Jak wybrać dobre praktyki studenckie?

Początek wiosny to dla wielu studentów nie tylko odpoczynek po męczącej sesji egzaminacyjnej, ale również moment na wybranie seminarium, specjalizacji oraz przedmiotów fakultatywnych. Pierwsze miesiące nowego semestru wiążą się też z koniecznością znalezienia miejsca na praktyki letnie. Ze względu na ogromne znaczenie jednego z pierwszych doświadczeń zawodowych, warto poświęcić temu nieco więcej czasu.

Znaczenie organizatora praktyk w branży

Wielu absolwentów studiów narzeka, że ma problemy ze znalezieniem pracy. Często problem ten wynika nie tylko z ogromnej konkurencji na rynku pracy, ale przede wszystkim z niewielkiego doświadczenia. Chcąc umocnić swoją pozycję, student powinien wybierać wartościowe miejsca praktyk – w końcu one przez jakiś czas okupują rubrykę „doświadczenie zawodowe” w CV. Do najcenniejszych z pewnością należą międzynarodowe firmy. Przedsiębiorstwa takie jak http://bridgestone-poznan.pl/kariera prowadzą nie tylko stałą rekrutację na stanowiska, ale także chętnie organizują letnie praktyki dla studentów studiów technicznych, które są odpłatne. Dlaczego warto się zdecydować na praktyki w takim miejsc? Nie dość, że są one okazją do poznania tajników produkcji, to jeszcze w ich trakcie można dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa o zasięgu światowym. Nie mówiąc już o tym, jak na taki punkt w życiorysie patrzy potencjalny przyszły pracodawca.

Doświadczenie w organizowaniu praktyk

Jedną z pierwszych kwestii, które każdy student powinien wziąć pod uwagę, jest doświadczenie danej firmy lub instytucji w organizowaniu praktyk studenckich. Dlaczego to takie istotne? Przedsiębiorstwa i placówki, które od kilku lat stale współpracują z uczelniami, przede wszystkim są na bieżąco z programami poszczególnych kierunków, przez co zdecydowanie bardziej rozumieją potrzeby pojawiających się w ich szeregach studentów. Co więcej, dzięki temu żacy mogą zasięgnąć opinii wśród absolwentów lub starszych roczników, którzy powiedzą, jak przebiegała organizacja oraz na naukę czego można liczyć.

Zakres wykonywanych obowiązków

Kolejnym krokiem w doborze odpowiednich praktyk jest dokładna analiza zakresu obowiązków wykonywanych w ich czasie. Firmy i instytucje mające doświadczenie umieszczają takie informacje na swoich stronach internetowych. Pozostałe najczęściej ujawniają takie fakty na spotkaniach rekrutacyjnych. Bez względu na formę, obowiązkowo trzeba dowiedzieć się: ile będą trwały praktyki (może się okazać, że uczelnia wymaga np. większej ilości godzin niż oferuje organizator), kto będzie opiekunem praktyk (szansa na wcześniejsze sprawdzenie doświadczenia zawodowego tej osoby) oraz jakie zadania będą należały do obowiązków praktykanta. Szczególnie istotna jest ta ostatnia kwestia –pozwala ocenić czy program praktyk zgodny jest z kierunkiem studiów i czy stanowi uzupełnienie i praktyczne rozwinięcie realizowanego w ich czasie materiału.

//