Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Minister o skutkach niepożądanych

Europejska Agencja Leków być może już w czwartek (25.11) zatwierdzi w Europie możliwość stosowania dedykowanej szczepionki firmy BioNTech/Pfizer dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. W związku z tym minister zdrowia Adam Niedzielski zorganizował konferencję prasową, na której przedstawiono dane dotyczące skuteczności preparatu oraz ewentualnych zdarzenia niepożądanych.

 

Jak poinformował Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, skuteczności szczepionki wśród dzieci od 5 do 11 lat wynosi ponad 90 procent.

– Niektórzy rodzice ciągle wahają się czy szczepić swoje dzieci, jednak pamiętajmy, że decyzja o niezaszczepieniu dzieci nie jest wyborem wolnym od ryzyka. Jest to raczej wybór podjęcia innego, poważniejszego ryzyka, wobec danych, które są dostępne – stwierdził Cessak, przywołując dane z USA, gdzie podczas 4. fali pandemii na COVID-19 zmarło już co najmniej 700 dzieci, a żadne dziecko nie umarło w wyniku przyjęcia szczepionki.