Poznań prowadzi termomodernizację w placówkach oświatowych, by było cieplej, oszczędniej i ekologiczniej

Poznań od lat modernizuje obiekty oświatowe w taki sposób, by były one bardziej oszczędne. Działania mogą mieć szczególne znaczenie w nadchodzącym sezonie grzewczym – według prognoz koszty ogrzewania mają być znacznie wyższe niż w poprzednich latach.

 

Większość szkół i przedszkoli znajdujących się na terenie stolicy Wielkopolski ogrzewana jest z miejskiej sieci cieplnej. Placówki same opłacają rachunki, a Miasto zabezpiecza na ten cel pieniądze w ich budżetach lub w swojej rezerwie.

Poznań stara się minimalizować wydatki. W tym celu prowadzi działania, które mają zmniejszyć koszty ogrzewania budynków. W 2022 roku kontynuowany jest program termomodernizacji. Ocieplenie ścian i dachów budynków, wykonanie nowych elewacji, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacja źródeł ciepła i instalacji grzewczych – to prace, które zostaną wykonane w ramach projektu.

Plan tegorocznych działań:

– modernizacja kotłowni w: Przedszkolu nr 82 i 171, Szkole Podstawowej nr 42, 74, 79; Szkole Podstawowej Specjalnej nr 106; Zespole Szkół Ekonomicznych oraz XXXVIII Liceum Ogólnokształcącym;
– modernizacja instalacji centralnego ogrzewania w Szkole Podstawowej nr 36;
– termomodernizacja Przedszkola nr 158 i 160;
– częściowa termomodernizacja Przedszkola nr 53;
– modernizacja elewacji w Przedszkolu nr 75

Do 2021 roku 60% szkół i przedszkoli na terenie Poznania przeszło termomodernizację. Pozostało jeszcze 90 obiektów. Miasto podkreśla jednak, że że program nie obejmuje wszystkich placówek – w niektórych budynkach nie można podjąć działań ze względu na ich zabytkowy charakter czy też ochronę konserwatorską.

Oprócz wspomnianych działań Miasto Poznań współpracuje ze spółką Veolia. Obecnie w 26 budynkach oświatowych prowadzony jest program pozwalający na zdalną regulację temperatury. Można ją zmieniać w nocy lub weekendy. Celem jest oszczędność energii, a tym samym środowiska i pieniędzy. Celem kampanii jest promowanie obniżania temperatury w pomieszczeniach o 1°. Według badań, w sezonie grzewczym pozwala to na zredukowanie rachunków za energię o 5-8%, nie obniżając tym samym komfortu cieplnego.