Ranking Perspektywy 2019 – które licea i technika w Poznaniu są najlepsze?

Znane są już tegoroczne rankingi „Perspektywy” ukazujące najlepsze licea ogólnokształcące oraz technika w Polsce. Jak poraziły sobie poznańskie szkoły i które okazały się być najlepsze w stolicy Wielkopolski?

Głównym kryterium w klasyfikacji zarówno liceów jak i techników są wyniki z matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. W przypadku liceów łącznie stanowi to 70% całej oceny – 45% wyniki z przedmiotów dodatkowych i 25% z obowiązkowych. Pozostałe 30% to osiągnięcia na olimpiadach krajowych i międzynarodowych.

Jak w rankingu zaprezentowały się szkoły z Poznania?

Najlepszym liceum okazało się być II LO w Poznaniu, które w ogólnopolskim rankingu zajęło 28. miejsce. Zaledwie dwie pozycje niżej znalazło się VIII LO. Niestety, to jedyne szkoły, które znalazły się w pierwszej 50. Trzecim najlepszym w Poznaniu liceum jest Liceum im. św. Marii Magdaleny, które znalazło się na 72. pozycji.

O wiele lepiej w klasyfikacji poradziło sobie najlepsze w stolicy Wielkopolski technikum, którym okazało się Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji. Placówka zajęła 6. pozycję.

Drugą najlepszą szkołą techniczną w Poznaniu jest Technikum Łączności w ZSŁ, które uplasowało się na 61. miejscu,  a poznańskie podium zamknęło sklasyfikowane na 90. miejscu Technikum Ekonomiczno-Administracyjne numer 1 w ZSE.

Przy tworzeniu rankingu techników brane są pod uwagę cztery kryteria – poza wynikami z matur i sukcesami szkoły w olimpiadach liczą się także wyniki egzaminu zawodowego.

Ranking liceów dostępny jest tutaj, natomiast najlepsze technika dostępne są tu. (Z uwagi na duże zainteresowanie, co jakiś czas występują utrudnienia z dostępnem do stron spowodowane dużym obciążeniem serwera).