Czym jest ZEF Filmowe Okno na Europę?

ZEF Filmowe Okno na Europę to projekt, który ma na celu wskazywanie i promowanie wartościowych filmów dla dzieci i młodzieży. Więcej na ten temat opowiedziała nam Małgorzata Kuzdra, którą do naszego studia zaprosiła Ania Drzazga.

 

ZEF to Zespół Edukatorów Filmowych w skład którego wchodzą reprezentanci wielu zawodów zajmujących się edukacją filmową. Są to nauczyciele, ale też organizatorzy festiwali filmowych czy twórcy programów edukacyjnych. ZEF właśnie ruszył z kolejnym projektem pod hasłem Filmowe Okno na Europę. Ci, którzy latami przyglądali się filmom dla najmłodszych, będą je opiniować i przyznawać tzw. znak jakości ZEF, którym oznaczane będą te najbardziej wartościowe tytuły.

– Projekt, który reprezentuje to jest tak naprawdę nowatorska sprawa. On powstał w Gliwicach w kinie Amok. Jako jedyny projekt z Polski dostał dofinansowanie z ogólnoświatowej sieci Europa Cinemas no i teraz zaczyna się realizować. Jego głównym celem jest to, żebyśmy wskazywali jakie firmy warto żeby dzieciaki oglądały i to się odbywa w przedziale wszystkich grup wiekowych. Chcemy podpowiadać i kinom jakie filmy mają grać, dystrybutorom jakie filmy warto żeby kupowali na polski rynek, no i właśnie widzom, rodzicom i dzieciakom. – opowiada Małgorzata Kuzdra.

Nasz gość dodaje, że na przestrzeni ostatnich lat rynek filmów dla dzieci bardzo dynamicznie się rozwinął. Przybyło też festiwali dla najmłodszych, których mamy w tej chwili aż cztery. Zaczęto produkować więcej filmów dla dzieci, a co za tym idzie, ich dostępność jest coraz większa. W tym roku kilka filmów uzyskało już znak jakości ZEF i będą dostępne one na Ale Kino. Jedną z bardziej polecanych produkcji jest ‘Moje życie to cyrk’, która opowiada o dziewczynce której ojciec jest klaunem. To piękna i zabawna historia o dojrzewaniu – zarówno dziecka, jak i rodzica. Jest też film ‘Jak ocalić smoka?’, idealny na jesienno-zimowy czas, bo utrzymany w tematyce świątecznej. Najpierw pojawi się na Ale Kino, a od 17 grudnia będziemy mogli obejrzeć go w kinach.

– Mamy też temat bardzo aktualny, czyli migracji, uchodźstwa. Natomiast z perspektywy poziomu świata dzieciaków i ich relacji okazuje się, że to wszystko może być bardzo proste. Więc pokazuje ten film otwartość i to, jak możemy gdzieś sobie nawzajem też pomagać. – dodaje Małgorzata Kuzdra.

Podczas nagradzania filmów znakiem jakości ZEF, zespół edukatorów kieruje się wieloma kryteriami. Jednym z nich bez wątpienia są wartości filmowe czy sposób realizacji samej produkcji. Z drugiej strony jednak, kierują się też tym, by wybrane filmy niosły ze sobą wartość w oczach dzieci i poniekąd tłumaczyły im rzeczywistość.

Zachęcamy do posłuchania rozmowy w całości