Wielkopolski Transport Regionalny, czyli droga do ratowania PKS Poznań

Rada Miasta Poznania wyraziła zgodę na utworzenie związku powiatowo-gminnego o nazwie Wielkopolski Transport Regionalny, który obejmie 23 samorządy. Pozwoli to na dalsze funkcjonowanie PKS Poznań, dzięki współfinansowaniu przez zainteresowane utrzymaniem połączeń strony.

PKS Poznań od lat notuje bardzo złe wyniki finansowe i przynosi straty dla Poznania. Wprowadzane plany jedynie w małym zakresie zmniejszyły skalę problemu. Miasto Poznań poinformowało starostów, burmistrzów i wójtów gmin i miejscowości, w których realizowane są połączenia o możliwości likwidacji spółki z uwagi na brak możliwości dalszego jej finansowania przez stolicę Wielkopolski.

Władze miasta wskazywały m.in. na fakt, że z połączeń korzystają głównie osoby spoza Poznania, a ich gminy nie pomagają w finansowaniu połączeń.

Podczas negocjacji zainteresowanych stron pojawił się pomysł utworzenia związku powiatowo-gminnego, który ma nieodpłatnie przejąć akcje PKS Poznań i zająć się dalszym utrzymaniem spółki. Finansowanie będzie rozdzielone pomiędzy związane porozumieniem samorządy. Całość ma działać podobnie do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Na początku września 2019 roku poznański PKS przeszedł pod opiekę powiatu poznańskiego, a 26 września podpisano porozumienie, które było pierwszym krokiem w kierunku utworzenia związku powiatowo-gminnego.

Przystąpiły do niego 23 samorządy, których mieszkańcy będą mogli przemieszczać się autobusami między miejscowościami. Są to: powiat poznański, Poznań, powiaty grodziski, kościański, nwotomyski i obornicki oraz gminy: Rogoźno, Buk, Czempiń, Dopiewo, Duszniki, Grodzisk Wielkopolski, Kórnik, Kuślin, Miedzichowo, Międzychód, Mosina, Oborniki, Stęszew, Suchy Las, Śmigiel, Śrem i Tarnowo Podgórne. 

Dziś poznańscy radni wyrazili zgodę na utworzenie związku. Do końca roku statut muszą przyjąć wszystkie zainteresowane strony.

Koszty utrzymania połączeń będą pokrywane przez wszystkich uczestników porozumienia proporcjonalnie do tego, jak często i długo będą kursować autobusy na terenie danej gminy.

“Wielkopolski Transport Regionalny” powstanie do kwietnia 2021 roku, a zacznie działać w lipcu. Będzie miał własną osobowość prawną.