Nie będzie procesu w sprawie znieważenia lekarzy

Nie będzie procesu w sprawie znieważenia i zniesławienia lekarzy przez Justynę Sochę, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”.

 

Sprawa dotyczy wpisu umieszczonego w mediach społecznościowych Stowarzyszenia w 2019 roku, w którym oskarżono lekarzy o dokonywanie eutanazji na pacjentach w celu „zwolnienia łóżek szpitalnych”.

Dzień po publikacji poznański lekarz Michał Szuszkiewicz zawiadomił organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa. Wsparła go m.in. Wielkopolska Izba Lekarska. Prokuratura skierowała sprawę do Sądu Rejonowego Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, gdzie dziś odbyło się posiedzenie.

Sąd umorzył jednak postępowanie wskazując, że prokurator nie miał prawa wnieść aktu oskarżenia. Jak argumentowano, sprawą zajmowała się już wcześniej prokuratura w Warszawie, która odmówiła wszczęcia śledztwa, a nie można stawiać w stan oskarżenia dwa razy za to samo.

Michał Szuszkiewicz poinformował, że nie wyklucza wniesienia prywatnego aktu oskarżenia wskazując, że wpis był agresywną retoryką, która godzi w zaufanie do lekarzy, przez co utrudnia pracę medyków, a to z kolei wpływa na zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów.