Nowy mural na os. Wichrowe Wzgórze nawiązuje do historii i nazwy okolicy

Na os. Wichrowe Wzgórze pojawił się nowy mural, który przedstawia sterowce, ale także nawiązuje do nazwy osiedla. Malunek ozdobił jedną ze ścian przedszkola numer 37, a przedszkolaki miały swój udział w procesie decyzyjnym w zakresie aranżacji artystycznej.

 

Choć oficjalnie mural zostanie odsłonięty dopiero w Dniu Dziecka, czyli 1 czerwca, to już teraz można go podziwiać. Malunek powstał dzięki współpracy dyrekcji i pracowników Przedszkola nr 37 i Miasta Poznań z Uniwersytetem Artystycznym. To jeden z elementów projektu „Warstwy”, w ramach którego na poznańskich ulicach pojawiają się murale – jak np. ten u zbiegu ul. Ślusarskiej i Wodnej, który zrealizowano przy współpracy z seniorami.

Sterowce, które znalazły się na ścianie przedszkola to nie przypadek, a nawiązanie do historii okolicy. Przed I wojną światową działała tam hala zeppelinów, po której obecnie zostały jedynie fragmenty murów. Stąd pomysł na to, by właśnie zeppeliny ozdobiły budynek. To jednak nie koniec – jak podkreślają inicjatorzy, nawiązują one również do nazwy osiedla, które kojarzy się z wiatrem i wzgórzami.

O tym, jak ma wyglądać mural mogły decydować także dzieci. Malunek jest częścią programu zielonego ogrodu ze strefami edukacyjno-zabawowymi, który realizowany jest przez dyrekcję placówki i konsultowany z przedszkolakami i ich rodzicami. Dzieci stworzyły rysunki, w których przedstawiły swoje koncepcje tego miejsca.

Mural został wykonany przez Pracownię Malarstwa w Architekturze Wydziału Malarstwa i Rysunku UAP prowadzoną przez prof. Marka Jakuszewskiego i dr. Jerzego Muszyńskiego. Przeprowadzone przez studentów warsztaty z dziećmi “Sterowce i wiatr” przyniosły kilkanaście opracowań, z których do wykonania został wybrany poetycki projekt Zuzanny Dudek.

Choć mural jest już widoczny, to oficjalne jego odsłonięcie zaplanowane jest na wtorek, 1 czerwca, o godzinie 10:00 jako prezent na Dzień Dziecka.