“Na znajomego z Facebooka” – nowy sposób oszustów na wyłudzenie pieniędzy

W mediach wiele wspomina się o takich metodach wyłudzania jak „na wnuczka” czy „na policjanta”, ale oszuści nie przestają wymyślać kolejnych sposobów. Ostatnio pojawiła się metoda “na znajomego z Facebooka”.

Jak informują gnieźnieńscy policjanci, oszust włamał się na facebookowe konto mieszkanki Gniezna, z którego następnie pisał do znajomych 23-latki z prośbą o pilną pożyczkę w wysokości 1400 złotych. Po przekonaniu rozmówców przesyłał dane do przelewu.

Przestępcy zazwyczaj proszą o przelanie kilkuset złotych tak, by się uwiarygodnić. Przelewy dokonywane są z kolei przez system internetowej płatności Dotpay, który nie wymaga zaksięgowania transakcji i pozwala natychmiast pobrać przekazane pieniądze.

Gnieźnieńska policja informuje, że sposoby na przekonanie są różne. Zazwyczaj za powód nagłej pożyczki podawane są „pilne zakupy”, ale pojawiają się też takie wyjaśnienia jak choćby brak możliwości zalogowania się na konto czy to, iż bank nie obsługuje przelewów Dotpay. Obiecują przy tym oddanie pożyczki następnego dnia, często z nawiązką za przysługę.

We wspomnianym wyżej przypadku mieszkaniec Gniezna otrzymał wiadomość z konta swojej 23-letniej kuzynki. Miała ona rzekomo odebrać pilną przesyłkę i potrzebowała 1400 złotych. Pokrzywdzony przelał pieniądze, lecz później okazało się, że zamiast pomóc kuzynce, dał się oszukać.

Sprawą zajmują się funkcjonariusze ds. przestępstw gospodarczych, ale przestrzegają, by lepiej weryfikować takie prośby o pożyczki.