Termomodernizacja i optymalizacja dostaw ciepła dla oszczędności przy utrzymaniu miejskich placówek oświatowych

Zoptymalizowanie dostaw ciepła do szkół i przedszkoli, termomodernizacja i współpraca MIasta Poznań ze spółką Veolia Energia Poznań pozwoliły na zmniejszenie kosztów utrzymania w miejskich szkołach i przedszkolach. To oszczędności, które miasto może przeznaczyć m.in. na dalsze inwestycje w oświacie.

Program polega na optymalizacji zużycia ciepła w obiektach użyteczności publicznej i ma na celu zabieg ekonomiczny i ekologiczny.

W pierwszym etapie projektu udział wzięło sześć miejskich szkół, które wybudowano w oparciu o ten sam projekt architektoniczny i były poddane termomodernizacji. Umowa między Miastem Poznań a spółką Veolia pozwala na zoptymalizowanie dostaw ciepła. Dzięki zamontowaniu czujników i specjalistycznego opomiarowania możliwe jest odpowiednie zarządzanie energią. Przyczynia się to do obniżenia opłat stałych za ogrzewanie, a to oznacza dodatkowe oszczędności finansowe dla MIasta.

W drugim etapie wytypowano 10 przedszkoli, dzięki czemu od połowy sierpnia będzie w nich przeprowadzone obniżenie mocy zamówionej, co zmniejszy wysokość opłat stałych o około 35%. Dla miejskiego budżetu oznacza to około 100 tysięcy złotych oszczędności.

Obecnie trwają prace nad realizacją trzeciego etapu programu, do którego będzie mogło dołączyć 16 placówek oświatowych.

Jak informuje miasto, do końca roku planowana jest realizacja optymalizacji mocy zamówionych dla 20 placówek.

Co ważne, program ma wymiar nie tylko ekonomiczny, ale także ekologiczny, ponieważ dzięki ograniczeniu zużycia ciepła, a także optymalizacji jego dostaw do atmosfery będzie przedostawać się mniej dwutlenku węgla.