Plac Kolegiacki: Archeolodzy odkopali grób!

Na miejsce pochówku dostojnika kościelnego trafili archeolodzy prowadzący wykopaliska na placu Kolegiackim. W grobie zachowały się pozostałości szaty haftowanej nicią z kruszcem, a także medalion wstępnie interpretowany przez archeologów jako dzieło twórców z obszaru Włoch. Kim był pochowany, jak na razie nie wiadomo.

Najpierw mur wieży Kolegiaty św. Marii Magdaleny, później siedemnastowieczny szkielet ze śladami trepanacji czaszki, teraz – miejsce pochówku dostojnika kościelnego. Archeolodzy prowadzący wykopaliska na placu Kolegiackim vis-a-vis urzędu miasta mogą się pochwalić kolejnym sensacyjnym odkryciem.

„Dzień dzisiejszy przyniósł nam sensacyjne odkrycie pochówku dostojnika kościelnego – piszą archeolodzy na stronie Projekt Kolegiata Poznań. „W grobie zachowały się pozostałości szaty haftowanej nicią z kruszcem. Prawdopodobnie jest to ornat lub dalmatyka. „Oprócz tego zmarły został pochowany z medalionem, wstępnie interpretowanym przez nas jako dzieło twórców z obszaru Włoch. Czy był to altarysta, czy też może ktoś jeszcze bardziej znaczący, opowiemy niebawem”.

Wykopaliska na terenie placu Kolegiackiego trwają od połowy kwietnia. Już po kilku dniach od ich rozpoczęcia udało się dokopać do odpadów po rozbiórce kolegiaty, dawniej mieszczącej się na terenie dzisiejszego placu, a po tygodniu do zachowanych fragmentów murów. W połowie maja archeolodzy natknęli się na pierwsze groby.

Prace archeologiczne na placu Kolegiackim mają się zakończyć w połowie 2017 r.