Straż miejska apeluje o zgłaszanie sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu bezdomnych

Strażnicy miejscy i policjanci regularnie odwiedzają miejsca, w których koczują bezdomni, jednak przypominają, że ważna jest także reakcja pozostałych poznaniaków, gdy widzą zagrożenie zdrowia lub życia osób bez dachu nad głową.

Zima to okres, w którym bezdomni są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo, ze względu na możliwość wychłodzenia organizmu. Strażnicy miejscy, wraz z policjantami, którzy regularnie sprawdzają miejsca przebywania takich osób, najczęściej bardzo dobrze je znają.

Według szacunków straży miejskiej, w rejonie Poznania jest około 200 bezdomnych koczujących na dworze, a na terenie miasta rocznie dochodzi do ok. 4000 interwencji związanych z takimi ludźmi.

Funkcjonariusze podkreślają, że ich kontrole nie są w stanie zapobiec wszystkim zagrożeniom, dlatego bardzo ważne są zgłoszenia poznaniaków. W ostatnim czasie, mieszkańcy Poznania przyczynili się do uratowania życia i zdrowia m.in. bezdomnych w okolicach ul. Milczańskiej oraz nastolatka, który pod wpływem alkoholu, zasnął na mrozie, na przystanku tramwajowym.

Strażnicy miejscy apelują: “Jeżeli widzimy osoby bezdomne i mamy podejrzenia, że któremuś z nich grozi niebezpieczeństwo wynikające z wychłodzenia, bezzwłocznie zgłośmy to pod numerem telefonu 986″.

W sytuacjach kryzysowych dostępna jest również całodobowa bezpłatna infolinia dla osób bez dachu nad głową pod numerem 19515