“Byłoby absurdalne, gdyby władze miasta blokowały inwestycję tak potrzebną” – prezydent o rozbudowie szpitala na Grunwaldzie

Prezydent Poznania spotkał się w środę z mieszkańcami osiedla Stary Grunwald, by omówić najważniejsze dla poznaniaków z tego rejonu miasta kwestie. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną miało ono charakter zdalny. Jednym z poruszanych tematów była rozbudowa szpitala klinicznego.

 

Od czasu wybuchu pandemii spotkania Jacka Jaśkowiaka z mieszkańcami poszczególnych osiedli odbywają się online. W środowe popołudnie prezydent spotkał się z mieszkańcami osiedla Stary Grunwald.

Spotkanie było transmitowane online, dzięki czemu mogli w nim uczestniczyć wszyscy zainteresowani, którym dano także możliwość zadawania pytań. Osoby, które się wcześniej zapisały, mogły także indywidualnie porozmawiać z prezydentem.

Na osiedlu Stary Grunwald przeważa zabudowa jednorodzinna. To jedno z najmniejszych osiedli w Poznaniu, znajdujące się w obrębie ulic Przybyszewskiego, Bukowskiej, Szamotulskiej, Grochowskiej i Grunwaldzkiej.

Spotkanie zdominowała rozmowa o rozbudowie Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego, który znajduje się na terenie osiedla. Plany rozbudowy placówki niepokoją mieszkańców, którzy obawiają się m.in. zwiększenia natężenia ruchu pojazdów i hałasu, a także lądowań helikopterów medycznych.

Jacek Jaśkowiak zdecydowanie podkreślił, że miasto nie zamierza blokować inwestycji z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiednich standardów opieki nad pacjentami i pracy kadry medycznej.

Nie będziemy blokować budowy szpitala, ani podważać kompetencji władz uczelni. Jesteśmy chyba ostatnim miastem, gdzie szpitale kliniczne są w budynkach, które mają po sto i więcej lat. Personel medyczny, lekarze, pielęgniarki pracują tam w warunkach nieprzystających do współczesnych standardów. Odczuwają to też pacjenci. Dlatego bardzo się cieszę, że udało się doprowadzić wspólnymi siłami do podjęcia decyzji o budowie. Byłoby absurdalne, gdyby władze miasta blokowały inwestycję tak potrzebną dla jego mieszkańców. Jeżeli jest wymagane lądowisko, to nie będę zmuszał uczelni do tego, by rezygnowała z rozwiązań stawiających życie i zdrowie ludzkie na pierwszym miejscu. Dowożenie pacjentówb trzy kilometry karetką z innego lądowiska nie jest tu alternatywą. Te dziesięć minut może zaważyć o ich życiu. Powinniśmy się cieszyć, że ten szpital powstanie – wskazał podczas spotkania Jacek Jaśkowiak.

Mieszkańcy chcieli także wiedzieć, jakie są szanse na utworzenie Strefy Płatnego Parkowania na terenie osiedla. Prezydent przyznał, że jest świadomy tego, że tego typu wnioski są zgłaszane przez lokalną społeczność. Obecnie trwają prace nad kolejnymi obszarami na terenie miasta, na których można wprowadzić opłaty za parkowanie. Analizowane są sytuacje w poszczególnych rejonach, w których rady osiedli i mieszkańcy o to postulują. Jacek Jaśkowiak przyznał także, że wprowadzenie strefy płatnego parkowania pomaga w uporządkowaniu przestrzeni, dlatego rozumie apele mieszkańców.

W czasie spotkania poruszono także temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym m.in. doświetlenia przejść dla pieszych i ustawienia słupków uniemożliwiających parkowanie w ich okolicach. Prezydent zgodził się, że stawianie słupków uniemożliwiających parkowanie 10 metrów od przejścia jest skuteczne i wprowadzane tam, gdzie istnieje możliwość pojawienia się problemu. Celem przepisów regulujących kwestie parkowania jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej widoczności dla pieszych i kierowców.

Mieszkańcy chcieli porozmawiać także o kwestiach komunikacyjnych. Wskazano m.in. na zamkniętą część ul. Opalenickiej, zmianę trasy lini numer 193 oraz hałas związany z kursowaniem tramwajów na ul. Grunwaldzkiej i Przybyszewskiego. Kwestie te zostały wyjaśnione przez przedstawicieli miejskich jednostek, czyli ZTM i ZDM, których dotyczy ta tematyka. Podczas spotkania mieszkańcy pytali tez m.in. o dodatkowe zabezpieczenie zieleni, blokowanie dróg rowerowych przez samochody dostawcze oraz zmiany w organizacji ruchu na lokalnych ulicach.