Uszkadzali zaparkowane samochody, by je później naprawiać. Grozi im 8 lat więzienia

Poznań stał się kolejnym polskim miastem, w których stosowano metodę oszustwa „na mechanika”. Policjanci zatrzymali dwóch podejrzanych, którzy celowo uszkadzali zaparkowane samochody, a potem oferowali ich właścicielom pomoc w usunięciu awarii.

Mężczyźni działali na parkingach przed centrami handlowymi. Wybierali starsze modele samochodów, przy których nie trzeba posiadać kluczyków do otwarcia maski, a następnie uszkadzali mechanizmy unieruchamiając pojazd. Gdy właściciel po próbie uruchomienia samochodu orientował się, że nie działa, jeden z zatrzymanych mężczyzn oferował „pomoc” i naprawiał „uszkodzoną” część.

Po wykonaniu usługi, mężczyźni żądali od właścicieli zapłaty, która wynosiła kilkaset złotych, na co godzili się poszkodowani.

Policjanci z Poznania skontaktowali się z funkcjonariuszami w Łodzi, gdzie dochodziło do podobnych oszustw. Okazało się, że są to ci sami sprawcy, a poznańskim mundurowym udało się szybko ustalić ich tożsamość. Dwaj mieszkańcy Gniezna, w wieku 43 i 73 lata zostali zatrzymani w miejscach swojego zamieszkania. Zabezpieczono narzędzia, których używano do „napraw”. Mężczyznom grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Do tej pory, policjantom z Poznania udało się ustalić trzech poszkodowanych, jednak proszą o kontakt osoby, które także mogły paść ofiarą przestępstwa lub próby jego popełnienia. Można zgłaszać się osobiście w komisariacie na Nowym Mieście lub pod numerem telefonu 61 84 15827 czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30 lub pod numerem 61 84 12311 czynnym całą dobę.