Aż 11 przypadków telefonów “od policjanta” do seniorów w Poznaniu w ciągu jednego dnia

Tylko w ciągu jednego dnia, policjanci z Poznana odnotowali aż 11 zgłoszeń od osób, które otrzymały telefon od kogoś, kto podawał się za funkcjonariusza CBŚ. Niestety, jeden z poznaniaków dał się nabrać oszustowi i stracił swoje pieniądze.

Policjanci ostrzegają, że oszuści próbujący wyłudzić pieniądze nadal są bardzo aktywni. Tylko wczoraj, odnotowano aż 11 takich przypadków. Nie wiadomo, czy poszkodowanych jest więcej. Osoby dzwoniące, najczęściej podają się za Andrzeja Krzysztofa, Marka Zająca lub Marka Zarębę z Wydziału Śledczego.

W każdym z przypadków, schemat działania jest identyczny. Do potencjalnych ofiar, na numer stacjonarny, dzwoni ktoś podający się za pracownika poczty, kto informuje, że w placówce czeka na daną osobę pilna przesyłka do odebrania.

Drugie połączenie wykonywane jest na telefon komórkowy. Tym razem, oszust podaje się za policjanta CBŚ, który informuje, że grupa przestępcza działa w banku, w którym konto ma ofiara. Przekazuje informację o tym, że pieniądze danej osoby są zagrożone, ponieważ przestępcy właśnie próbują wyłudzić kredyt posługując się danymi seniora. Fałszywy funkcjonariusz doradza, aby jak najszybciej wypłacić całą swoją gotówkę z banku i przekazać je wskazanej przez „CBŚ” osobie.

W jednym z odnotowanych wczoraj przypadków, mieszkaniec Poznania dał się oszukać i postąpił zgodnie z instrukcjami, przekazując wypłaconą gotówkę w kopercie mężczyźnie w wieku ok. 50 lat.

Policja apeluje i przypomina, że nigdy nie prosi obywateli o tego typu działania. Jednocześnie prosi, by każdy przypadek próby lub oszustwa, zgłaszać jak najszybciej. Funkcjonariusze apelują także do bliskich osób starszych, by ci także informowali i przypominali swym seniorom, żeby zachować ostrożność i pod żadnym pozorem nie przekazywać swoich oszczędności.