Przy Kolejowej powstanie tablica upamiętniająca Ziętarę

Komitet Społeczny im. Jarosława Ziętary rozpoczął zbiórkę na tablicę upamiętniającą zaginionego w 1992 roku dziennikarza. Do dnia domniemanego porwania Ziętara mieszkał przy ulicy Kolejowej 49 i właśnie tam ma zawisnąć podobniza mężczyzny z podpisem: “Zginął dlatego, że był dziennikarzem”.

W lipcu pisaliśmy o tym, że Krzysztof Kaźmierczak, dziennikarz poznański, który od lat zajmuje się sprawą Jarosława Ziętary, przedstawił pomysł powstania tablicy upamiętniającej zaginionego przed laty reportera. Ideę poparła Rada Osiedla Św. Łazarz wraz ze wspólnotą mieszkaniową.

W związku z tą inicjatywą został powołany Komitet Społeczny im. Jarosława Ziętary, który parę dni temu rozpoczął zbiórkę pieniędzy na wykonanie i umieszczenie tablicy pamiątkowej przy ul. Kolejowej, gdzie do dnia zaginięcia przebywał dziennikarz. 

Na stronie jarek.sledczy.pl komitet będzie podawał informacje na temat przebiegu zbiórki – ilości zebranych funduszy oraz wydatków, a także informacji związanych z pracami projektowymi i wykonaniem tablicy. Wpłat można dokonywać tylko i wyłącznie na podane niżej konto bankowe komitetu:

Komitet Społeczny Upamiętnienia Jarosława Ziętary
SGB-Bank
09 1610 1133 2003 0220 0022 0001

To nie jedyna inicjatywa, która ma upamiętnić zaginionego dziennikarza. Jak dowiedziało się “Radio Merkury”, nazwiskiem Ziętary ma być nazwany odcinek dotychczasowej ul. Marcelińskiej. Obecnie mieści się tam siedziba Głosu Wielkopolskiego, gdzie wcześniej działali pracownicy Gazety Poznańskiej, w której zatrudniony był także Ziętara.

Radni z Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania zajmą się pomysłem 1 września. Jeśli uda im się przygotować i przegłosować projekt uchwały, to być może już 6 września fragment ulicy zyska nowe imię.

Sprawie Ziętary od lat towarzyszy atmosfera tajemnicy. Wg. niektórych mężczyzna najpierw został porwany a później zamordowany. Mimo trzech prowadzonych śledztw zagadki nie udało się wyjaśnić.