Całodobowa stacja ekologiczna w powiecie pilskim

Przy Starostwie Powiatowym w Pile powstała nowa ścieżka edukacji ekologicznej wyposażona m.in. w podświetlane gabloty solarne. To nowe miejsce edukacji ekologicznej i rekreacji dla mieszkańców.

 

Nowa inwestycja wpisuje się w projekt zagospodarowania terenów zielonych wokół Starostwa oraz termomodernizacji budynków, która cały czas trwa.

Powstała w ramach projektu „Wiedza bez ograniczeń – całodobowa terenowa stacja ekologiczna dla mieszkańców powiatu pilskiego”. Wartość inwestycji to 145 tys. zł, w tym Powiat Pilski pozyskał 87 tys. zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

– Kontynuujemy działania mające na celu edukację ekologiczną mieszkańców oraz zagospodarowanie terenów zielonych wokół Starostwa Powiatowego w Pile, co przyczyni się do poprawy estetyki centrum Piły, a mieszkańcy będą tu mogli efektywnie i miło spędzić czas – mówi starosta Eligiusz Komarowski.  

Nowe instalacje przed budynkiem łączą się z wcześniej wybudowaną ścieżką edukacyjną przy wejściu na pilską Wyspę.   

W ramach nowego projektu postawiono: 5 gablot solarnych z treściami ekologicznymi, wiatę z ławkami i stołem z pulpitami edukacyjnymi, zegar fenologiczny (obrazujący zjawiska zachodzące w przyrodzie na przestrzeni pór roku). Wokół zasadzona będzie jeszcze atrakcyjna zieleń. Z nowej ścieżki korzystać będą mogą uczniowie, seniorzy, rodziny z małymi dziećmi.