„Inicjatory” rozstrzygnięte. Wygrała miłość do bliźniego i… fortów

Łącznie sześć poznańskich organizacji pozarządowych zostało wyróżnionych w konkursie na inicjatywę oddolną przynoszącą najwięcej pożytku Poznaniowi. – Zwróciliśmy uwagę przede wszystkim na inicjatywy, w których człowiek robił coś dobrego dla innego człowieka – zaznaczyła przewodnicząca jury.

Jury wyłoniło pięciu, a internauci jednego zwycięzcę pierwszej edycji Inicjatorów, konkursu na najlepszą inicjatywę pozarządową działającą na rzecz Poznania i jego mieszkańców. Przedsięwzięcie ma na celu aktywizację poznaniaków i inspirowanie do podejmowania coraz to nowych działań społecznych.

– Konkurs jest kolejnym elementem wspierania poznańskich inicjatyw oddolnych, które często działają lepiej niż podmioty publiczne – podkreślił Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania i przypomniał, że tylko w ubiegłym roku na wspieranie działań organizacji pozarządowych w budżecie miasta przeznaczono 70 mln zł.

Spośród 48 zgłoszonych do Inicjatorów organizacji kapituła konkursowa, złożona z dziennikarzy i przedstawicieli Jacka Jaśkowiaka, w kategorii edukacja nagrodziła stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych „Równy Start” za „głębokie uczłowieczenie prowadzących i dążenie do pomocy dla osób zapomnianych przez świat” w ramach prowadzenia ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego im. Bł. Sancji Szymoniak i edukację osób z głęboką, wieloraką niepełnosprawnością, w kategorii kultura spółdzielnię mieszkaniowo lokatorsko-własnościową „Rolna” i stowarzyszenie społeczno-kulturalne „Przystań” za ogólnodostępność Schronu Kultury Europa, zaangażowanie oraz pasję jego działaczy a w kategorii sport fundację na rzecz AWF im. E. Piaseckiego za darmowe zajęcia rekreacyjne dla mieszkańców Poznania, w tym 4 tys. dzieci w 2015 r., podczas akcji trener osiedlowy i trener senioralny. W kategorii środowisko zwyciężyła inicjatywa akademickiego klubu kajakowego Panta Rei, poznańska Kajakowa Masa Krytyczna, a zdrowie – „Lśnienie” stowarzyszenia pedagogów społecznych RIPOSTA, skupione na szerzeniu świadomości o uzależnieniach pośród dzieci i młodzieży blokowisk.

– Zwróciliśmy uwagę przede wszystkim na inicjatywy, w których człowiek robił coś pożytecznego dla innego człowieka – zaznaczyła Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP i przewodnicząca kapituły konkursu.

Internauci zdaniem wiceprezydenta „docenili autentycznych pasjonatów, miłośników fortyfikacji, którzy robią kapitalną robotę w zakresie rewitalizacji fortów, przy bardzo ograniczonych środkach finansowych” i jako zwycięzcę mieszkańców wskazali stowarzyszenie miłośników fortyfikacji „Kernwerk” za ewakuację i renowację mostu zwodzonego z Fortu Ia.

Finał konkursu odbędzie się 15 czerwca 2016 r. w Teatrze Muzycznym. Podczas uroczystej gali laureaci odbiorą z rąk prezydenta Jacka Jaśkowiaka listy gratulacyjne oraz statuetki INICJATOR 2015. Sami urzędnicy, zainspirowani inicjatywą AWF-u, chcą w przyszłości otworzyć sportowy uniwersytet trzeciego wieku.