W czym Jarocin jest lepszy od Poznania?

Gmina Jarocin zdobyła Grand Prix w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce. Jarocin wyprzedził takie miasta jak Poznań, Mosina czy Krotoszyn.

Nagroda dla Gminy Jarocin została przyznana w konkursie „NAJLEPIEJ ZAGOSPODAROWANA PRZESTRZEŃ PUBLICZNA W WIELKOPOLSCE”. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Towarzystwo Urbanistów Polskich oddział w Poznaniu, a patronat nad nim sprawuje Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Sąd Konkursowy, obradujący pod przewodnictwem dr. hab. Łukasza Mikuły, prezesa TUP oddział w Poznaniu, poza nagrodą główną – Grand Prix dla Gminy Jarocin, przyznał także I,II i III nagrodę oraz wyróżnienia. 

Poznańscy urbaniści najwyżej ocenili rewaloryzację Parku Radolińskich wraz z zielonym amfiteatrem. 

– To dla nas ogromne wyróżnienie i docenienie kompleksowo prowadzonych  działań w myśl hasła EKOlogiczny Jarocin. Cieszy mnie, że zauważono realizowane w naszej gminie na ogromną skalę nowe nasadzenia zieleni, to, że Park Radolińskich wzbogacił się o wiele odmian różnych roślin i nowe drzewa, że stał się jednym z piękniejszych parków w Wielkopolsce – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. – A przecież nie skończyliśmy jeszcze naszego EKOplanu, bo kolejne parki lada dzień poddane zostaną rewitalizacji. 


Gmina Jarocin została doceniona za gruntowną i szeroko przeprowadzoną rewaloryzację Parku Radolińskich, wykonaną z głębokim wyczuciem wartości przyrodniczych oraz historycznych miejsca. Podkreślono zastosowanie przez jarociński samorząd wysokiej jakości rozwiązań technicznych oraz widocznej dbałości o detale. Wyróżniono też walory nowego amfiteatru, jego lekką, nowoczesną i zachęcającą formę. Także to, że obiekt został bardzo dobrze wkomponowany w kontekst przestrzenny, w pobliżu ruin kościoła pw. św. Ducha. Sąd konkursowy zwrócił również uwagę na ogromną skalę oraz adekwatność nowych nasadzeń zieleni, unikanie powierzchni utwardzonych i ochronę elementów kompozycyjnych. Zachowanie naturalnej kwatery jako ostoi dla zwierząt, a także wyeksponowanie najcenniejszych drzew poprzez objęcie ich ochroną pomnikową, jeszcze bardziej podnoszą ekologiczną wartość inwestycji. – Realizacja stanowi doskonały przykład kreowania przestrzeni publicznej, która oferuje mieszkańcom wysokie walory funkcjonalne, edukacyjne, estetyczne, przyrodnicze i kulturowe – czytamy w uzasadnieniu opublikowanym przez poznański oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich. 

Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie – NAJLEPIEJ ZAGOSPODAROWANA PRZESTRZEŃ PUBLICZNA W WIELKOPOLSCE”: 

Grand Prix dla Gminy Jarocin za realizację: Rewaloryzacja Parku Radolińskich w Jarocinie wraz z zielonym amfiteatrem. 

I nagrodę przyznano Miastu Poznań za realizację: „Zasadzka na Fyrtle” – program tworzenia lokalnych skwerów w śródmieściu – Etap I. 
II nagrodę przyznano Gminie Mosina za realizację: Przystanek Glinianki. 
III nagrodę przyznano Miastu i Gminie Krotoszyn za realizację: Skwer D-O-M – Działamy – Odpoczywamy – Motywujemy 
Wyróżnienia przyznano: 
Gminie Krobia za realizację: Rewitalizacja zdegradowanego, poprzemysłowego obiektu i przestrzeni starej gazowni wraz z nadaniem nowych funkcji społecznych. 
Miastu Leszno za realizację: Zagospodarowanie terenu zieleni przy ul. 17-go Stycznia w Lesznie. 
Gminie Wieleń za realizację: Nowe Miasto NA NOWO.