Rozpoczynają się obchody XXV Dnia Judaizmu

W poniedziałek, 10 stycznia, rozpoczynają się Dni Judaizmu, odbywające się nieprzerwanie od 25 lat. Jubileuszowe obchody będą miały miejsce w Poznaniu. Co zaplanowano na 10 dni trwania wydarzenia?

 

Dni Judaizmu, obchodzone są corocznie 17 stycznia, czyli tydzień przed Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan,. Mają one na celu podkreślenie więzi między chrześcijanami oraz judaizmem,a tym samym wyzbycie się obecnych w społeczeństwie uprzedzeń i stereotypów oraz wzajemne odnalezienie nowych postaw integrujących z Bogiem.

Tegoroczna edycja odbywająca się pod hasłem „Moje myśli nie są myślami waszymi” będzie miała miejsce w Poznaniu. W trakcie 10 dni trwania wydarzenia, zaplanowano szereg spotkań, wystaw, spektaklów i koncertów, które pozwolą na wspólne rozmowy, jak i modlitwę skierowaną do Boga – Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba, Boga Jezusa.

Pierwsze z zaplanowanych spotkań odbędzie się już dziś, w poniedziałek, 10 stycznia o godz.18.30 w poznańskim Teatrze Nowym. Tam, sceniczne czytanie wykonają nie tylko sami aktorzy z Teatru Nowego, ale również Yossi Klein Halevi – pisarz i dziennikarz od dawna mieszkający w Jerozolimie, który odczyta fragmenty „Listów do mojego palestyńskiego sąsiada”. Odbędzie się także dyskusja z udziałem prof. Katarzyny Kuczyńskiej-Koschany i prof. Wiesława Ratajczaka z UAM w Poznaniu.

Kolejnego dnia, o godz. 18.00 w pałacu Działyńskim na Starym Rynku wybrzmią pieśni i piosenki żydowskie w wykonaniu laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Żydowskiej, a w już w środę, 12 stycznia o tej samej godzinie, w ODK Pod Lipami będzie można posłuchać koncertu koncertu skrzypcowego „Di fidl” w wykonaniu Karoliny Ossowskiej-Gburek (Sinfonietta Polonia).

W czwartek, 13 stycznia, w Siedzibie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich na ul. Stawnej 10, o godz. 12.00, zorganizowane zostaną warsztaty online dla młodzieży, które poprowadzą studenci hebraistyki UAM oraz Magda Tomczak ze Stowarzyszenia Coexist. Następnie, o godz. 18.00 będzie miał miejsce wykład otwarty z ks. Adamem Prozorowskim z Poznańskiej Grupy Ekumenicznej.

Wraz z początkiem weekendu, w piątek, 14 stycznia, o godz. 20.00, w Blue Note Jazz Club odbędzie się koncert muzyki klezmerskiej, a wystąpią na nim Jerzy Bawoł, Tomasz Kukurba oraz Tomasz Lato. W sobotę, o godz. 12.00 będzie można uczestniczyć w spacerze po Trakcie: „Szlakiem Dziedzictwa Żydowskiego” wraz z Maksymem Kempińskim z Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Wspólne zwiedzanie rozpocznie się na ul. Szewskiej i Dominikańskiej, a zakończy się na Placu Wolności. Natomiast w niedzielę, również o godz. 12.00, w Teatrze Muzycznym, przy brzmieniach klarnetu czytane będą poetyckie prozy Bruno Schulza.

Kolejno w poniedziałek, 17 stycznia, o godz. 11.00 na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Głogowskiej, rozpocznie się wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów przy grobie rabina Akivy Egera, prowadzona przez Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha oraz Przewodniczącrgo Poznańskiej Grupy Ekumenicznej ks. Marcina Kotasa z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Poznaniu. Pół godziny później w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu, nastąpi Otwarcie Izby Pamięci rabina Akivy Egera.

Posiadając odpowiednie zaproszenie, będzie można odwiedzić siedzibę Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu, gdzie o godz. 13.00 odbędzie się spotkanie z Alicją Kobus – Wiceprzewodnicząca ZGWŻ w RP.

Tego samego dnia , o godz. 15.00 w Auli Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej rozpocznie się nabożeństwo biblijne „Moje myśli nie są myślami waszymi” pod przewodnictwem Prymasa Polski Wojciecha Polaka oraz
uroczyste zapalenie Menory Dialogu.

W Akademii Lubrańskiego na ul. Jana Lubrańskiego 1, o godz. 17.00, prof. Janowi Grosfeldowi wręczona zostanie Nagroda „Menora Dialogu” przyznawana przez Stowarzyszenie COEXIST i Fundację SIGNUM „za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”. Odbędzie się także koncert kameralny „Rebeka” oraz wykład podsumowujący 25-letnią historię Dnia Judaizmu w Polsce z udziałem prof. Stanisława Krajewskiego (Polska Rada Chrześcijan i Żydów), prof. Jana Grosfelda (Komitet KEP ds. Dialogu z Judaizmem) oraz bp Rafała Markowskiego (przewodniczący Komitetu KEP
ds. Dialogu z Judaizmem).

We wtorek, 18 stycznia, o godz. 18.00 będzie miało miejsce spotkanie „Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów” w Sali Pompejańskiej w Domu Arcybiskupów Poznańskich na Ostrowie Tumskim.

W środę, 20 stycznia, o godz. 19.00 będzie można uczestniczyć w musicalu kończącym Dni Judaizmu – „Nie ma jak lata 20., lata 30.” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.

Poza tym w dniach 10-21 stycznia dostępna będzie wystawa „Poznański Dzień Judaizmu w obiektywie” z fotografiami Waldemara Wylegalskiego, Roberta Woźniaka, Macieja Kaczyńskiego oraz Wojciecha Brysia na Placu przed Akademią Lubrańskiego na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.

Wydarzenie powstało przy współpracy wielu poznańskich instytucji. Organizacją zajmują się Referat ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej i Stowarzyszenie COEXIST. Natomiast patronatem honorowym objęli wydarzenie: Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Bp Rafał Markowski, przewodniczącego Komitetu KEP ds. Dialogu z judaizmem, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Bogumiła Kaniewska oraz Rektor Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych dr Aleksandra Iwaszkiewicz-Woda. Do współorganizacji włączyła się także redakcja portalu Codzienny Poznań.

Więcej szczegółowych informacji na temat odbywających się w Poznaniu wydarzeń w ramach XXV Dnia Judaizmu można znaleźć na stronie internetowej.