Połączenia PKS Poznań uratowane. Linie będą utrzymywane przez powiat i samorządy

Poznań, podpoznańskie gminy oraz część powiatów na terenie metropolii Poznań podpisały porozumienie ze starostwem powiatowym i spółką PKS, które pozwoli na utrzymanie linii autobusowych na terenie Metropolii. To krok w kierunku powstania związku powiatowo-gminnego na wzór tego, który istnieje w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Sprawa PKS Poznań była bardzo poważna. Miasto Poznań postanowiło, że nie będzie dłużej utrzymywać nierentownej spółki, a finansowaniem przewozów powinny zainteresować się przede wszystkim samorządy, których mieszkańcy korzystają z linii autobusowych PKS Poznań. Miasto chciało, by powstał związek powiatowo-gminny, podobny do tego, który funkcjonuje w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, w którym koszty związane z utrzymaniem linii będą rozdzielone między poszczególne samorządy. Z podobną inicjatywą wyszedł także starosta poznański.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Poznaniu, starosta Jan Grabkowski podpisał dziś porozumienie z powiatami: obornickim, międzychodzkim, nowotomyskim, kościańskim, śremskim, podpoznańskimi gminami i Poznaniem oraz spółką PKS na utrzymanie linii autobusowych. Do 2020 roku sygnatariusze porozumienia przeznaczą na utrzymanie linii autobusowych prawie 6,2 mln złotych.

Dzięki temu, możliwe będzie utrzymanie linii autobusowych na terenie Metropolii Poznań. To pierwszy krok ku utworzeniu związku powiatowo-gminnego współpracującego w tym zakresie. Utrzymanie połączeń jest szczególnie ważne szczególnie w tych rejonach, do których nie dociera kolej.

„Po pierwsze, podjęte przez nas działania mają zapobiec wykluczeniu transportowemu mieszkańców poszczególnych gmin. To z kolei pozwoli zapewnić podobny standard funkcjonowania przewozów autobusowych na całym obszarze metropolii Poznań i na obszarach przylegających. Dzięki naszej inicjatywie uda się też ograniczyć liczbę miejscowości, które obecnie nie są obsługiwane przez żaden transport zbiorowy. Niezwykle ważne jest zapewnienie osobom, które nie mają samochodu dojazdu do zakładów pracy i szkół zlokalizowanych na terenie powiatu, a także swobodnego przemieszczania się z powiatów sąsiednich i z Poznania. Zachowanie istniejącej sieci autobusowej powinno wpłynąć także na utrzymanie natężenia ruchu na drogach powiatowych”

Jan Grabkowski, starosta poznański

Na podstawie porozumienia samorządy, które je podpisały będą przekazywać powiatowi poznańskiemu fundusze na organizację i utrzymanie połączeń. Do 2020 roku powiat poznański przeznaczy na realizację zadania 1,7 mln zł, pozostali członkowie porozumienia  – 4,5 mln zł.

Porozumienie ma funkcjonować do końca 2020 roku. Do tego czasu, według założeń, ma już powstać zapowiadany związek, który przejmie udziały PKS Poznań.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.