Bezpłatne szkolenia dla psów do pomocy dla osób niepełnosprawnych z Poznania i powiatu poznańskiego

Niepełnosprawni z Poznania i powiatu poznańskiego mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń dla psów, „posłuszny pies pomocniczy”. Zwierzę, które uznawane jest za „najlepszego przyjaciela człowieka”, może pomagać w codziennym życiu takich osób. Trwają zapisy dla chcących skorzystać z programu.

Projekt współfinansowany jest ze środków Pfron w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Dla uczestników jest on całkowicie bezpłatny.

Szkolenia skierowane są dla osób niepełnosprawnych z terenu Poznania i powiatu poznańskiego, które posiadają psy. Organizatorzy szczególnie zachęcają do udziału osoby z autyzmem, niesłyszące, z porażeniem mózgowym i niepełnosprawnością ruchową, poruszające się na wózkach.

Pies – w wieku od 6 miesięcy do 3 lat – musi spełniać przesłanki do szkolenia na psa do pomocy, pod kątem socjalizacji i posłuszeństwa.

Celem projektu jest próba wypracowania umiejętności zwierzęcia, które mogą przydać się w życiu codziennym osoby niepełnosprawnej. Całość opiera się przede wszystkim na posłuszeństwie i socjalizacji. To pierwsze, zapewnia bezpieczeństwo osoby niepełnosprawnej, ta druga niezbędna jest do dalszej pracy ze zwierzęciem.

Wśród osiągnięć psa po szkoleniu ma być m.in. wykonywanie komend, które pomogą opiekunowi w życiu – np. podawanie przedmiotów czy przygotowanie do treningu domowego i umiejętności otwierania i zamykania szafek.

Dla osób z ograniczoną sprawnością intelektualną, szkolenie skupione będzie na wypracowaniu więzi między psem a człowiekiem, a także posłuszeństwem i socjalizacją czworonoga.

Projekt pomoże osobie niepełnosprawnej w uzyskaniu kontroli nad psem.

Adresatami projektu są:
– rodziny, w których członkiem jest osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności posiadające psa
– opiekun z osobą z niepełnosprawnością (w przypadku osób bez prawa o samostanowieniu) oraz z psem

Szkolenia ruszą w połowie września i potrwają do połowy listopada, a odbywać się będą na terenie Poznania.

Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie, pod numerem 606 967 616 lub mailowo, na adres psarvard@onet.pl. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.