Fotowoltaika czyli o energii czerpanej ze słońca

Sztuka Biznesu to program, który stworzyliśmy przede wszystkim z myślą o przedsiębiorcach, których działalność chcielibyśmy przybliżyć poznaniakom.

Gościem wtorkowego programu był Zbigniew Wasielewski, prezes zarządu firmy Alter Energia, która swoją siedzibę ma w podpoznańskim Tarnowie Podgórnym. Marka działa na rynku instalacyjnym i produkcyjnym już ponad 30 lat i poza samym instalacjami prowadzi też wiele badań w zakresie fotowoltaiki.

Zbigniew Wasielewski w rozmowie z Piotrem Szulcem przybliżył nam temat czerpania energii elektrycznej ze słońca. Zapytaliśmy naszego gościa o charakter przeprowadzanych badań, jak to właściwie działa i czy takie instalacje można realizować wszędzie, czy jednak konieczne jest spełnienie pewnych wymogów.

– Cała idea spółki powstała po to żeby szerzyc wiedzę i móc się dzielić naszym doświadczeniem z naszymi klientami. Została stworzona jednostka badawcz-naukowa dzięki której badamy jakość modułów fotowoltaicznych, badamy użyteczność i zasadność ekonomiczną zastosowania tego rozwiązania w przemyśle. – mówi Zbigniew Wasielewski.

I bez wątpienia możemy mówić tu o zasadności ekonomicznej. Dziś ceny opłat za energię elektryczną rosną i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie, które na pewno pomoże zoptymalizować koszty w wielu przedsiębiorstwach.

Okazuje się jednak, że nie zawsze jest techniczna możliwość skorzystania z takiej formy pozyskiwania energii.

– Najważniejszym aspektem jest to, czy warunki środowiskowe pozwalają nam na wybudowanie instalacji. Jeżeli mamy obszar gdzie występuje często gradobicie to praktycznie bezzasadnym jest budowanie takiej instalacji. Drugim aspektem, tak zwaną barierą techniczną, są oczywiście nasze sieci energetyczne, które nie zawsze są aż tak drożne. Usprawnianie całego systemy energetycznego zajmuje czas i pieniądze i są problemy. Dlatego najważniejsza kwestia przy doborze instalacji to analiza czy w ogóle można to tam postawić. – tłumaczy nasz gość.

Poznań i cała Wielkopolska to obecnie jeden z regionów najlepiej przystosowanych do korzystania z rozwiązań fotowoltaicznych. Jak podkreśla Zbigniew Wasielewski, napływ ludzi w pewien sposób wymusza ciągłą modernizacje, a co za tym idzie, pojawia się coraz mniej przeszkód dla przedsiębiorców chcących korzystać z fotowoltaiki. I chociaż nadal nie wygląda to tak, jak moglibyśmy sobie tego życzyć, to południe i wschód Polski są z kolei regionami, na terenie których problemów spotkamy zdecydowanie więcej.

Rozwiązania fotowoltaiczne to bez wątpienia coś, z czego powinniśmy korzystać jeśli przywiązujemy wagę do kwestii związanych z oszczędnością czy ochroną środowiska. Obecnie słońce stanowi trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie. Energia ta, może być wykorzystywana do zasilania nie tylko dużych, ciężkich maszyn produkcyjnych, ale też do małych sprzętów takich jak telefony, zegarki czy lampy. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do posłuchania rozmowy Piotra Szulca z naszym gościem.