ramach akcji w Teatrze Nowym. Spektakl w reżyserii Aleksandry Jakubczak zaprezentowany zostanie 30 i 31 marca o godz. 19.30. Dla widzów Teatr Nowy przygotował specjalne pule biletów w cenie 20 zł. Sprzedaż tylko w kasie Teatru Nowego na hasło ”Dotknij teatru”. Nie ma możliwości rezerwacji.

W repertuarze Teatru Polskiego natomiast znaleźli się “Krakowiacy i Górale” w reżyserii Michała Kmiecika i zrealizowany w ramach programu “Małe premiery” spektakl “Cud mniemany”, który pod opieką Anny Szymczak przygotowali uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i studenci poznańskich uczelni. Bilety na “Krakowiaków i Górali” w cenie 25 zł na hasło “Dotknij teatru”, zaś bilety na “Cud mniemany” w cenie 5 zł.

W czasie trwania akcji swoją działalność w baraku przy ulicy Grunwaldzkiej – pokazem “Grabarza królów” Jerzego Łukosza – 31 marca o godz. 19.00 zakończy Scena Robocza. A już dzień później w jej nowej siedzibie, w budynku byłego kina Olimpia, odbędzie się premierowy pokaz tegorocznych rezydentów – Teatr Fuzja zaprezentuje spektakl “Szkłem i dymem pisane”.  

Widzowie poznają także poznańskie teatry “od kuchni”. Poza prezentacją spektakli w ramach “Dotknij Teatru” zorganizowane zostaną także zwiedzania i warsztaty. Zainteresowani będą mogli zobaczyć nową siedzibę Sceny Roboczej i poznać jej twórców. Ponadto dzieci od piątego roku życia i dorośli będą mogli wejść za kulisy Teatru Polskiego. Podczas lekcji teatralnej dowiedzą się m.in. jakiego koloru jest żelazna kurtyna, kim jest inspicjent, dlaczego w teatrze nie należy gwizdać, co to jest “hamletówka” i “jaskółka” oraz jak wygląda garderoba. Zwiedzić Teatr Polski będzie można w czwartek, 31 marca lub w piatek, 1 kwietnia o godz. 10.00 i 14.00. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Za swoje kulisy wpuści widzów również Teatr Muzyczny i Teatr Wielki. Podczas półgodzinnego zwiedzania Teatru Muzycznego chętni obejrzą wszystkie pomieszczenia teatralne, poznają historię instytucji i posłuchają o produkcjach, jakie można oglądać na scenie, ale także o tych, których nie ma już w repertuarze.

W gmachu pod Pegazem z kolei dla zwiedzających zostaną otwarte operowe warsztaty: malarnia, modelarnia, ślusarnia, pracownie krawieckie i obuwnicze. Zaplanowano również… odkurzanie kurtyny teatralnej. Happening “Teatralne porządki” rozpocznie się na schodach Teatru Wielkiego w piątek, 1 kwietnia o g. 15.00. I to nie jest primaaprilisowy żart!