“Żydzi i Chrześcijanie należą do jednej, wielkiej rodziny” – XXV Dzień Judaizmu w Poznaniu

Rozpoczęły się obchody Dni Judaizmu, które w tym roku będą miały miejsce w Poznaniu. Z tej okazji odbyła się konferencja prasowa w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu z udziałem Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego, Przewodniczącej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu oraz zastępcy Prezydenta Miasta Poznania.

 

W poniedziałek w Muzeum Archidiecezjalnym na ul. J.Lubrańskiego w Poznaniu, odbyła się oficjalna konferencja prasowa, otwierająca kolejną odsłonę tegorocznego Dnia Judaizmu. Tegoroczne święto jest szczególnie ważne, nie tylko ze względu na jubileuszową rocznicę, ale również dlatego, że odbywa się w pełni lokalnie – w Poznaniu. Na konferencji obecny był Wojciech Jankowiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Alicja Bromberger-Kobus – Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu oraz Jędrzej Solarski – zastępca Prezydenta Miasta Poznania. Spotkanie poprowadził ks. Jerzy Stranz.

Choć właściwym Dniem Judaizmu jest 17 stycznia, już od poniedziałku, 10 stycznia, w Poznaniu odbywają się spotkania kulturowe, w pełni zorganizowane i zaplanowane przez miasto.

Hasłem przewodnim jest: „Moje myśli nie są myślami waszymi”. Jak podkreśla ks. Jerzy Stranz główną ideą wydarzenia jest pobudzenie wyobraźni i otwieranie się na innych ludzi, by móc stwarzać mosty zamiast umacniać wzniesione mury. Organizowane spotkania mają otworzyć zarówno Żydów jak i Chrześcijan na dialog.

W organizację wydarzeń związanych z Dniem Judaizmu zaangażowane zostały poznańskie instytucje oraz placówki kultury, które nie tylko pozwoliły zebrać niezbędne środki finansowe, ale co więcej biorą aktywny udział w przedsięwzięciu.

Już dziś o godz. 18.30 w Teatrze Nowym można posłuchać scenicznego czytania fragmentów książki „Listy do mojego palestyńskiego sąsiada” w wykonaniu aktorów oraz samego autora – Yossiego Kleina Halevi’ego (więcej tutaj).

W trakcie konferencji Alicja Bromberger-Kobus opowiedziała więcej o bogatym planie na poszczególne dni wydarzenia – odbywających się spektaklach, wystawach, warsztatach i koncertach, skupiając się przy tym na jego kulminacyjnych momentach, czyli między innymi wspólnej modlitwie przy grobie rabina Akivy Egera oraz otwarcia Izby Pamięci ku jego czci. Dlaczego jest to takie ważne? Rabin Akiv Eger uratował Poznań przed rozprzestrzeniającą się w czasach pruskich chorobą cholery. Wówczas zachorowalność wśród Żydów była znikoma, co nie umknęło uwadze pruskich władz. Rabin wskazał wtedy źródło choroby, którym okazała się skażona woda.

Jak wskazuje Jędrzej Solarski – “Żydzi i Chrześcijanie należą do jednej, wielkiej rodziny. Wydarzenia pokroju Dni Judaizmu tak ważne, ponieważ pozwalają urzeczywistnić tą ideę i szerzyć ją wśród kolejnych pokoleń. Ponadto sprawiają. że miasta takie jak Poznań stają się bardziej otwarte jako przestrzenie dla każdego – niezależnie od wyznania.”

Na terenie całej Wielkopolski aspekt relacji chrześcijańsko-żydowskich jest podkreślany przez różnego rodzaju inicjatywy. Dzień Judaizmu to nie jedyna z nich. W samej stolicy Wielkopolski w budowaniu relacji poznańsko-żydowskich pomaga m. in. Fundacja Barak Kultury czy lokalne czasopismo społeczno-kulturalne „Miasteczko Poznań”, w którym bliżej można zapoznać się z tematem judaizmu oraz Żydów.

O szczegółowym programie pisaliśmy na naszym portalu (tutaj).