Aukcja sztuki współczesnej na rzecz dzieci z autyzmem

Ponad sto prac twórców sztuki współczesnej, autorstwa m.in. Ewy Kuryluk, Honzy Zamojskiego czy Dariusza Milińskiego, wystawiono na aukcji charytatywnej na rzecz dzieci z autyzmem. Licytacja w poznańskiej Galerii u Jezuitów potrwa do sobotniego wieczora.

10. Charytatywną Aukcję Sztuki Współczesnej na Rzecz Dzieci z Autyzmem organizuje stowarzyszenie Aperio. Prezes stowarzyszenia Lidia Domańska powiedziała PAP, że pieniądze uzyskane z licytacji będą przeznaczone na dodatkowe zajęcia dla ok. 30 dzieci z autyzmem uczęszczających do specjalnego przedszkola w Poznaniu.

„To są małe dzieci z autyzmem, które mają prowadzoną bardzo intensywną terapię po to, żeby te pierwsze lata życia jak najefektywniej wykorzystać. Dzięki tej terapii około 40 proc. dzieci radzi sobie potem w dorosłym życiu, dlatego ta terapia na początku jest bardzo ważna” – zaznaczyła Domańska.

Stowarzyszenie Aperio zbiera pieniądze na prowadzenie zajęć także w okresach wakacyjnych, gdy przedszkole nie działa. „W tym czasie dla dzieci są organizowane zajęcia, półkolonie z terapią. W związku z tym te dzieci mają przedłużoną rehabilitację” – wytłumaczyła.

Dodała, że część uzyskanych z aukcji pieniędzy jest wykorzystywana na opłacenie dodatkowych szkoleń dla terapeutów i pomoc fundacji Przystań Autysty wspierającej dorosłych z autyzmem. „Górnego limitu nie ma. W ub. roku udało nam się zgromadzić ponad 80 tys. zł i te pieniądze w pełni pokryły wszystkie dodatkowe zajęcia naszych podopiecznych” – powiedziała Domańska.

Na tegorocznej aukcji do wylicytowania jest 106 prac – obrazów, grafik, fotografii, ceramik i rzeźb. „Oferta jest bardzo bogata, ale na pewno trzeba wspomnieć o pracach Ewy Kuryluk, Honzy Zamojskiego, Tymka Borowskiego, Dariusza Milińskiego. Jest dużo prac, każdy znajdzie coś dla siebie” – zapewniła Domańska.

Sobotnia aukcja rozpocznie się o godz. 15.30 i potrwa do godz. 19.30. Prace są wystawione w poznańskiej Galerii u Jezuitów. Organizatorzy zapewniają, że osoby, które nie mogą pojawić się w na miejscu mogą wziąć udział w licytacji telefonicznie lub za pośrednictwem internetu.