Studentki stworzyły aplikacje, dzięki której będziemy czuć się bezpieczni

Do naszego studia Ania Drzazga zaprosiła półfinalistki programu Solve For Tomorrow, w ramach którego młodzi ludzie mierzą się z aktualnymi wyzwaniami współczesnego świata. Takimi wyzwaniami na rok 2021/22 są między innymi klimat, zdrowie i bezpieczeństwo.

Na naszych kanapach pojawiły się Karolina Pakuła, Nikola Dłużniewska, Zuzanna Płaczek i Agata Polus, studentki z Uniwersytetu Ekonomicznego, które opowiedziały nam więcej o programie Solve For Tomorrow. To inicjatywa, mająca na celu wspieranie młodych, kreatywnych ludzi, którzy mają swoje pomysły związane z innowacyjnymi programami czy aplikacjami. Idąc tym tropem, dziewczyny wpadły pomysł na stworzenie aplikacji, która sprawi, że będziemy czuli się bezpieczniejsi.

– Ten problem na pewno dotyczy każdego. Bezpieczeństwo to jest coś, co jakby każdy chce mieć zapewnione. Więc nieważne na jakim byśmy byli kierunku, każdy potrzebuje tego bezpieczeństwa. – mówi Nikola Dłużniewska.

Trudno się z tym nie zgodzić. Bezpieczeństwo niewątpliwie jest dla nas wartością nadrzędną, a stworzenie takiej aplikacji może pomóc nam o nie zadbać. Obecnie dziewczyny są na etapie spotkań z ludźmi, którzy wdrażają je w aplikacje, wspólnie też wymyślają sposoby na to, jak dokładnie mogłaby ona działać. Co o samej aplikacji możemy powiedzieć na dzień dzisiejszy?

– Aplikacja przede wszystkim jest skierowana i będzie skierowana do młodych ludzi wracających samotnie do domu czy autobusem, czy piechotą, którzy po prostu boją się. Tak jak rozmawiałyśmy już wcześniej z dziewczynami i z innymi uczniami, problem generalnie jest taki, że często wracając samotnie do domu boimy się, że ktoś do nas zagada, że mogą być różne podteksty. Ostatnio była taka sytuacja, że dostałyśmy wiadomość od innej naszej koleżanki ze studiów, że ‘dziewczyny uważajcie, pod Uniwersytetem kręci się taki i taki chłopak, zagaduje nieprzyjemnie.’ Czasem ktoś prosi o pieniądze, czasem grozi. Problem jest taki, że jak wracamy do domu samotnie dzwonimy czy do chłopaka, czy do mamy, żeby czuć się bezpiecznie. Nasza aplikacja ma w tym pomóc, żeby człowiek czul się cały czas bezpiecznie, bo nie zawsze nasza mama może odebrać. Nie zawsze nasz kolega może odebrać. – tłumaczy Agata Polus

Solve For Tomorrow to wyjątkowy, pilotażowy projekt, angażujący młodych ludzi i rozwijający kompetencje przyszłości. Możemy być dumni, że to właśnie Poznań jest jego areną. Studentkom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki, żeby już niedługo stworzona przez nie aplikacja mogła służyć każdemu.